Sayısal Temel elektronik sorusu

garipgamerr

Hectopat
Daha fazla  
Temel elektronik dersi alıyorum. Kaç gündür çözmeye çalışıyorum ancak çözemedim. V0 gerilim değerini süperpozisyon kuralıyla bulmamız gerekiyor. Anlayan birisi yardımcı olursa sevinirim. Süperpozisyonu biliyorum ancak birden fazla gerilim veya akım kaynağı olduğunda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

WhatsApp Image 2024-01-30 at 18.01.53.jpeg

Devreyi her bir gerilim ve akım kaynağını devre dışı bırakarak sırasıyla hesaplayıp, ardından toplam değeri bulmanız gerekli. Voltaj kaynaklarını kısa devre yapın, akım kaynaklarını ise açık devre haline getirin. Bunu sırasıyla her bir kaynak için uygulayın, ardından elde ettiğiniz sonuçları toplayarak isteneni bulun.
Va=Va1+Va2+Va3 şeklinde örneğin.

Devreyi her bir gerilim ve akım kaynağını devre dışı bırakarak sırasıyla hesaplayıp, ardından toplam değeri bulmanız gerekli. Voltaj kaynaklarını kısa devre yapın, akım kaynaklarını ise açık devre haline getirin. Bunu sırasıyla her bir kaynak için uygulayın, ardından elde ettiğiniz sonuçları toplayarak isteneni bulun.
VA = VA1+VA2+VA3 şeklinde örneğin.

Dirençler birden fazla akımlara komşu hocam çözebilirseniz sevinirim tam anlayamadım.

Geri
Yukarı