Technopat Sosyal 2024 Planlarımız

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda kısaca Technopat Sosyal'e 2024'ün başlarında yapmak istediğimiz güncellemeleri paylaşmak istiyorum.

• XenForo 2.3 güncellemesi:
    • Sosyal'in altyapısı XenForo 2.2 forum yazılımıdır. Bu yazılımın yeni 2.3 sürümünün özellikleri belli oldu. Sürümün bu sene çıkmasını bekliyoruz. Çıkar çıkmaz geçmek için de şimdiden çalışmalara başladık. Beta sürümler geldiğinde yerelde test edip nihai sürüm çıkar çıkmaz hızlıca geçmek istiyoruz.

• WebP formatına geçiş:
      • Biliyorum bazılarınız bu formatı sevmiyor (@Ali Güngör ?) ama hem resimlerin daha az yer kaplaması hem de sitenin daha hızlı açılması için Sosyal'deki bütün resimleri geri dönüşü olmayacak şekilde WebP formatına çevireceğiz. Bu işlem, örnek veriyorum, 40 GB olan resim boyutunu 20 GB'a indirecek. Bunu da XenForo 2.3 güncellemesi sonrasında yapacağız.
    • Resmi Karanlık Mod:
      • Şu anda Sosyal'de karanlık mod var ama bunu üçüncü parti bir eklenti ile yapıyoruz. XenForo 2.3 ile birlikte bilgisayrınızın temasına göre ayarlanan bir moda geçeceğiz. Bu sayede karanlık tema kullananlar karanlık, açık kullanan Sosyal'i açık renkte görecek.
    • Roket Hızında Mobil:
      • Türkiye'deki ilk AMP kullanan XenForo platformu olarak mobildeki hıza ne kadar önem verdiğimizi biliyorsunuz. Şimdi bu hızı sadece AMP sürümünde değil, standart mobil sürümde de sunacağız. Bu tabii ki XenForo 2.3 ile mümkün olacak zira yeni sürüm Google'ın Lighthouse testinden 99 puan almayı başarıyor!
  • MariaDB 10.11 güncellemesi:
    • Technopat şu anda Haziran 2021'de piyasaya sürülmüş olan ve 2026 yılına kadar güncellenecek olan MariaDB 10.6 sürümünü kullanıyor lakin yakın zamanda daha güncel 10.11 sürümüne geçmeyi planlıyoruz. Yeni sürümle birlikte hem Sosyal hem de ana sayfanın performansı büyük ölçüde artacak ve bu sayede GIF gibi özellikleri daha kolay bir şekilde ekleyebileceğiz.
Bunlara ek olarak başka yeni özellikler de eklenecek fakat bunları da zamanla paylaşacağız.

WebP desteği çok iyi olacak. İnternetten indirilen resimleri Sosyal'e yüklemek için dönüştürmek ile uğraşmaya gerek kalmayacak. Bir konuya hızlı bir şekilde resim yüklemek işkence oluyordu.

Bu arada, klasik soru olan "GIF yok mu?" nerede kaldı? 😅

Sosyal 2024 hedefleri göz kamaştırıcı, başarılar Technopat ekibi 👏

1698501924448.png

WEBP formatına geçiş:
  • Biliyorum bazılarınız bu formatı sevmiyor (@ali Güngör?) ama hem resimlerin daha az yer kaplaması hem de sitenin daha hızlı açılması için Sosyal'deki bütün resimleri geri dönüşü olmayacak şekilde WEBP formatına çevireceğiz. Bu işlem, örnek veriyorum, 40 GB olan resim boyutunu 20 GB'a indirecek. Bunu da XenForo 2.3 güncellemesi sonrasında yapacağız.

GIF gelecek mi bu sayede?

WebP formatına geçmenizi anlıyorum. Depolama ürünleri gerçekten çok pahalı ve görsel kaynaklar çok fazla yer kaplıyor. Peki bizi bu nasıl etkileyecek? WebP çok yaygınlaştı, sorun olmayacaktır ancak sunucu bunu nasıl halledecek? Resim yüklerken bizim mi WebP'e dönüştürmemiz gerekecek yoksa sunucu halledecek mi?

İkinci olarak AMP'nin ortadan kalkması gerektiğine inanıyorum. AMP sürümü sitenin oldukça kötü, Sosyal'in yıllardır yürüttüğü kalite standartlarını karşılamıyor. Mobilde her zaman Sosyal çok hızlıydı. Şimdi belgelenmiş olması da ayrıca güzel.

1.) AMP özelliği mobilde rezalet. Sırf bu yüzden mobilde DuckDuckGo kullanıyorum.
2.) XenForo 2.3 ile gelecek olan "tema oluşturma" özelliği buraya eklense şahane olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı