Çözüldü Trojan virüslü dosya indirdim

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Shimuss

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Opera GX indiricekken fake bir siteden bir şey indirdim uygulamayı kurmadan önce VirusTotal'de baktım iki tane trojan gözüküyordu. Virüsün bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım? Bilgisayarda herhangi bir virüs programı yok Windows Defender dışında, Windows 11 Pro kullanıyorum, orijinal değil.

Format atmak üzere bir flash bellek de hazırlıyordum o da bilgisayara takılıydı. Eğer bilgisayara bulaştıysa flash belleğe bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    19,3 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bir şey yapmaya gerek yok aslında. Bahsi geçen virüsün çapı belli yeteneği belli. Şu an sisteminizde virüs yok.
Format atmadığınızı ve programı kapattığınızı varsaymıştım. Tekrar değerlendirelim.

İlgili virüs, tarayıcıya enjekte edilmiş ve farkedilmemek için minimal kalan bir virüs. Virüsün yapabilecekleri arasında farklı tarayıcıların hesap bilgilerine erişmek de var tarayıcı arka planda açıkken sizin ekranınızı başkasına yansıtmak da.

Cihaza format attığınızdan ne olmuş öğrenemeyiz. Bu yüzden genel güvenlik önlemlerinizi almalısınız.
  • Format atmadan önceki sistemde oturum açtığınız bütün sitelerde "bütün oturumları kapat" seçeneğiyle cookie verilerini sıfırlamanız gerekiyor. Böylece eski sistemde açık kalan ve belki başkasının elindeki oturum verileriniz geçersiz olacaktır.
  • Format atmadan önceki sisteme kayıtlı kredi kartı bilgileriniz varsa, kartı iptal edin ve yenisini talep edin.
  • Format atmadan önceki sistemde oturum açmış olduğunuz bütün e-posta ve Google hesaplarından 1. maddedeki gibi çıkış yaparak şifrenizi değiştirin. Ayrıca, hesabınıza kayıtlı şifreleri de değiştirin (şifre yöneticisi).
  • Mail hesaplarınızda 2 adımlı doğrulamayı aktifleştirin.
  • Mümkünse, bundan sonraki hesaplarınız için farklı bir mail adresi kullanın. İmkanınız varsa mevcut hesaplarınızda e-posta güncellemesi yapın.
  • Mail hesaplarınıza yönlendirme kuralı koyulmuş mu diye kontrol edin. Mail sitesinin genellikle ayarlar > yönlendirme sayfasında olur.
Eski sisteme erişimimiz olmadığından neler olup bittiğini bilemeyiz. Bu yüzden bu genel güvenlik önlemlerini almanızı öneririm.

Diğer yandan ilgili virüs sadece enjekte edildiği tarayıcıda çalışarak kimlik çalmaya çalışan, ekstrem olarak da tarayıcı açıkken ekran paylaşabilen bir virüs. Etrafa yayılmak gibi bir niyeti tespit edilmemiş ve minimal kalmaya çalıştığını düşündüğümden bence de öyle bir eylemi yoktur.

Önleminizi aldıktan sonra yapmanız gereken ekstra bir şey yok. İyi geceler dilerim.

Format atmadığınızı ve programı kapattığınızı varsaymıştım. Tekrar değerlendirelim.

İlgili virüs, tarayıcıya enjekte edilmiş ve fark edilmemek için minimal kalan bir virüs. Virüsün yapabilecekleri arasında farklı tarayıcıların hesap bilgilerine erişmek de var tarayıcı arka planda açıkken sizin ekranınızı başkasına yansıtmak da.

Cihaza format attığınızdan ne olmuş öğrenemeyiz. Bu yüzden genel güvenlik önlemlerinizi almalısınız.
  • Format atmadan önceki sistemde oturum açtığınız bütün sitelerde "bütün oturumları kapat" seçeneğiyle cookie verilerini sıfırlamanız gerekiyor. Böylece eski sistemde açık kalan ve belki başkasının elindeki oturum verileriniz geçersiz olacaktır.
  • Format atmadan önceki sisteme kayıtlı kredi kartı bilgileriniz varsa, kartı iptal edin ve yenisini talep edin.
  • Format atmadan önceki sistemde oturum açmış olduğunuz bütün e-posta ve Google hesaplarından 1. maddedeki gibi çıkış yaparak şifrenizi değiştirin. Ayrıca, hesabınıza kayıtlı şifreleri de değiştirin (şifre yöneticisi).
  • Mail hesaplarınızda 2 adımlı doğrulamayı aktifleştirin.
  • Mümkünse, bundan sonraki hesaplarınız için farklı bir mail adresi kullanın. İmkanınız varsa mevcut hesaplarınızda e-posta güncellemesi yapın.
  • Mail hesaplarınıza yönlendirme kuralı koyulmuş mu diye kontrol edin. Mail sitesinin genellikle ayarlar > yönlendirme sayfasında olur.
Eski sisteme erişimimiz olmadığından neler olup bittiğini bilemeyiz. Bu yüzden bu genel güvenlik önlemlerini almanızı öneririm.

Diğer yandan ilgili virüs sadece enjekte edildiği tarayıcıda çalışarak kimlik çalmaya çalışan, ekstrem olarak da tarayıcı açıkken ekran paylaşabilen bir virüs. Etrafa yayılmak gibi bir niyeti tespit edilmemiş ve minimal kalmaya çalıştığını düşündüğümden bence de öyle bir eylemi yoktur.

Önleminizi aldıktan sonra yapmanız gereken ekstra bir şey yok. İyi geceler dilerim.

Hocam böyle detaylı bir mesaj yazdığınız için teşekkür ederim açık olan bir mailim vardı onda da 2 adımlı doğrulama açık zaten bir şey olmaz sanırım onun dışında bir hesap açık değildi

Eğer her yere bulaşan bir virüs değilse yarın flash belleği hazırlayıp format atıp rahatlayabilirim.

Hocam böyle detaylı bir mesaj yazdığınız için teşekkür ederim açık olan bir mailim vardı onda da 2 adımlı doğrulama açık zaten bir şey olmaz sanırım onun dışında bir hesap açık değildi
2 adımlı doğrulama olsa da siz yine de tüm cihazlardan çıkış yapıp şifrenizi değiştirseniz iyi olur. Cookie çalınmışsa 2 adımlı doğrulama saf dışı kalabiliyor maalesef. Tüm cihazlardan çıkış yaparak şifrenizi değiştirdiğinizde eski cookie'lerin hesabınıza erişim yetkisi olmuyor.

Şimdi telefondan yapacağım teşekkür ederim. Hocam son olarak herhalde bunun en güvenilir yolu başka bir flashla başka bir PC'den format cihazı oluşturmak galiba.

2 adımlı doğrulama olsa da siz yine de tüm cihazlardan çıkış yapıp şifrenizi değiştirseniz iyi olur. Cookie çalınmışsa 2 adımlı doğrulama saf dışı kalabiliyor maalesef. Tüm cihazlardan çıkış yaparak şifrenizi değiştirdiğinizde eski Cookie'lerin hesabınıza erişim yetkisi olmuyor.

Bir de tarayıcıdan açmamıştım sadece Windows üzerinden açıktı hesap.

Bir de tarayıcıdan açmamıştım sadece Windows üzerinden açıktı hesap.

Fark etmez hocam. Yine de çalınabilir.

Hocam son olarak herhalde bunun en güvenilir yolu başka bir flashla başka bir PC'den format cihazı oluşturmak galiba.

Aynı makineden oluşturduğunuz format diskiyle de format atabilirsiniz. Öyle de yapmışsınız sanırım, o yüzden tekrar format atmaya gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Fark etmez hocam. Yine de çalınabilir.

Aynı makineden oluşturduğunuz format diskiyle de format atabilirsiniz. Öyle de yapmışsınız sanırım, o yüzden tekrar format atmaya gerek yok.

Evet o an korkudan stresten attım şu an sistemde herhangi bir RAT ws böyle bir şeyin olup olmadığnı anlamak için bir CMD komudu var mı yoksa bu attığım SS'lerdeki virüs taramaları yeterli olacak mıdır?

Geri
Yukarı