İnceleme Steam PUBG'de 165Hz 2K, 240Hz 4K, 280Hz 1080p ve 165Hz 1080p Monitör

Yaklaşık 4 yıl PUBG Mobile oynadım. Hileler yüzünden bu oyunu bırakıp Steam PUBG de oynamaya karar verdim. Ama her girdiğim oyunda girmem ile ölmem bir oluyordu. PUBG Mobile de KD 3.5 iken Steam PUBG de KD 0.30 oldu. Bırakın adam vurmayı, adamları dahi göremiyordum. Sistemim de yabana atılacak kadar kötü değildi. Başarısızlığı kendime yediremediğim için, sistemde yetersiz olan bileşen aramaya başladım. Sistemin verdiği FPS değerlerini MSI Afterburner ile izlemeye başladım. Sistem kenar yumuşatma ve doku yüksek, diğer ayarlar düşük ayarlarda ortalama 260 FPS verdi. Bu durumda suçlu bileşeni bulmuştum ve o da monitörden başkası değildi. ASUS TUF Gaming VG27AQ 165 Hz 2K monitör 165 FPS verdiğine göre benim en az 240Hz bir monitör almam gerektiğine karar verdim.

Araştırmalarım sonucu Vatan Bilgisayardan Dell 27'' AW2721 D 1Ms 240Hz monitörü aldım. Monitör malzeme kalitesi açısından mükemmeldi. Ama daha PUBG de deneme fırsatım bile olmadan baş ağrısı ve görme bozukluğu yaşadığım için hemen iade ettim. Bu durumda yıllardır kullandığım Asus markasından bir monitör araştırdım ve Asus Tuf Gaming VG279QM 280Hz 27'' 1080p monitörü amazon' dan sipariş verdim. Yıllarca 2K görüntüye alışan biri olarak 27'' ve 1080p de pixel in bariz bir şekilde görülmesi, görüntü kalitesini düşürdüğünden dolayı bu ürünü de iade etmek zorunda kaldım. Bu arada PUBG de emektar 165Hz monitörümle birkaç adam vurmaya başlamıştım. Ama kafaya koymuştum iyi bir monitörle daha fazlasını yapabilirdim.

Araştırma yaparken dünyanın ilk 4K 240Hz Monitörü olan Samsung G8 32'' 240Hz Neo'yu keşfettim. Amazondan fiyatına bile bakmadan hemen siparişini geçtim. Monitörü kurduğumda monitörün görüntü kalitesine hayran kaldım. Ama ölü pixel çıkınca iade edip tekrar sipariş verdim. Gelen monitör hatasızdı ve kurup PUBG de denemeye başladım. Görüntü kalitesi o kadar iyi ki resmen PUBG de her şey çok gerçekçi görünüyordu. Artık adamları çok net görebiliyordum. Ama bir şey dikkatimi çekti. Kontrol ayarlarını ne yaparsam yapayım artık sprey atamıyordum. Yanımdaki adama sıkıyorum ama mermiler dağa taşa gidiyordu. Kendi kendime kardeşim bu oyunu insan evladı oynayacak, niye bu kadar zorlaştırıyorsunuz diye sitem ediyordum. Bir hafta boyunca gece gündüz kontrol ayarları, fare hassasiyet ayarları ne varsa denedim ama silahları kontrol etmek mümkün olmadı. Artık pes etmiştim ve oyunu oynamamaya karar vermiştim. Kolsuz olduğumu kabullenmiştim.

Ama geçenlerde kardeşimi ziyarete gittiğimde yeğenim PUBG oynuyordu. Benim sistem yeğenimin sisteminden en az 5 kat daha iyi olduğu halde yeğenim benden daha iyi oynuyordu. Bu işte bir terslik var diye düşünerek kalk bir el de ben atayım dedim. O da ne ilk maç 7 kill aldım. Mermiler resmen ok gibi gidiyordu. Evladım hile mi kullanıyorsun dedim yok amca ne hilesi dedi. Açtım kontrol ayarlarına baktım klasik ayarlar. Bir oyun daha attım 5 Kill. Artık kendime güvenim gelmişti. Yeğenimin
MSI 23.6" MAG ARTYMIS 242C 1Ms 165Hz monitörünü söktüm ve evdeki sistemime taktım. O da ne yine 5/6 kill çok rahat alıyorum ve spreylerim mükemmelleşmişti.
Artık E-Sporcuların neden 24'' 1080p kullandıklarını anlamıştım. Be de 24'' 1080p bir monitör almak için araştırmaya başladım ve araştırmalarım sonucu BenQ Zowie XL2546K 24.5" 0,5ms 240Hz E-spor Oyun Monitörünü aldım.

Sonuç olarak artık PUBG oynamak hem keyifli hem de çok kolay. Hassasiyet ayarları önemli olsa da bence monitörünüz 27'' ya da daha kötüsü 32'' ise PUBG de silah kontrolü ve adam vurmak çok zor. 32'' monitörde düzgün sprey atabilmek adına fareyi geriye doğru 8/10 cm çekme işkencesi artık yok. 24'' Monitörde mermiler ok gibi rakibin üstüne gidiyor. Son sözüm 27'' ya da 32'' monitörlerle oynayan ve Fps oyunlarında başarısız olan arkadaşların 24'' 1080p monitörlerde aynı oyunları deneyimlemeleri. Bu kadar uzun yazmak istemezdim ama bilgi paylaşınca güzel.

Sistem:
AMD RYZEN 9 5900X
ASUS Rog Strıx X570-E Gaming WIFI II AMD X570 Am4 DDR4
ASUS ROG STRIX RTX 3080 Tİ OC 12G
G.Skill Trident Z RGB F4-3600C16D-32GTZR 32 GB
Samsung 980 Pro 2 TB M2 SSD 6900-5000MB
SANDISK SSD PLUS 1 TB
SAMSUNG SSD 850 EVO 250 GB
SAMSUNG HDD 2 TB
CORSAIR CC-9011200-WW 4000D AIRFLOW KASA
CORSAIR 850W 80+ GOLD RM850
CORSAIR CW-9060043-WW ICUE H100I RGB PRO XT 240 MM
ASUS TUF GAMİNG VG27AQ 165 HZ 2K
INZONE H9 / Game
RAZER VIPER ULTIMATE KABLOSUZ MOUSE
ROG Strix Scope RX

Son düzenleme:
Hocam monitörle hiçbir alakası yok. PC PUBG çok daha zor ve karmaşık. Boşuna o kadar para harcamışsınız.
Hocam ben deneyimlerimi yazıyorum. Ben de zor olduğunun farkındayım. Samsung G8 NEO 240HZ 4K monitörde dağa taşa sıkarken, aynı ayarlarla BENQ XL2546K 240 HZ monitörle çok iyi sprey atabiliyor olmamın sebebi nedir ? Monitörle alakası yok ise ne ile alakası vardır ?

Son düzenleme:
Hocam ben deneyimlerimi yazıyorum. Ben de zor olduğunun farkındayım. Samsung G8 NEO 240HZ 4K monitörde dağa taşa sıkarken, aynı ayarlarla BENQ XL2546K 240 HZ monitörle çok iyi sprey atabiliyor olmamın sebebi nedir ? Monitörle alakası yok ise ne ile alakası vardır ?
Silahın tepmesi koda göre ayarlanır, sizin nasıl görüntü alacağına bağlıd değil. İstersen ekran 1 pixel olsun her zaman gittiği gibi gider, sadece sen göremezsin. Silahın tepmesi tamamen şansa bağlı.

Hocam ben deneyimlerimi yazıyorum. Ben zor olduğunun farkındayım. Samsung G8 Neo 240Hz 4K monitörde dağa taşa sıkarken aynı ayarlarla BenQ XL2546k 240 Hz monitörle çok iyi sprey atabiliyor olmamın sebebi nedir? Monitörle alakası yok ise ne ile alakası vardır?

Plasebo etkisi. Size öyle geliyor. Yani daha iyi oynadığınızı düşünüyorsunuz ama öyle değil.

İncelemeyi yapan arkadaş haksız sayılmaz fakat durum tamamen yetenek ve tecrübeden ibaret. Senin, benim gibi normal oyuncular için monitörler ciddi fark yaratabilir ama e-sporcular için o fark çok azdır. Bana sorsanız sadece FPS oynuyor olsam direk 24" 1080P yönelirim. Kaldı ki Rog Strix 240hz TN Panel kullanmış biri olarak bunu söylüyorum. 24" ve 1080P, FPS oyunlarında kesinlikle önceliktir. Ama görüntü kalitesi de o denli düşüktür. Yani film / dizi'de alacağınız keyif çok aza indirgenir. Hem oyun hem ev kullanıcısı için en ideali 27" 2K / 31-32" 4K monitörlerdir bana göre :)

Şimdi 27 inç 4K 144 Hz monitör ile Battlefield V giriyorum. Her öldüğümde tüh karşımdakinde kesin 24 inç 1080p var diyeceğim :D

Bu arada ciddi ciddi bazen her silahı mükemmel dümdüz atarken bazen önümdeki adamı zor vuruyorum hatta mermiyi yiyip dönüp vurduğu oluyor :D Bu genelde günden güne değişiklik gösteriyor ısınmayla alakalı değil gibi çünkü 1 saat maç atıp bugün benden olmaz deyip çıktığım oluyor.

Geri
Yukarı