Telefonda Küfür ve Tehdit İçin Ne Yapılmalı?

Yer
Hatay
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar! Üzülerek söylüyorum ki bir insan evladı ile aramızdaki sorundan dolayı telefonda kavga ettik. Hiçbir hakaret, tehdit veya küfür kullanmadım ancak karşımdaki bana küfür etti ve geldiğinde beni vuracağı yönünde tehdit etti. Araştırmama göre bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunma hakkım varmış ancak bu süreç nasıl işler tam olarak bilgim yok. Yardımcı olabilecek var mı?

Telefon konuşması esnasında şahısların ses kaydı yapması ve görüşmeyi kayıt altına alması suçtur ve delil olarak kullanılamaz.

Bu durumda istersen karakola istersen direkt savcılığa da gidebilirsin, karar sana kalmış. Karakola gidersen öncelikle emniyetteki memurlar mağdur-müşteki sıfatıyla ifadeni aldıktan sonra düzenledikleri ifadeyi ve evrakı savcılığa gönderecekler. Eğer emniyette vereceğin ifade sırasında özellikle can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirtirsen ve güvenlik tedbiri talep edersen dosyan adliyeye intikal ettiği zaman adliyedeki Asliye Hukuk Mahkemesi sana güvenlik tedbiri tahsis etmek için karar yazacaktır. Bir sivil polis memuru sana tahsis edilecek, acil durum anında hemen arayabilmen için numarası verilecek ve belirlenen saatte sivil polis arabasıyla evinin önünde bekleyecektir. Savcılıkta yapılan işlemde eğer görevli Savcı konunun dava açılacak kadar mahiyetli olduğuna karar verirse iddianame düzenleyip suçun konusu gereği Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açılacak. Karşı tarafın adli sicil kaydı temizse, daha önce herhangi bir şekilde adliyeye işi düşmemişse birkaç aylık hapis cezası veya 10.000 TL civarında bir para cezası aldıktan sonra cezası 5 yıl süreyle ertelenecek, 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlemezse bu suçu hiç işlememiş varsayılacak.

Ayrıca bu tür hallerde tazminat davası açılması gibi bir şey söz konusu olamaz çünkü bu konuda mağduriyetin yok. Sana maddi olarak bir zarar vermesi ve bunu belgelemen lazım. Manevi açıdan ise seni mahkemenin Adli Tıp Kurumu'na sevketmesi ve bahse konu olay sebebiyle ruh sağlığının bozulduğuna dair rapor aldırması gerekiyor.

Yani karşı taraf açısından bir hapis cezası çok zor fakat yaşayacağı süreç onu zorlayabilir. Sanık sıfatıyla aylarca mahkemeye gidip gelecek, hakimin sert tavırlarına maruz kalacak. En azından aklı başına gelebilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı