Temeli olmayan birinin üniversite sınavına çalışma süreci nasıl olmalı?

Uzun zamandır ders çalışma alışkanlığınız yok ve temeliniz 0 olduğu için dershaneye kayıt olmanız işinize yarayabilir.12. sınıfta ders çalışmaya başlayıp 43K sayısal sıralaması yapan arkadaşım var. Bu yaz direk çalışmaya başlarsanız devlet üniversitesinde bile hukuk okuma şansınız olabilir.

Senin içinde gönülden dua edeceğim. Gerçekten yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bundan başlıyorum. Sonra TYT geçiyorum, sonra AYT geçiyorum. Acaba hepsi ne kadar süre alacak. 3-4 gün içinde kişisel sıkıntılarımı hallettikten sonra hemen bulunduğum şehirdeki anlaşmalı bayiye gidip kitabı satın alacağım. Hiçbir temelim olmadığı için temelden başlamak en mantıklısı olacak. Keşke direkt bunu yollasaydın. Kafam karıştığı için saçma sapan sorular sormak zorunda kalıyordum:(

Arkadaşın attığı kitabı da alabilirsiniz. Konular aynı sonuçta. Yol uzun ama çabalayana zor değil. Hepsi ortalama 1 yıl sürer işte sınava kadar bitmiş olur.

Uzun zamandır ders çalışma alışkanlığınız yok ve temeliniz 0 olduğu için dershaneye kayıt olmanız işinize yarayabilir.12. sınıfta ders çalışmaya başlayıp 43K sayısal sıralaması yapan arkadaşım var. Bu yaz direk çalışmaya başlarsanız devlet üniversitesinde bile hukuk okuma şansınız olabilir.
Dershaneye de kesinlikle kayıt olabilirim fakat ilk önce temeli kendim oturtup öyle dershaneye kayıt olmak daha mantıklı geldi. Şu an sudan çıkmış balık gibiyim. Dershaneye gidersem herhalde dünyanın en komik şeyi olur. Kim benimle uğraşacak ki? Bilmediğim için hiçbir şeyi de soramayacağım. En azından temel kitaplarla temelimi oturtayım dedim. İlerde dershane olabilir. Herhalde kimse şu an 26 yaşında adama 0'dan bir şey öğretmez dershanede bilmiyorum.

Arkadaşın attığı kitabı da alabilirsiniz. Konular aynı sonuçta. Yol uzun ama çabalayana zor değil. Hepsi ortalama 1 yıl sürer işte sınava kadar bitmiş olur.
Tekrardan teşekkürler Umut. Kişiden kişiye tabii ki değişir ama sen ve @Fearless0600'a son bir şey sormak istiyorum. 0'dan matematik, TYT Matematik, AYT Matematik. Ortalama kaç ayda bu 3'ünü bitirmiş olurum bir tahmininiz var mı? Sonuçta amacım çok yüksek değil, özel hukuk. Türkçe'yi de sıkıştırmam lazım araya.

Temel için antrenmanlarla matematik öneririm. Onun dışında pek bir şey diyemem sanırım.
Antrenmanlarla Matematiği çok fazla duydum, sanırım bu yola çıkmak isteyen herkes duymuştur ama biraz araştırınca Mert Hoca'nın 0'dan Matematik, TYT Matematik, AYT Matematik 3'lüsünü bitirmek daha cazip görünüyor. Ama bilmiyorum hala ekstra fikirlere düşüncelere açığım.

Son düzenleme:
Dershaneye de kesinlikle kayıt olabilirim fakat ilk önce temeli kendim oturtup öyle dershaneye kayıt olmak daha mantıklı geldi. Şu an sudan çıkmış balık gibiyim. Dershaneye gidersem herhalde dünyanın en komik şeyi olur. Kim benimle uğraşacak ki? Bilmediğim için hiçbir şeyi de soramayacağım. En azından temel kitaplarla temelimi oturtayım dedim. İlerde dershane olabilir. Herhalde kimse şu an 26 yaşında adama 0'dan bir şey öğretmez dershanede bilmiyorum.

Tekrardan teşekkürler Umut. Kişiden kişiye tabii ki değişir ama sen ve @Fearless0600'a son bir şey sormak istiyorum. 0'dan matematik, TYT Matematik, AYT Matematik. Ortalama kaç ayda bu 3'ünü bitirmiş olurum bir tahmininiz var mı? Sonuçta amacım çok yüksek değil, özel hukuk. Türkçe'yi de sıkıştırmam lazım araya.

Antrenmanlarla Matematiği çok fazla duydum, sanırım bu yola çıkmak isteyen herkes duymuştur ama biraz araştırınca Mert Hoca'nın 0'dan Matematik, TYT Matematik, AYT Matematik 3'lüsünü bitirmek daha cazip görünüyor. Ama bilmiyorum hala ekstra fikirlere düşüncelere açığım.
Onları okumadım fakat, antrenmanlarla metematik temeli olmayanlar için muazzam bir kitap. Hem motive de ediyor, hem işlem hızını artırıyor. Öneririm..

Dershaneye gidersem herhalde dünyanın en komik şeyi olur. Kim benimle uğraşacak ki? Bilmediğim için hiçbir şeyi de soramayacağım.
Ne alaka hocam? Oradaki hocalar sizin sorunuzu seve seve çözer. Sonuçta parasını veriyorsunuz. O öğretmen siz öğrenci. Bilmiyorsunuz ki soracaksınız. Oradaki mezuna kalanlar 12. sınıflar 11. sınıflar olur zaten. 1-2 arkadaş edinip kaynaşırsınız.

Ne alaka hocam? Oradaki hocalar sizin sorunuzu seve seve çözer. Sonuçta parasını veriyorsunuz. O öğretmen siz öğrenci. Bilmiyorsunuz ki soracaksınız. Oradaki mezuna kalanlar 12. sınıflar 11. sınıflar olur zaten. 1-2 arkadaş edinip kaynaşırsınız.
Desteğin ve yapıcı konuşman için teşekkür ederim ama bence çok alaka. Orada benim gibi 2. bir kişi yok ise sonuçta benim temelim 0, yani bildiğin 0 kimsenin benimle uğraşacağını sanmıyorum. Temeli oturtup gitmek en mantıklısı görünüyor yahut özel hoca tutmak.

Onları okumadım fakat, antrenmanlarla metematik temeli olmayanlar için muazzam bir kitap. Hem motive de ediyor, hem işlem hızını artırıyor. Öneririm..
Bakalım birkaç gün daha araştıralım. Sanırım hangisini tercih edersem edeyim pişman olmayacağım çünkü aşağı yukarı hepsi aynı diye tahmin ediyorum. O yüzden en güncelini tercih etmeye çalışacağım.

Dershaneye de kesinlikle kayıt olabilirim fakat ilk önce temeli kendim oturtup öyle dershaneye kaydolmak daha mantıklı geldi. Şu an sudan çıkmış balık gibiyim. Dershaneye gidersem herhalde dünyanın en komik şeyi olur. Kim benimle uğraşacak ki? Bilmediğim için hiçbir şeyi de soramayacağım. En azından temel kitaplarla temelimi oturtayım dedim. İleride dershane olabilir. Herhalde kimse şu an 26 yaşında adama 0'dan bir şey öğretmez dershanede bilmiyorum.

Tekrardan teşekkürler umut. Kişiden kişiye tabii ki değişir ama sen ve @Fearless0600'a son bir şey sormak istiyorum. 0'dan matematik, TYT matematik, AYT matematik. Ortalama kaç ayda bu 3'ünü bitirmiş olurum bir tahmininiz var mı? Sonuçta amacım çok yüksek değil, özel hukuk. Türkçeyi de sıkıştırmam lazım araya.

Antrenmanlarla matematiği çok fazla duydum, sanırım bu yola çıkmak isteyen herkes duymuştur ama biraz araştırınca mert Hoca'nın 0'dan matematik, TYT matematik, AYT matematik 3'lüsünü bitirmek daha cazip görünüyor. Ama bilmiyorum hala ekstra fikirlere düşüncelere açığım.

TYT matematikte 20'lere çıkmak 3 ayını alır en azından konu bakımında. Sonrasında denemelerle ilerlersiniz.
AYT matematiği 3 4 ayda bitirirsiniz suyunu çıkartarak. Zaten sınava kadar ilerleyeceksiniz AYT ve TYT matematikte.
Mert hocanın sıfır kampı 15 günde bile biter.

TYT matematikte 20'lere çıkmak 3 ayını alır en azından konu bakımında. Sonrasında denemelerle ilerlersiniz.
AYT matematiği 3 4 ayda bitirirsiniz suyunu çıkartarak. Zaten sınava kadar ilerleyeceksiniz AYT ve TYT matematikte.
Mert hocanın sıfır kampı 15 günde bile biter.
Umut'um senin yorumların gerçekten fena ilham verici oluyor. Bazı sitelerde öyle umutsuz yorumlar okuyorum ki pes etme noktasına geliyordum yine. Ama yolum zor olsa da(temelim 0 olduğu için) düşündüğüm kadar zor olmayacağını da düşünüyorum. Çünkü benim amacım devlet hukuk değil, özel hukuk. Arkadaşım Türkçeden 20-25, Matematikten 5-8 yapsan yeterli oluyor diyor ama bilmiyorum doğru mu. Eğer böyle ise kolay görünüyor. Bu kadar kolay değildir bence. Tabii potansiyelimi sınırlandırmamak lazım ne olacağı belli olmaz. Yani aşağı yukarı 7 ay içerisinde matematiği çözersin, geri kalan 2-3 aylık süreçte de Türkçe, Edebiyat halledersin diyorsun değil mi? Bu işi seversem belki de 2 yıl çalışırım ya hiç belli olmaz, zamandan bol bir şeyim yok sonuçta. Söylediğim gibi önemli olan ilk adımı atıp başlamak, umarım 3-4 gün içerisinde ilk adımı atıp başlayacağım. Türkçe de aşırı önemli. Onu yetiştirebilir miyim endişesi de var, sonuçta sınavda bir süre olacak. Gerçi bu dert edebileceğim en son şey çünkü daha matematik bilmiyorum. :D

Umut'um senin yorumların gerçekten fena ilham verici oluyor. Bazı sitelerde öyle umutsuz yorumlar okuyorum ki pes etme noktasına geliyordum yine. Ama yolum zor olsa da(temelim 0 olduğu için) düşündüğüm kadar zor olmayacağını da düşünüyorum. Çünkü benim amacım devlet hukuk değil, özel hukuk. Arkadaşım türkçeden 20-25, matematikten 5-8 yapsan yeterli oluyor diyor ama bilmiyorum doğru mu? Eğer böyle ise kolay görünüyor. Bu kadar kolay değildir bence. Tabii potansiyelimi sınırlandırmamak lazım ne olacağı belli olmaz. Yani aşağı yukarı 7 ay içerisinde matematiği çözersin, geri kalan 2-3 aylık süreçte de Türkçe, edebiyat halledersin diyorsun değil mi? Bu işi seversem belki de 2 yıl çalışırım ya hiç belli olmaz, zamandan bol bir şeyim yok sonuçta. Söylediğim gibi önemli olan ilk adımı atıp başlamak, umarım 3-4 gün içerisinde ilk adımı atıp başlayacağım. Türkçe de aşırı önemli. Onu yetiştirebilir miyim endişesi de var, sonuçta sınavda bir süre olacak. Gerçi bu dert edebileceğim en son şey çünkü daha matematik bilmiyorum. :D

Hocam öyle ama bir 20 net daha yukarısı, kaldı ki 50 burslu istiyorsanız en iyi hukuk fakültelerinin bazıları kontenjanı bile dolduramadı.
Evet 7 ay matematik kalan 2 3 ayda sözeli çok rahat halledersiniz. Aşırı basit bir alan.
Siz ilk adımı atın sonrası zaten gelecektir.
Matematik gerçekten zaman işi ya. Zamana bırakınca hallediyorsunuz hocam. Pastanın en altından başlamak önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı