Termal Macunun Kalınlığı Ne Kadar Olmalı ?

Laptop Users

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemciye sürülen termal macun kalınlığı nasıl olmalı? Bir de termal macunu ekran kartına da süreceğim. Fakat bazı videolarda macun sürülüyor, bazılarında ise termal pad koyuluyor. Nereye macun süreceğim? Pad ya da macun kullanmam gerektiğini neye göre seçmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok titiz isen macunu sıkıp küçük pilastik kaşıkla veya herneyse işte onla her tarafa orantılı sürmelisin. Yalnız çok olmamasına dikkat et zira üzerine koyacağın soğutucudan tam performans alamayabilirsin. Eğer titiz değilsen üstün körü işlemcinin üzerine sıkıp sonrada soğutucuyu takarken vidalarını çarprazlama sıkıp termal macunun işlemcinin üzerine orantılı yayılmasını sağlayabilirsin. Benim tercihim birinci tercih. Temiz ve iyi işçilik hayat kurtarır

Fındıktan biraz büyük boyuttaki termal macunu işlemcinin ortasına sıkın. Ardından soğutucuyu üstüne koyup ilk sağ-sol yaptıktan sonra soğutucuyu yerine oturtun ve vidaları sıkın. Kendi kendine yayılacak macun. @Recep Baltaş 'ın tekniği de bu şekilde.

Arkadaşlar işlemciye sürülen termal macun kalınlığı nasıl olmalı? Bir de termal macunu ekran kartına da süreceğim. Fakat bazı videolarda macun sürülüyor, bazılarında ise termal pad koyuluyor. Nereye macun süreceğim? Pad ya da macun kullanmam gerektiğini neye göre seçmeliyim?
Ekran kartına termal macun uygulamanı pek tercih etmem. Çünkü işlemciye uygulamak kadar kolay değil ayrıca sık sık değistirmen lazım. O yüzden termal pad daha sağlıklı olur ama ekran kartının modeli ne ki macun uygulamak istiyorsun ?

Fındıktan biraz büyük boyuttaki termal macunu işlemcinin ortasına sıkın. Ardından soğutucuyu üstüne koyup ilk sağ-sol yaptıktan sonra soğutucuyu yerine oturtun ve vidaları sıkın. Kendi kendine yayılacak macun. @Recep Baltaş 'ın tekniği de bu şekilde.

Fındıktan büyük benzetmesi doğru olmaz. Öyle olursa soğutucudan taşar hatta. Pirinç tanesi kadardır olması gereken miktar.

Ekran kartına termal macun uygulamanı pek tercih etmem. Çünkü işlemciye uygulamak kadar kolay değil ayrıca sık sık değistirmen lazım. O yüzden termal pad daha sağlıklı olur ama ekran kartının modeli ne ki macun uygulamak istiyorsun ?
GT640M artık üstünde macun mu var termal pad mi var bilmiyorum fakat 95 derece oluyor onu biliyorum :)

Laptop pc'de yapacağım bunu bir de laptop pc'de kabloları takması zormudur ?

Ooooo laptop ise iş çok zor. İşlemciye macun uygulayabilirsin ama ekran kartı sıkıntı olur benden söylemesi eğer yok ben süreceğim dersen videoları izleyipte dene derim.
Nasıl bir sıkıntı olur ki ? zalman zm-stg 1 aldım elektrik akımı iletmiyor fark edermi acaba.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodaki dayı sürüyor ben öyle yapmiyacakmıyım :D

Adsız.jpg

Acaba bu parçayı söküp takması zormudur ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Benim laptopun videosu bu :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı