Technopat moderatörleri bilgilerimizi yayabilir mi?

GAMOLA

Picopat
Daha fazla  
Bugün ilk defa Berkehan Çepni olayına denk geldim. Konuyu uzatmayacağım bu çocuğun bilgilerinin yayılması suç teşkil etmiyor mu? Yoksa kayıt olurken kabul ettiğimiz sözleşmede bunu yapılabileceği mi yazıyor? Merak ediyorum bilen varsa sevinirim.

Siz forum üzerinde Berkehan Çepni gibi sıkıntılı şeyler yapmadığınız sürece sıkıntı olmaz.

Öyle bilgileri herkese açık yaymayı ben de suç diye biliyordum ama nasıl yapmışlar bilmiyorum :D

KVKK kanunu diye bir şey var aslında, tamam küfür etmiş hiç doğru değil, gerekirse dava açılsın bu konu hakkında ama fotoğrafına, IP'sine, adına soyadına vesaire her şeyine kadar paylaşmışlardı. Bu doğru değil bence.

Tam olarak denmese de yasadim sayilir aslında 3 yıl önce burada. Ama eski defter, ben de az değildim. Sorun yok, gecti bitti.

Son düzenleme:
Suç işlersen veya başka bir yerin reklamını yapıp burayla alay edersen bütün her şeyini paylaşırlar.

Hukuki danışmanlık verebilecek bilgiye veya yetkiye sahip olmadığını, sadece hukuki okuryazarlığı artirmak icin sohbet niteliğinde konuştuğumu, her uyuşmazlığın kendisine has olduğu ve hak kayıplarına uğramamanız için hukuki işlerinizi avukatla gidermenizi tavsiye ederek olay 2013 yılında yaşanmış, KVKK nisan 2016'da yürürlüge girdi.

O kişi için konuşamam ancak bugün öyle bir şey yapmaları mümkün değil. Değil gizli bilgilerimiz, kamuya açık paylaştığımız fotoğrafımız paylaşılması dahi "unutulma hakki"nın uzantısı olarak KVKK ihlaline girebileceği görüş var. Ayrica olay 8 Nisan 2016'da yaşanmış dahi olsa hak düşürücü sure 8 yil oldugu icin heraldeki su an itibari ile dava da açamazdı. Peki tazminat disi, kaldırılması icin dava açabilir mi bilmiyorum, tahminen evet.

Kullanici sözleşmesinde boyle bir sey yoktur zaten de yazsa da bir önemi olmaz. Tbk m27: kanuna, ahlaka aykırı sözleşme maddeleri kesin hükümsüzdür. Gerci bu madde bize "birisi ile cinayet işlemesi icin sözleşme yaptiniz, katil kişiyi oldurmedi diye dava açabilir misiniz?" Sorusu üzerine söylenmişti ama heraldeki bu duruma da uygulanabilir.

Hukuki danışmanlık verebilecek bilgiye veya yetkiye sahip olmadığını, sadece hukuki okuryazarlığı artirmak icin sohbet niteliğinde konuştuğumu, her uyuşmazlığın kendisine has olduğu ve hak kayıplarına uğramamanız için hukuki işlerinizi avukatla gidermenizi tavsiye ederek olay 2013 yılında yaşanmış, KVKK nisan 2016'da yürürlüge girdi.

O kişi için konuşamam ancak bugün öyle bir şey yapmaları mümkün değil. Değil gizli bilgilerimiz, kamuya açık paylaştığımız fotoğrafımız paylaşılması dahi "unutulma hakki"nın uzantısı olarak KVKK ihlaline girebileceği görüş var. Ayrica olay 8 Nisan 2016'da yaşanmış dahi olsa hak düşürücü sure 8 yil oldugu icin heraldeki su an itibari ile dava da açamazdı. Peki tazminat disi, kaldırılması icin dava açabilir mi bilmiyorum, tahminen evet.

Kullanici sözleşmesinde boyle bir sey yoktur zaten de yazsa da bir önemi olmaz. Tbk m27: kanuna, ahlaka aykırı sözleşme maddeleri kesin hükümsüzdür. Gerci bu madde bize "birisi ile cinayet işlemesi icin sözleşme yaptiniz, katil kişiyi oldurmedi diye dava açabilir misiniz?" Sorusu üzerine söylenmişti ama heraldeki bu duruma da uygulanabilir.
Peki kişisel bilgilerin korunması hakkında 2016'dan önce bir yasa yok muydu?

Siz forum üzerinde Berkehan Çepni gibi sıkıntılı şeyler yapmadığınız sürece sıkıntı olmaz.

Öyle bilgileri herkese açık yaymayı ben de suç diye biliyordum ama nasıl yapmışlar bilmiyorum :D
Anladığım kadarıyla pek resmi bir kurum değilmiş technopat o zamanlar, padişah yönetimi varmış gibi. Recep Baltaş'ın kafasına göre kapattığı konular gördüm. 😁

@GAMOLA Dolaylı olarak bazı yöntemler vardır. Özel hayatın gizliliği, haberleşme gizliliği, bilgi edinme hakkı, unutulma hakkı gibi ancak bu şekilde düzenleyen bir şey tr'de yoktu diye biliyorum. AB ile birlikte, GDPR'dan ilham alınarak geliştirildi.

Geri
Yukarı