Türk Telekom 1000 Mbps pakette 50 Mbps upload sunuyor

Benim şu an kullandığım internet Türksat 48 Mbps altyapı sorgulatınca 80 90 100 Mbps çıkıyor ama Türk Telekom'da 1000 Mbps de çıkıyor benim Türk Telekom altyapım mı iyi yani.

Sizin apartmanda kablo TV altyapı ve Telekom fiber var. Siz kablo TV kullanıyorsunuz. Telekom altyapıya geçiş yaparsanız 1000 alırsınız.

İSS sektöründe rekabetin çok faydası oldu.
100Mbps üstü paketlerin yaygınlaşmasında TurkNet'in önemi büyük. FTTH konusunda ise bankaların VDSL'e kıyasla ucuz işletime sahip olmasını fark etmeleri çok iyi oldu. VDSL saha dolabının bakım, tamir ve elektrik gibi giderleri yüksek. Sürekli işçi bulundurmaları gerekiyor. FTTH'de bunlara gerek yok. OBK hasar almadıkça kurulum ve arıza hariç bakım derdi bile yok.

TurkNet, Avrupa yakasında agresif şekilde fiber döşeyip önce kurumsal müşterilerin aklını çeldi sonrasında bireysel müşterilere simetrik hızı ucuza verdi. O kadar hızlı abone kazandılar ki insanlar cayma bedeline rağmen geçtiler.

Ben bu rekabetin BTK tarafından iyice körüklenmesini istiyorum. FTTH ve FTTB erişim %70 seviyelerine çıkana kadar, bir binaya 2'den fazla firma hizmet vermemeli. TT'nin mecburi altyapı sağlayıcısı olmaktan çıkması lazım. Yapının iskanı alındıktan BTK tarafından firmalara bildirilmeli. 2-3 ay içinde kimse altyapı çekmezse devreye TT girmeli.

2'den fazla firmanın altyapı getirmesini engellenin amacı ADSL kullanan yerlere fiber erişim sağlamak. Özellikle ilk etapta 8Mbps ve altı hizmet alan bölgelerin seçilmesi de zorunluluk olmalı. Upload konusunda ise BTK'nın baskı yapıp, gerekirse düzenleme çıkarması gerekiyor. Paket hızının en az %30'u kadar sunmak zorunda bırakılmalı.

Konuyu biraz kaçırdım sanırım :D
Screenshot_2023-12-12-22-37-36-418_com.android.chrome.png

100Mbps üstü paketlerin yaygınlaşmasında TurkNet'in önemi büyük. FTTH konusunda ise bankaların VDSL'e kıyasla ucuz işletime sahip olmasını fark etmeleri çok iyi oldu. VDSL saha dolabının bakım, tamir ve elektrik gibi giderleri yüksek. Sürekli işçi bulundurmaları gerekiyor. FTTH'de bunlara gerek yok. OBK hasar almadıkça kurulum ve arıza hariç bakım derdi bile yok.

TurkNet, Avrupa yakasında agresif şekilde fiber döşeyip önce kurumsal müşterilerin aklını çeldi sonrasında bireysel müşterilere simetrik hızı ucuza verdi. O kadar hızlı abone kazandılar ki insanlar cayma bedeline rağmen geçtiler.

Ben bu rekabetin BTK tarafından iyice körüklenmesini istiyorum. FTTH ve FTTB erişim %70 seviyelerine çıkana kadar, bir binaya 2'den fazla firma hizmet vermemeli. TT'nin mecburi altyapı sağlayıcısı olmaktan çıkması lazım. Yapının iskanı alındıktan BTK tarafından firmalara bildirilmeli. 2-3 ay içinde kimse altyapı çekmezse devreye TT girmeli.

2'den fazla firmanın altyapı getirmesini engellenin amacı ADSL kullanan yerlere fiber erişim sağlamak. Özellikle ilk etapta 8Mbps ve altı hizmet alan bölgelerin seçilmesi de zorunluluk olmalı. Upload konusunda ise BTK'nın baskı yapıp, gerekirse düzenleme çıkarması gerekiyor. Paket hızının en az %30'u kadar sunmak zorunda bırakılmalı.
Fiber altyapı çekmenin bakır altyapıya göre daha ucuz olduğunu belirtmeyi unutmuşum. Dediğiniz gibi masrafları büyük. Siz mi demiştiniz, başkası mı demişti hatırlamıyorum; TT'nin bir toplantısında fibere dönüşüm yapılmasının altı çizilmişti diye burada mesaj okumuştum.

BTK'nın aynı yere ikiden fazla altyapıya izin vermeme fikriniz de gayet mantıklı. İskandan belli bir süre sonra TT'nin girmesi de kulağa hoş geliyor.

TurkNet, AtlantisNet gibi firmalar ister istemez BTK'yı harekete geçirecek. Özellikle İstanbul'daki potansiyel müşteri tamamen tehlikeye girdiğinde TT, Turkcell SoL vb. İSS'lerin BTK'dan önce yükleme hızını artıracaklarını düşünüyorum.

Şu ana kadar TurkNet, Millenicom, Netspeed, Comnet, GIBIRNet kullandım. İnternet hizmeti deyince aklınıza sadece verebildiği en yüksek hız olan internet gelmesin aklınıza. Millenicom'dan çok memnundum ve hiçbir sorunum yoktu. Ancak fiyat biraz tuzlu geldiği için değiştirmek zorunda kaldık. TurkNet ilk başlarda iyiydi ancak ilk 6 ayın sonunda internet kesintileri başladı. Kaç kere konuşmamıza rağmen bazen telefonlara geç/yarım yamalak cevap veriyorlardı bazen de hiç cevap vermiyorlardı. En sonunda dedik ki değiştirelim internetimizi. Arayıp söyledik ve söyledikten sonra internet kesintilerinin ardı arkası kesilmedi. Hızlarda düşüş, dalgalanma, daha kötü müşteri hizmetleri vb. çok şükür Netspeed'e geçtik ancak yeni bir internet firması bulana kadardı. Onu çok tecrübe edemedim. O yüzden yorum yapmiyicam.comnet'e geçtik ve 1 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde internet kullandık. Yalnız bir ara internet kesintisi oluyordu ancak aradık ve sorunumuzu çözdüler. Ben gerek görmedim ama abim GIBIRNet istedi fiyatından ötürü. Neredeyse 1 yıldır GIBIRNet kullanıyorum ve gayet memnunum. Müşteri hizmetlerini kim bilir ne zamandır aramıyoruz ve ne bir hız düşmesi, ne bir gecikme, ne bir dalgalanma problemi hiç yaşamadık. Kıssadan hisse: İnternet firmalarını sadece 1000 Mbps veriyor diye almayın. Gerekirse 10-30 TL fazla olsun iyi hizmeti olan ve sorunsuz internet sağlayan firmayla anlaşın.

Türksat KabloNet kendi altyapısından 1000 / 100 Mbps sunuyor.
Upload yine iyi değil ama kötü de değil.

Screenshot_from_2023-10-10_20-58-39.png

Bu da üniversite internetinden kendi hız testi sunucuma bağlandığım zaman:

Türk Telekom kullanırken bu testte upload hızımın (testteki download hızının) yarısını kullanabiliyordum.
Yani 500 Mbps paketteki 40 Mbps upload hızımın 20 Mbps'ini kullanabiliyordum.
KabloNet'te böyle bir sorunla karşılaşmadım.

IMG_20231212_150159.jpg

Son düzenleme:
Taahhütsüzlüğü kullanıp paso zam yapıyorlar bir anlamı kalmadı TurkNet'in.

Ben şu anda 482 TL ödüyorum. 1000 Mbps pakete 2025 Ocak ayın da sonlanacak daha 13 ayım var yani 2025'e kadar TurkNet rahat 1000 TL yapar paketini. Bu şekilde ben daha çok karda olmuş oluyorum. Bugün TTNET aradım sordum eski müşteri olduğumdan dolayı 100 TL zam eklenecek sizin paketinize dediler. Yeni sözleşme yaparsam eğer yani 582 TL ödemiş olacağım 2 sene de üstüne uzatmış olacağım.

Geri
Yukarı