TP-Link Archer VR600V3 bağlantı kopması

Rakunner

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, elimde TP-Link Archer VR600V3 modem var. Ethernet kablosu ile bağlantım var ve gece geç saatlerde 5sn süreyle bir döngü içerisinde bağlantı gidip gelmekte. Bu sürede hata (PTKS) değerim katlanarak artmakta. Modemdeki ışıklara baktığım zaman internet ışığı yanmakta ancak enthernet ışığı yanıp sönüyor. Modem resetleyince bu sorun düzeliyor ancak resetten belli bir süre sonra hata (PTKS) yavaş yavaş artıyor.

pkts.JPG

Şu an bağlı olan DSL türü ADSL2+ ve annex Auto.
SNR margin değerlerim iyi gibi ancak bu hata (PKST) yükselmesini bir türlü anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hat değerleri çok da iyi değil. Gün içinde daha da düşerse sıkıntı olabilir. Arıza kaydı oluşturup destek isteyin.

Hat değerleri çok da iyi değil. Gün içinde daha da düşerse sıkıntı olabilir. Arıza kaydı oluşturup destek isteyin.

Hocam Eski modem AirTies'ı taktım ondaki değerler aşağıdaki gibi.

airt.JPG

crc.JPG

Bu olay modemden mi Telekom'dan mı anlamış değilim.

Aynı modem bende de var reset atıyorum 29 30 Mbps problemsiz geliyor sonra ne oluyorsa 4 5 saat sonra hata pkts sayısı milyonlara cıkıyor hızım 0.9 1,5 lara kadar düşüyor reset atınca düzeliyor TurkNet'e destek kaydı açtırdım bizden kaynaklı bir problem değil dedi ama aynı modedin v2'si varken sorun yoktu.

Aynı modem bende de var reset atıyorum 29 30 Mbps problemsiz geliyor sonra ne oluyorsa 4 5 saat sonra hata pkts sayısı milyonlara cıkıyor hızım 0.9 1,5 lara kadar düşüyor reset atınca düzeliyor TurkNet'e destek kaydı açtırdım bizden kaynaklı bir problem değil dedi ama aynı modedin v2'si varken sorun yoktu.

Açıkçası TP-Link'in modemlerimden bende pek memnun değilim. Bu modellerin yazılımsal olarak Firmware'lerinin artık sorunlu olduğunu düşünüyorum.

Benim sorunum birkaç saat içerisinde pkts sayısının binleri bulması ve beraberinde SNR margin değerim düşmesiydi. Telekom müdürlüğüne gittim ekipler geldi etti falan sorun bizden değil diyor, TP-Link'i arıyorum onlarda topu telekoma atıyor.

Sorunumu kısmende olsa şöyle çözdüm; öncelikle fark ettiğim modem resetten 2 gün sonra el değmeyecek kadar ısınıyordu, bende 14Cm'lik PC fanı vardı boşta, konektörünü kesip 12vlik bir adaptöre bağladım sonrasında fanın altına ve üstüne Amazon'dan aldığım 14Cm'lik toz filtresini de alıp taktım, uygun vidalarla fana ayaklar yaptım modemi de üstüne koydum böyle modem buz gibi daha sonrada tüm cihazların Ethernet kablosunu ugreen marka CAT6 kablolar ile değiştirdim.

Tüm bu yukarıda yazılanları yaptıktan sonra saatler içirsinde 10binleri bulan pkts şimdi 3 günde bin oluyor ama bu sayı artmasına rağmen SNR margin değerim sabit tutabilmeyi başardım gibi. Birde Annex türüm auto idi onu Annex A/L yaptım onunda faydasını gördüm.

Geri
Yukarı