Tek bilgisayarda hem Windows 10 hem de Linux sıkıntı çıkarır mı?

Chezzaritz

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5500

ZOTAC OVERCLOCK EDITION RTX 3060 8GB

GIGABYTE A520M

DDR4 HP 2X8 16GB RAM

CRUCIAL 1TB M2 SSD
Kendi bilgisayarım biraz güçsüz fakat yine de ikisini aynı bilgisayarda kullanıp hangisinin daha elime yatkın olduğuna karar verip sonra ömür boyu o işletim sistemine geçmeyi düşünüyorum yapılır mı?
Korktuğum şey bilgisayarımın disklerinin bozulması ya da her şeyde fazlaca kasması.

HDD kullanıyorsanız ve sağlığı kötü durumdaysa tedbirli olmakta yarar var.

Genel manada iki işletim sistemi yan yana sıkıntı çıkarmaz.
Sistem UEFI mi Legacy mi?

Kendi bilgisayarım biraz güçsüz fakat yine de ikisini aynı bilgisayarda kullanıp hangisinin daha elime yatkın olduğuna karar verip sonra ömür boyu o işletim sistemine geçmeyi düşünüyorum yapılır mı?
Korktuğum şey bilgisayarımın disklerinin bozulması ya da her şeyde fazlaca kasması.

Şu anda Windows kullanıyorsunuz sanal makineye Linux kurup deneyebilirsiniz bir sorun olmaz.

HDD kullanıyorsanız ve sağlığı kötü durumdaysa tedbirli olmakta yarar var.

Genel manada iki işletim sistemi yan yana sıkıntı çıkarmaz.
Sistem UEFI mi Legacy mi?

Bu işlerle pek alakam yok UEFI veya Legacy olduğunu nasıl anlarım?

Şu anda Windows kullanıyorsunuz sanal makineye Linux kurup deneyebilirsiniz bir sorun olmaz.

Sanal makine kurmuşluğum var VirtualBox üzerinden fakat fazla kasıyordu kullanırken

Bu işlerle pek alakam yok UEFI veya Legacy olduğunu nasıl anlarım?

Windows + R tuşuna basıp Çalıştır ekranına msinfo32 yazın. Ardından gelen ekranın görüntüsünü atın.

Windows + R tuşuna basıp Çalıştır ekranına msinfo32 yazın. Ardından gelen ekranın görüntüsünü atın.
1687170589181.png

Sisteminiz UEFI. Dual boot konusunda ekstra uğraşmanıza gerek yok. Deneyebilirsiniz.

Sistemin neden Legacy ya da UEFI olmasına bakıyoruz? CSM açıksa her halükarda iki işletim sistemi de açılması gerek.

Legacy sistemlerde Dual boot yapmadığım için önceden bilgisini alıyorum. Eğer Legacy ise yardımcı olamayacağım için başka arkadaşlar yardımcı olmaya çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı