Stereo vs Dolby Audio

ardaa08

Decapat
Daha fazla  
Hocam ben DC de konuşurken müzik dinler veya film izlerken Dolby Audio'nun çok daha iyi oldugunu hissediyorum. Fakat Valorant gibi FPS oyunlarında pek emin olamadım. Hangisinin daha iyi oldugunu, stereo mu yoksa Dolby Audio mu biri akıl verebilir mi?

Hocam ben DC de konuşurken müzik dinler veya film izlerken Dolby Audio'nun çok daha iyi oldugunu hissediyorum. Fakat Valorant gibi FPS oyunlarında pek emin olamadım. Hangisinin daha iyi oldugunu, stereo mu yoksa Dolby Audio mu biri akıl verebilir mi?
Dolby Audio sesi sanal olarak işlediği için aralarında devasa bir fark olmaz. Stereo Valorant için yeterlidir.

Mono: Kulaklığın iki tarafından da aynı ses gelir sağ ve sol da hiçbir fark yoktur sesin nereden geldiğini anlayamazsın

Stereo: Ön - arka sağ - sol yönlerinden ses alabilirsin. Tahminimce yön ayırt etmede işini görecektir farklı yazılımlar ile yön ayrımı desteklenebilir.

Dolby Atmos: Dolby lab.'ın geliştirdiği bir ses yazılımıdır sesin nereden geldiğini rahatça anlayabilirsin ve ses kalitesini dikkate değer miktarda arttırır ama bunun için stereo ses kanalına sahip bir cihaza ihtiyacın olacaktır unutma.

Sadede gelir isek bütün kulaklıklar stereo dur yazılımlar ile daha da ileri götürülebilir ayrıca spatial Audio kullanan bir kulaklık seçer isen yön tahminini daha güçlü yaparsın.

Geri
Yukarı