SteelSeries Apex Pro + HyperX pudding keycaps TR layout

DesertScreamer

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Uzun uzun okumak istemeyenler için özet: SteelSeries Apex Pro klavyenizi HyperX abs pudding tuşlar ile kullanmayın!

Yaklaşık bir aydır klavye arayışı içerisindeydim. Pek çok markayı ve modeli inceleme kullanma imkanı buldum. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere SteelSeries markasının Apex Pro modelinde karar kıldım. Klavye hakkında bir inceleme ya da açıklama yapmayacağım zira, 3-4 yıldır piyasada bulunan bir ürün olduğu için pek çok platformda inceleme niteliğinde videoları mevcut.

Benim sizlerle paylaşmak istediğim şey klavye seçimi sürecinde karşılaştığım tek sorun; klavye düzeninin TR değil UK olması...

Apex Pro gerçekten iyi bir klavye gerek görünüşü gerek sunmuş olduğu donanım açısından size Premium hissiyatını kesinlikle sağlıyor. MediaMarkt'ta ilk kez dokunarak test ettiğim anda almaya karar verdiğim bir ürün ancak, yeri geldiğinde çok koyu bir teknolojibağnazı olabildiğim için TR tuş diziliminin olmayışı beni bu üründen uzak tutuyordu. Klavye dendiğinde büyük "Enter" tuşu olan Türkçe karakterleri barındıran uzun "Shift" tuşu olan vesaire derken çok tutucu olabiliyorum... Çok aradım çok araştırdım ama SteelSeries tarafından üretilen aynı kalitede bir TR dizilimli tuş takımı bulamadım. Burada bir parantez açalım. Marka kendi ürünü için TR dizilimli tuş takımı satışı yapıyor. Ancak -ne hikmetse- Türkiye'ye gönderim yapmıyor.

MediaMarkt'ta reyon sorumlusu bir arkadaşımızın yönlendirmesiyle HyperX pudding TR dizilimli tuşları satın almış bulundum. Eve girer girmez cihazı bilgisayarıma bağlamadan HyperX tuşların kutusunu açmıştım bile. Ancak sonuç gerçekten hayal kırıklığı oldu. İlk bakışta ve teoride ikisi de MX tipi keycaps destekliyor gibi görünse de pudding tuşlar açık bir şekilde klavye tablasına temas ediyordu. Yani sert bir tuş basımı yaptığınızda bildiğiniz zemindeki metale "tak! Tak! Tak!" diye vuruyorsunuz tuşları. Sökerken de kendi kutusundan çıkan aparatı kullanmama rağmen pudding olan tuşların yanlarında çizikler olduğunu gördüm. Kelimenin tam anlamıyla kötü bir deneyim oldu benim için.

Şu anda eski bir Klavyeden çıkan Türkçe karakterleri ve kendi tuşlarının absürt bir kombinasyonu ile klavyemi kullanıyorum ve bu durum gerçekten rahatsız ediyor. Umarım en kısa zamanda yurt dışından birileri vasıtasıyla TR tuş dizilimi temin edebilirim.

Eğer yapabilirsem bu yazıyı güncelleyeceğim.

Geri
Yukarı