Tıraş sonrası sivilcelenme ve tahriş oldu

en6ixn

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Yaşım 15 ve yaklaşık 2 senedir sakal tıraşı oluyorum. Son 4 5 ayda neredeyse her sabah sakal tıraşı olmaya başladım fakat bu durum bir süre sonra cildimi çok kötü etkilemeye başladı. Eklediğim resme de bakabilirsiniz. Başlarda Philips'in bir tıraş makinesini kullanıyordum fakat sinek kaydı istediğim için farklı bir tıraş makinesine geçtim. Yaklaşık 3 ay bu tıraş makinesini kullandıktan sonra yanaklarım ve özellikle üzerinde biraz daha durduğum taraflar çok ciddi tahriş olmaya ve küçük küçük sivilcelenmeye başladı. Bu konu hakkında yardım edebilirseniz çok sevinirim. Sizce sorun makinede mi yoksa her sabah tıraş olmanın ciddimi çok kötü etkilemesi normal mi? Ve ek olarak tıraştan sonra krem de kullanıyorum fakat pek bir etkisi olduğunu söyleyemeyeceğim.

Dosya Ekleri

• IMG_20240313_233818_edit_425384264711652.jpg
    IMG_20240313_233818_edit_425384264711652.jpg
    155,8 KB · Görüntüleme: 128
Öncelikle merhaba. Yaşım 15 ve yaklaşık 2 senedir sakal tıraşı oluyorum. Son 4 5 ayda neredeyse her sabah sakal tıraşı olmaya başladım fakat bu durum bir süre sonra cildimi çok kötü etkilemeye başladı. Eklediğim resme de bakabilirsiniz. Başlarda Philips'in bir tıraş makinesini kullanıyordum fakat sinek kaydı istediğim için farklı bir tıraş makinesine geçtim. Yaklaşık 3 ay bu tıraş makinesini kullandıktan sonra yanaklarım ve özellikle üzerinde biraz daha durduğum taraflar çok ciddi tahriş olmaya ve küçük küçük sivilcelenmeye başladı. Bu konu hakkında yardım edebilirseniz çok sevinirim. Sizce sorun makinede mi yoksa her sabah tıraş olmanın ciddimi çok kötü etkilemesi normal mi? Ve ek olarak tıraştan sonra krem de kullanıyorum fakat pek bir etkisi olduğunu söyleyemeyeceğim.
Kıl kökleri açık kaldığı için oraya bakteri vs dolduğunu düşünüyorum. Tıraş sonrası kolonya losyon vb sürebilirsin.

Tıraştan önce krem kullan sakal kılları iyice yumuşasın daha sonra kes.
Bir de makinayı sürekli aynı yerde gezdirme bir kerede kes bırak.

Kanka her gün tıraş olmana ne gerek var 3 günde bir sabahları tıraş ol yeter. Tıraş olurken kullandığın jilet veya makinenin ucunun temiz olduğundan emin ol tıraştan sonra yüzün için nemlendirici krem de kullanabilirsin.

Tıraş olurken makinayı kıl yönünde hareket ettir, yani sakalın uzadığı yönde kes kılları. Her gün tıraş olma, eğer çok hızlı uzuyorsa 2-3 günde bir tıraş olabilirsin. Ayrıca tıraştan sonra yüzünde buz gezdirmen tahriş olmasını engelleyecektir.

O yaşta tıraş olursan tahriş de olur 25'ine geldiğinde de recep ivedik gibi gezersin.
Tıraş olmak kılların hızlı uzamasına neden olmaz!

Geri
Yukarı