Tıp veya diş hekimliği varken bilgisayar mühendisliği okunur mu?

nevermind8

Hectopat
Kaliteli bir üniversitede okuyup üstüne kendimi geliştirirsem güzel bir maaş beklentim olabilir mi? Bilgisayar okumayı cidden çok istiyorum ama biliyorsunuz bu dönemde her şey parayla oluyor. Yani gidip tıp veya diş hekimliği okumak varken bilgisayar mühendisliği okumalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaliteli bir üniversitede okuyup üstüne kendimi geliştirirsem güzel bir maaş beklentim olabilir mi? Bilgisayar okumayı cidden çok istiyorum ama biliyorsunuz bu dönemde her şey parayla oluyor. Yani gidip tıp veya diş hekimliği okumak varken bilgisayar mühendisliği okumalı mıyım?

Elbette okunur, sana yardımcı olması açısından TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip üç bölümü kıyasladım:

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Bilgisayar mühendisliği: %81,7
Tıp: %94,3
Diş hekimliği: %72,5

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Bilgisayar mühendisliği: Çok yüksek (13. sırada)
Tıp: Çok yüksek (24. sırada)
Diş hekimliği: Orta (58. sırada)

İş istihdamı oranı olarak bakılırsa Tıp daha yüksek, ancak kazanç bakımından Bilgisayar mühendisliği daha önde. Ancak aralarında gerek istihdam gerek kazanç bakımından fazla fark olmayan iki meslek. Diş hekimliği ise iki alanda da bilgisayar mühendisliği ve tıpın gerisinde.

Yapay zeka bu hızda gelişmeye devam ederken bilgisayar üzerine bölümler okumayı mantıklı bulmuyorum.

Yapay zeka bilgisayar mühendisliğini etkilerken sağlık alanını etkilemeyecek yani öyle mi :D

Elbette okunur, sana yardımcı olması açısından TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip üç bölümü kıyasladım:

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Bilgisayar mühendisliği: %81,7
Tıp: %94,3
Diş hekimliği: %72,5

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Bilgisayar mühendisliği: Çok yüksek (13. sırada)
Tıp: Çok yüksek (24. sırada)
Diş hekimliği: Orta (58. sırada)

İş istihdamı oranı olarak bakılırsa Tıp daha yüksek, ancak kazanç bakımından Bilgisayar mühendisliği daha önde. Ancak aralarında gerek istihdam gerek kazanç bakımından fazla fark olmayan iki meslek. Diş hekimliği ise iki alanda da bilgisayar mühendisliği ve tıpın gerisinde.

Yapay zeka bilgisayar mühendisliğini etkilerken sağlık alanını etkilemeyecek yani öyle mi :D
Sağlık alanını temelden etkilemesine daha var. Hele Türkiye'de daha çoookk var.

Yeni konular

Geri
Yukarı