Tıp için 3. mezunluk

Mezunyks

Zeptopat
Merhaba ben 2022 YKS 600k yaptım 2023 250k yaptım bu sene de gireceğim aslında Akdeniz diş için mezuna kalıyordum yıl içinde tıpı çok istediğimi fark ettim hocalar sen yapabilirsin konuuları çok iyi biliyorsun stres sıkıntı yapma diyorlar netlerimde süşmeye başladı ailevi sorunlarımızda var bu sene psikolojik olarak bittim eğer 3 mezunluğa kalırsam dershane de gitmem 130 binden başlıyor zaten bu yıl da gittiğimde derslerden kusacaktım bildiğim konuları defalarca dinlememde yordu bu sene uzun lafın kısası 20 k olmacayacığı için 3 mezuna kalmayı düşünüyorum aileme nasıl demeliyim nasıl bir süreç olacak kalınır mı kalmamalı mıyım? Hedefim gerçekten tıp canımı bile vermeye hazırım bu yolda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben 2022 YKS 600k yaptım 2023 250k yaptım bu sene de gireceğim aslında Akdeniz diş için mezuna kalıyordum yıl içinde tıpı çok istediğimi fark ettim hocalar sen yapabilirsin konuuları çok iyi biliyorsun stres sıkıntı yapma diyorlar netlerimde süşmeye başladı ailevi sorunlarımızda var bu sene psikolojik olarak bittim eğer 3 mezunluğa kalırsam dershane de gitmem 130 binden başlıyor zaten bu yıl da gittiğimde derslerden kusacaktım bildiğim konuları defalarca dinlememde yordu bu sene uzun lafın kısası 20 k olmacayacığı için 3 mezuna kalmayı düşünüyorum aileme nasıl demeliyim nasıl bir süreç olacak kalınır mı kalmamalı mıyım? Hedefim gerçekten tıp canımı bile vermeye hazırım bu yolda.

Gerçekten istekliysen bu konuda kal. Sonra kalan hayatında neden okumadım diye pişman olma. Mental olarak devam edecek durumda değilsen de sağlıkla alakalı bir bölüm okuyabilirsin.

Hayallerinin peşinden git ehüehüehü diye bir söz var ama gerçekten klişe de olsa doğru. ben de belki kalabilirim ama kalmayacak gibi çalışıyorum. Eğer sınava kadar sanki mezuna kalmayacakmışsın gibi düzgün planda çalışırsan kalacak olsan bile mezun senen hem erteleme alışkanlığın olmadan hem de düzgün bir şekilde geçer.

Bence ilk önce tıp okumayı gerçekten istiyor musun bu soruyu cevaplamalısın, ders çalışmaktan çok mesleğe dair gerçek bir şeyler görmek daha motive verici olabiliyor. Üniversiteye gidip tıp fakültesi öğrencileriyle konuşabilirsin mesela, kimse terslemez.

Tıp zaten 6 yıl 1 yıl TUS var 7 yıl hazırlık okursan 8 yıl stajlar var 4 yıl.

Minimum 11 yıl sonra doktorsun.
Yani? Doktor olmak isteyen birisi için o vakti geçirmek değmiyor mu? Buradaki asıl nokta kişi gerçekten doktor olmak istiyor mu yoksa çevresel sebeplerle istediğini mi düşünüyor onu anlamalı.

Tıp kazanamıyorsan da sağlıkla alakalı en ufak bir şey yazma içinde kaldıysa. 1 yıl mezun + 1 yıl diş hekimliği okudum. Sonra tıp fakültesine yatay geçiş yaptım. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır o diş hekimliğini yazmış olmak. Gördüğüm her derste aklıma gelip durdu anatomi çalışırken ağlardım keşke bunu tıp fakültesinde görsem diye zehir oldu bana 1 yıl. 1 yıl daha dayanabiliyorsan mezuna kal derim ama şahsen ben 1 yıl daha sınava çalışacak yüreğe sahip değildim elimden geleni yaptığıma emindim. Ayrıca meslek bu bir ömür yapacaksın. Tıp için de geç vakit diye bir şey yok çoğu kişi ortalama zaten 25 26 yaşında mezun oluyor zamanında bitiren çok fazla insan yok takma onu. Kimseyle yarışmıyoruz erken geç diye bir kavram yok. Ayrıca çok net bir şekilde söyleyeyim benim için doktor önlüğüyle gidip kan almak hastane koridorunda önlükle gezmek gibi ufak bir şey bile kesinlikle diş çekmekten dolgu yapmaktan kat be kat daha güzel. Çok net bir şey söyleyeyim özetle: Asla hedeflerinden vazgeçme bir ömür bedel ödersin ve asla ve asla tıp gelmiyor diye diş yazılmaz.

Hayallerinin peşinden git ehüehüehü diye bir söz var ama gerçekten klişe de olsa doğru. Ben de belki kalabilirim ama kalmayacak gibi çalışıyorum. Eğer sınava kadar sanki mezuna kalmayacakmışsın gibi düzgün planda çalışırsan kalacak olsan bile mezun senen hem erteleme alışkanlığın olmadan hem de düzgün bir şekilde.
Artık benim ailem.

Tıp kazanamıyorsan da sağlıkla alakalı en ufak bir şey yazma içinde kaldıysa. 1 yıl mezun + 1 yıl diş hekimliği okudum. Sonra tıp fakültesine yatay geçiş yaptım. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır o diş hekimliğini yazmış olmak. Gördüğüm her derste aklıma gelip durdu anatomi çalışırken ağlardım keşke bunu tıp fakültesinde görsem diye zehir oldu bana 1 yıl. 1 yıl daha dayanabiliyorsan mezuna kal derim ama şahsen ben 1 yıl daha sınava çalışacak yüreğe sahip değildim elimden geleni yaptığıma emindim. Ayrıca meslek bu bir ömür yapacaksın. Tıp için de geç vakit diye bir şey yok çoğu kişi ortalama zaten 25 26 yaşında mezun oluyor zamanında bitiren çok fazla insan yok takma onu. Kimseyle yarışmıyoruz erken geç diye bir kavram yok. Ayrıca çok net bir şekilde söyleyeyim benim için doktor önlüğüyle gidip kan almak hastane koridorunda önlükle gezmek gibi ufak bir şey bile kesinlikle diş çekmekten dolgu yapmaktan kat be kat daha güzel. Çok net bir şey söyleyeyim özetle: Asla hedeflerinden vazgeçme bir ömür bedel ödersin ve asla ve asla tıp gelmiyor diye diş yazılmaz.

Artık hakkımı kullanmış gibi hissediyorum yoruldum ama tıpı çok istiyorum kapasitemin bu olmadığını biliyorum çok daha iyisini yaparım ama enerjim bitti ailem de artık izin vermez gibi hangi üniversite okuyorsun.

Artık hakkımı kullanmış gibi hissediyorum yoruldum ama tıpı çok istiyorum kapasitemin bu olmadığını biliyorum çok daha iyisini yaparım ama enerjim bitti ailem de artık izin vermez gibi hangi üniversite okuyorsun.
Ailem izin vermez diye bir şey yok kanka. Umarım beni yanlış anlamazsın. Şöyle bir durum var. Sen o tıpa gittiğinde okurken tek başına olacaksın. Kazanırken de tek başına kazanacaksın. İstiyorlarsa izin vermesinler. Bu senin hayatın senin geleceğin. Hangisini istiyorsan onu yapmak için gereken mücadele ne ise yapmak zorundasın. Sınav gözümüzün yaşına, yorgunluğumuza bakmıyor. Çalışsaydın o zaman gidemezsin hiçbir yere diyor sistem. Bunu mezuna kalmış biri olarak ilk başta senin görmen gerek. Gereken ne ise konuşup, maddi manevi süreci ayarlayıp, gereken ne ise yapman gerek. Bu sana bağlı. Yatay geçiş vs vs gibi olanaklar da var kesinlikle ama madem bu kadar değerli senin için, bunu riske atamazsın. Buna ek olarak da şartları düzeltmen lazım. Aile, maddiyat, moral, disiplin vs. En kötü ihtimalde de şunu düşünebilirsin. "Ben şu an bunları tıp kazanmak için öğreniyorum, tıp kazandığımda da başka şeyleri doktor olmak için öğrenecektim. Doktor olma yolunda tıp fakültesindeki derslere çalışmak bana zor gelmez yeter ki kazanayım" iyi bir fikir değil madem doktor olma yolunda yapılacak çalışmalar her ne kadar keyifli olacak ise yks de o kadar keyifli olmalı demelisin.

yazdıklarında çok haklısın bende biliyorum benim hayatım ama denedim ve olmadıysa demekki kapasitem buymuş diye düşünmeye başladım ailemde böyle düşünüp tercih yapmamı ister büyük ihtimal

Yeni konular

Geri
Yukarı