Tipo 1.6 S LPG'de çok fazla yakıyor

Derincede FS otogaz.
İzmit sanayi girişi yol üzerinde as otogaz
Bu iki otogazcı işinin ehli senelerden beri bu işi yapıyorlar.
Ben beyni Derince limanının arkasındaki İşler Oto gaz'da yaptırdım hocam. Depo kaç kilometrede bitecek diye bekliyorum. Yine absürt bir sonuç çıkarsa bunlardan birine gideceğim.

Hocam şu an benzinde kullanamıyorum, karbüratör contasından benzinde uzun süre kullanınca kaçak yapıyor. Cumartesi sabahı karbüratörcüye götürüp hallettireceğim fakat ustalara sorduğumda bu durumun gazı etkilemeyeceğini söylediler.
Bu durum lpg ye etki etmez. Alt taraflar sağlıklı mı onun için sormuştum. 17-18 litre yakıt tüketimi var LPG' de. Olması gereken 10.5-11 seviyeleri olmalı. Eğerki gaz kaçağınız yok ise durum normal değil. Devasa kötü ayarlar yok ise büyük ihtimalle tesisatta enjektörde yada farklı bir yer de sorun mutlak.

Bu durum lpg ye etki etmez. Alt taraflar sağlıklı mı onun için sormuştum. 17-18 litre yakıt tüketimi var LPG' de. Olması gereken 10.5-11 seviyeleri olmalı. Eğerki gaz kaçağınız yok ise durum normal değil. Devasa kötü ayarlar yok ise büyük ihtimalle tesisatta enjektörde yada farklı bir yer de sorun mutlak.
Hocam genel kullanımda özellikle aracı park edip stop ettikten sonra gaz kokusu geliyor. Bu duruma istinaden regülatörü değiştirirken ustaya özellikle rica ettim bakması için baktı fakat kaçak yok dedi. Sebebi ne olabilir diye sorduğumda bence elektrikçiye bir götür, aracı stop ettiğinde lpg valfi hemen kapanmıyor dedi. Bunu denemek için de gaz ayarını yaparken arabayı bana 10-15 sefer falan stop edip çalıştırttı. Yakıt harcama enteresan şekilde şöyle oluyor; gaz alıyorum ve depo fulken 4 ışık birden yanarken normal seyrediyor. Lakin ilk ışık söndükten sonra diğer ışıklar çok hızlı sönüyor. İlk ışık sönmeden ortalama 100 kilometre yapabiliyorum ama geri kalan 3 ışık sadece 40-50 kilometre kadar götürüyor.

Hocam genel kullanımda özellikle aracı park edip stop ettikten sonra gaz kokusu geliyor. Bu duruma istinaden regülatörü değiştirirken ustaya özellikle rica ettim bakması için baktı fakat kaçak yok dedi. Sebebi ne olabilir diye sorduğumda bence elektrikçiye bir götür, aracı stop ettiğinde LPG valfi hemen kapanmıyor dedi. Bunu denemek için de gaz ayarını yaparken arabayı bana 10-15 sefer falan stop edip çalıştırttı. Yakıt harcama enteresan şekilde şöyle oluyor; gaz alıyorum ve depo fulken 4 ışık birden yanarken normal seyrediyor. Lakin ilk ışık söndükten sonra diğer ışıklar çok hızlı sönüyor. İlk ışık sönmeden ortalama 100 kilometre yapabiliyorum ama geri kalan 3 ışık sadece 40-50 kilometre kadar götürüyor.

Sizde 32 litrelik depo var. Full depoda ortalama 27 litre alır ve takribi şehiriçi 250km, şehir dışı 350km LPG'de yol yapabiliyor olmanız gerekir. Işık olayına çok takılmamak gerek. İlk diş her zaman çok daha uzun gösterir. Çok nizami ilerlemez. LPG çok karışık bir sistem değil aslında iyi bir ustanın hemen nokta atışı tespit ile çözmesi gerekiyor. Neden bu kadar uzayıp karışmış anlayamadım.

Sizde 32 litrelik depo var. Full depoda ortalama 27 litre alır ve takribi şehiriçi 250km, şehir dışı 350km LPG'de yol yapabiliyor olmanız gerekir. Işık olayına çok takılmamak gerek. İlk diş her zaman çok daha uzun gösterir. Çok nizami ilerlemez. LPG çok karışık bir sistem değil aslında iyi bir ustanın hemen nokta atışı tespit ile çözmesi gerekiyor. Neden bu kadar uzayıp karışmış anlayamadım.
İşte hocam bahsettiğiniz gibi mesele iyi bir usta. Bulsam da yaptırmak için bir seferlik iyi para versem. Böyle böyle sürekli gaz almaktan benzinlikte kaldım.

Hocam günaydın, hatırlıyorsanız size ustaya gittim bujilerde sıkıntı yokmuş, gaz ayarını kıstım biraz demişti. Hiçbir değişiklik yok. Aynı şekilde yine 140 kilometre sonra dün gece saat 2 gibi ne olur ne olmaz diyerek benzinliğe gittim. 22 küsür litre gaz aldı.

Son düzenleme:
İşte hocam bahsettiğiniz gibi mesele iyi bir usta. Bulsam da yaptırmak için bir seferlik iyi para versem. Böyle böyle sürekli gaz almaktan benzinlikte kaldım.

Hocam günaydın, hatırlıyorsanız size ustaya gittim bujilerde sıkıntı yokmuş, gaz ayarını kıstım biraz demişti. Hiçbir değişiklik yok. Aynı şekilde yine 140 kilometre sonra dün gece saat 2 gibi ne olur ne olmaz diyerek benzinliğe gittim. 22 küsür litre gaz aldı.
Siz hangi ildesiniz? Gaz ayarını kısmalık bir durum yok ortada. Gaz ayarını kısmak demek normalde 11 litre lpg yakan araca 9.7 civarı lpg yaktırmak demek. Ayrıca sağlıklı bir uygulamada değil. Sizin gaz ayarlık durumun çok ötesinde farklı bir olay var. En başta kaçağa bakılmalı ancak kaçak olmadığını belirttiniz. Zaten kaçak olsa lpg ustası hızlı bir şekilde en basit bunu anlardı. LPG filtresi değişeli çok olduysa filtreyi de değiştirin. Enjektörlerde sorun yok demiştiniz. Beyine bakılmalı.

Siz hangi ildesiniz? Gaz ayarını kısmalık bir durum yok ortada. Gaz ayarını kısmak demek normalde 11 litre lpg yakan araca 9.7 civarı lpg yaktırmak demek. Ayrıca sağlıklı bir uygulamada değil. Sizin gaz ayarlık durumun çok ötesinde farklı bir olay var. En başta kaçağa bakılmalı ancak kaçak olmadığını belirttiniz. Zaten kaçak olsa lpg ustası hızlı bir şekilde en basit bunu anlardı. LPG filtresi değişeli çok olduysa filtreyi de değiştirin. Enjektörlerde sorun yok demiştiniz. Beyine bakılmalı.
Günaydın hocam, Kocaeli İzmit'teyim ben. Hocam cumartesi günü gazcıya gittim. Regülatörü değiştirdiniz fakat tüketimde hiçbir farklılık olmadı dedim. Birkaç ayar yaptı, egzozdan çiğ yakıt atıyordu onu kestim dedi. Ben hep Shell'den alırım gazı, istersen bir değiştir BP'den falan al dedi. Kısaca sorunun kaynağı gazda mı, kilometre sayacında mı yoksa gerçekten arabanın çok yakmasında mı dedi. Ayrıca hocam ben anlam veremiyorum. Benim arkadaşlarım 1.6 motor aynı arabayla minimum full depo 350 kilometre civarı gidebiliyorken gazcı bana gitsen gitsen maksimum full depo 230 kilometre civarı gidebilirsin dedi. Açıkcası bu bana pek gerçekçi bir değer gelmedi. Ayrıca hocam gaz kontrolü yapıyorum, en son gaz aldığımdan beri tam 160 kilometre yaptım. Şu an depo çeyreğin altında. İş yerim ve ev arası 13 kilometre, büyük ihtimal bu akşam işten dönerken gaz almak zorunda kalacağım çünkü gaz tek tik olduğu zaman ani bitiyor.

Tipo'dan memnun musunuz? 97 model bizde LPG + benzin (mazot) bile var 100 bindeyken almıştık tabii ama kilometresi oynanmamış.
Genel olarak memnunum hocam, konforu olsun gidişi olsun kötü hissettirmiyor. Sadece şu gaz problemini çözsem gerisi tamamdır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı