Telefon tamircisi verileri rahatlıkla alabilir mi?

Abdn Can

Decapat
Daha fazla  
Bu konularda çok evhamlı bir insanda olsam da bazen hata yapıyorum ve bir hata yaptım. Şimdi sizlerden bu konu hakkında düşüncelerinizi bekliyorum.

Aceleye geldiği için şişmiş batarya tamiri için daha önce gittiğim ve böyle bir şey yaşamadığım bir telefoncuya telefonu teslim ettim dükkanda bekliyorum adam önce telefonun kapağını falan açtı yanlış görmediysem bataryayı değiştirdi arkası için tutkal vs bir şeyler sürdü ve kapattı. Ondan sonra telefonu aldı arka tamirhanesine gitti bekle babam bekle, bekliyorum 10 dk oldu yok 15 dk oldu adam geldi dedi ki al telefonu bataryası yüzde 0 başladı bunu 8 saat şarjda tut baktım gerçektende telefon kapalı bende parayı IBAN'dan atacağım için dedim ki burada en azından açılması lazım telefonun (hem de kontrol ederim diye düşündüm) telefonu verirken mobil veri vs kapalı bir şekilde her şeyi teslim ettim telefonu bir açtım mobil verisi açık bu arada ekranda sadece bir parola var başka bir güvenlik önlemi yok iki dakika önümde değiştirir diye telefonu temizlemeyle pek uğraşmadım wp konuşmaları var neredeyse 10 yıllık onun dışında Google fotoğraflarda fotolar var bunların dışında hiç önemli bir şey yok ama adam telefonu alıp gidince benim içime bir kurt düştü bir de 15 dakika gelmedi, şimdi benim sorum şu bu adam benim bütün verilerimi çalmış olabilir mi? Eve gelince telefona hard reset attım tüm uygulamaların temizledim bu zamana kadar ki tüm şifrelerimi de değiştirdim telefona RAT atma ihtimali falan olabilir diye şu anda o konuda herhangi bir şüphem yok sosyal medya vb şifrelerde bir sıkıntı yok. Bunun dışında hatta adam bir ara elinde tornavidayla ucunda vidalarla falan başka müşteri için geldi gitti (benim telefonumu kurcalıyordu arkada başka telefon mu yapıyordu bilemiyorum) asıl tedirgin eden nokta bütün wp konuşmaları telefondaki tüm dosyalar vs gibi tüm verilerimi kopyalamış olabilir mi? Telefondan parça çalmıştır falan diye düşündüm inanın telefon parçası falan hiç önemli değil keşke parça falan çalsa eski telefon zaten ama veri çalması gerçekten can sıkar ayrıca bu yaşandıktan sonra bir de wp yedeği almayı unutup telefon sıfırladım ve tüm wp verilerim bende kayboldu şu an adamda varsa çok komik olur 10 yıllık konuşmaları ben kaybettim başkasında duruyor olma ihtimali var sizce ne yapayım kaderime razı olup verilerimin başkaları tarafından okunmasına razı mı olayım?

Gidip adam ile konuşup abi böyle böyle şüpheleniyorum desem adam yok dese nasıl kanıtlıcam kapısına polis alıp gitsem gene elimde bir kanıtım yok böyle bir durumda siz olsanız ne yapardınız? Bu bana ders oldu bir daha telefon resetlemeden falan böyle bir işe kalkışmam ama verilerim gittiyse ve aleyhimde kullanılırsa diye de evham yapmıyor değilim? Siz ne düşünüyorsunuz ve bu durumda ne yapılmalı?

Güncel bir Samsung ise bakım moduna alın.

xiaomi note 6 pro

maalesef güncel bir telefon değil xiaomi note 6 pro fakat iş işten geçti artık bakım modu olsa bile almayı unuttum
İkinci alan oluşturup öyle verseydiniz keşke.

Yeni konular

Geri
Yukarı