SSD'yi çıkarınca BIOS'a atıyor

Ergün Mert

Hectopat
Arkadaşa vermek istediğim 128 GB'lik SATA bir SSD var elimde. Ancak onu çıkarınca BIOS'tan çıkamıyorum. Boot kısmına girdiğimde ise herhangi bir disk seçmeme izin vermiyor. Daha önce bütün diskleri temizleyip başka bir SSD'ye kurulum yapmıştım yani herhangi bir alakaları yok zaten içi boş.
1 TB M.2 SSD.
1 TB HDD.
Attığım fotoğraflarda 128 GB'lık SATA SSD çıkardıktan sonra çektim. Ayrıca Windows 1TB'lık M.2 SSD'ye kurulu.

Dosya Ekleri

• 20240502_123041.jpg
    20240502_123041.jpg
    232,3 KB · Görüntüleme: 18
  • 20240502_123023.jpg
    20240502_123023.jpg
    179,2 KB · Görüntüleme: 23
Windows 1TB'lık SSD'ye kurulu ancak sistem boot dosyalarını 128 GB'lık SSD'ye kurmuş, genellikle 0 numaları yani ilk SATA portuna disk takılı olursa, ya da başka bir diskte boot dosyası var ise kurulum sırasında yeni SSD'ye boot dosyaları kurulmuyor. Disk klonlama yazılımları ile sadece boot kısmını yeni diskle alabilirsiniz.

Az önce başka konuya yazdım, aynı sorunu yaşıyorsunuz.

Windows 1TB'lık SSD'ye kurulu ancak sistem boot dosyalarını 128 GB'lık SSD'ye kurmuş, genellikle 0 numaları yani ilk SATA portuna disk takılı olursa, ya da başka bir diskte boot dosyası var ise kurulum sırasında yeni SSD'ye boot dosyaları kurulmuyor. Disk klonlama yazılımları ile sadece boot kısmını yeni diskle alabilirsiniz.
Yani disk klonlama yazılımları ile boot dosyalarını 1 tb lik ssdye aktarırsam sorun çözecek?

Yani disk klonlama yazılımları ile boot dosyalarını 1 TB'lik SSD'ye aktarırsam sorun çözecek?

Evet altta detaylar mevcut. Genellikle laptoplarda daha sık ortaya çıkan bir durum ancak OEM HP hazır sistemde başıma gelmişti, bu yüzden format atarken üşenmeden diğer disklerin SATA bağlantısını kesiyorum sorun yaşamamak adına format sırasında. Bazı anakartlarda disk sıralamasında M.2 SSD'den önce SATA Disk'i ilk sırada gördükleri içinde bu sorun ortaya çıkıyor.

Geri
Yukarı