Türk Telekom'da upload hızları yükseliyor

3 ay önce falan etmiştim. Netspeed kablonun sahipliği Türk Telekom'a ait olduğu için müdahale edemeyiz dedi. Türk Telekom'a da kullanıcısı olmadığım için telefondan ulaşamıyorum gitmem gerek ancak müşterisi olmadığım için herhalde pek ilgilenmezler diye düşünüyorum. Kablo direkt direğe bağlı o kadar korozyona ve eğilip bükülmesine rağmen halen veri iletmesi mucize. Geçen aylarda baktım ki sarkmasın diye paslı çiviye dolandırmışlardı çıkarttım o kadar kötü.

Evin içindeki tesisatı 2 sene önce CAT 6 kablo ile değiştirip, elektrik bandını çıkarıp yak1 konnektörler bağlayınca nadiren de olsa teknik sinyalin 79 Mbit'e kadar çıkabildiğini gördüm. İlginçtir ki son 2 aydır hat kendini zorluyor nedense modemde yüksek mbit pahasına SNR 4 civarında olsa dahi saatlerdir kopmuyor.Eskiden 68 hatta 62Mbit'te bile takıldığı oluyordu ben bunu artan fiyatlar nedeniyle saha dolabının abonesinin azalması ve Broadcom chipsetinin performansı ile açıklıyorum.
Bahçelievler mahallesindeki müdürlüğe gittiğinizi düşünüyorum. Eğer gitmeditseniz PTT'nin yanındakine değil Bahçelievler mahallesindeki binaya gitmelisiniz. PTT yanındaki satıştan sorumlu yer sadece. Bina'nın 2. ya da 3. katında planlama birimi mevcut. Oraya gidip kablolamanın kötü olduğunu ve dolaba yakın olmanıza rağmen hiçbir şekilde doğru düzgün sinyal gelmediğini ve düşük hız aldığınızı söyleyin. Oradaki adamlar yardımcı olur. Netspeed'de olduğunuzu söylemenize gerek yok. Elinizde fotoğraflar da olsun sinyal değerleri ve sorgu sonuçlarıyla birlikte.

Ola ki problem çözülmedi. Bu durumda Yusuf Kıraç'a yazın Twitter üzerinden. Probleminiz muhtemelen çözülecektir. Ordu il müdürlüğü genelde çok mağdur etmez.

Broadcom chipsetinin performansı ile açıklıyorum.
Bu arada evet Broadcom iyidir ama benim gözümde Lantiq DSLAM'lar performans bakımından çok daha iyiler. Özellikle şu an Telegram gruplarındayım ve insanlar OpenWRT atılmış P2812 modemlerle ciddi bir internet performansı alıyorlar kopmadan. 2-3 dB SNR ile kesintisiz kullananlar mevcut.

Son düzenleme:
Bahçelievler mahallesindeki müdürlüğe gittiğinizi düşünüyorum. Eğer gitmeditseniz PTT'nin yanındakine değil bahçelievler mahallesindeki binaya gitmelisiniz. PTT yanındaki satıştan sorumlu yer sadece. Bina'nın 2. ya da 3. katında planlama birimi mevcut. Oraya gidip kablolamanın kötü olduğunu ve dolaba yakın olmanıza rağmen hiçbir şekilde doğru düzgün sinyal gelmediğini ve düşük hız aldığınızı söyleyin. Oradaki adamlar yardımcı olur. Netspeed'de olduğunuzu söylemenize gerek yok. Elinizde fotoğraflar da olsun sinyal değerleri ve sorgu sonuçlarıyla birlikte.

Ola ki problem çözülmedi. Bu durumda Yusuf kıraç'a yazın Twitter üzerinden. Probleminiz muhtemelen çözülecektir. Ordu il müdürlüğü genelde çok mağdur etmez.

Bu arada evet Broadcom iyidir ama benim gözümde lantiq DSLAM'lar performans bakımından çok daha iyiler. Özellikle şu an Telegram gruplarındayım ve insanlar OpenWrt atılmış P2812 modemlerle ciddi bir internet performansı alıyorlar kopmadan. 2-3 dB SNR ile kesintisiz kullananlar mevcut.

Şimdi sen lantiq övünce modemi bir deneyesim geldi. OpenWrt atmadan iyi performans olur mu acaba bizim klasik tip 7 saha dolabı ile DSLAM uyumsuzluğu çeker mi bilmiyorum. Birkaç modem denedim aslında örneğin MediaTek chipset benim dolaba hiç iyi gelmiyordu, packet loss inanılmazdı. Bu arada tavsiyeler için teşekkürler bir gün bunları yapacağım🤓

Şimdi sen lantiq övünce modemi bir deneyesim geldi. OpenWrt atmadan iyi performans olur mu acaba bizim klasik tip 7 saha dolabı ile DSLAM uyumsuzluğu çeker mi bilmiyorum. Birkaç modem denedim aslında örneğin MediaTek chipset benim dolaba hiç iyi gelmiyordu, packet loss inanılmazdı. Bu arada tavsiyeler için teşekkürler bir gün bunları yapacağım🤓
OpenWRT atılmamış olanlar TTNET stok yazılımıyla geliyor ve yazılım, cihazın birçok potansiyelini kısıtlıyor. OpenWRT atılırken DSL sürücüsü olarak Fritz!box DSL sürücüsü atılıyor bu da tabi ki performans olarak da dönüyor. Ama tek bir eksisi varsa P2812 Wi-Fi zayıf. Yani kullanacaksanız eğer mutlaka P2812 + Router olarak kullanın. Bizim dolap Lantiq olduğu için DSL performansı nasıl olacak tahmin edemiyorum pek.

OpenWRT atılmamış olanlar TTNET stok yazılımıyla geliyor ve yazılım, cihazın birçok potansiyelini kısıtlıyor. OpenWRT atılırken DSL sürücüsü olarak Fritz!box DSL sürücüsü atılıyor bu da tabi ki performans olarak da dönüyor. Ama tek bir eksisi varsa P2812 Wi-Fi zayıf. Yani kullanacaksanız eğer mutlaka P2812 + Router olarak kullanın. Bizim dolap Lantiq olduğu için DSL performansı nasıl olacak tahmin edemiyorum pek.
Dolap broadcom olunca DSL-AX82U modeminden başka alternatif yok piyasada ve bu modem de çok pahalı.

Dolap Broadcom olunca DSL-AX82u modeminden başka alternatif yok piyasada ve bu modem de çok pahalı.

Yenilere bakarsan fiyatlar böyle. Ben ikinci el AirTies AIR5650V2 kullanıyorum hatta Türk Telekom Firmware'li. AirTies sağ olsun ZyXEL, TP-Link gibi Türk Telekom yazılımcılarına mahvettirmemişler yazılımı. Chipset Broadcom BCM168 işlemci yaşlı ancak her türlü stabil ve iş görüyor. Zaten modemin görevleri yıllardır değişmedi Wi-Fi konusundaki gelişmeleri saymazsak.

Yenilere bakarsan fiyatlar böyle. Ben ikinci el AirTies AIR5650V2 kullanıyorum hatta Türk Telekom Firmware'li. AirTies sağ olsun ZyXEL, TP-Link gibi Türk Telekom yazılımcılarına mahvettirmemişler yazılımı. Chipset Broadcom BCM168 işlemci yaşlı ancak her türlü stabil ve iş görüyor. Zaten modemin görevleri yıllardır değişmedi Wi-Fi konusundaki gelişmeleri saymazsak.
Broadcom chipseti çok inceledim maalesef eski chipsetlerde snr düşürme yok. Sadece ASUS'un DSL-AX82U modeminde SNR ayarlama var. Ayrıca düzenli DSL güncellemesi alan model yine sadece bu model. Yurt dışında da AVM FRITZ!Box 7530 AX diye bir model satılıyor chipseti yine ASUS ile aynı ancak onun da router tarafı kötü ve ASUS'la aynı fiyata denk geliyor.
Dolap broadcom olunca ve sorunlu olunca maalesef güncel chipset olan BCM63178 chipsetine sahip modem 1-2 tane.

Dolap broadcom olunca DSL-AX82U modeminden başka alternatif yok piyasada ve bu modem de çok pahalı.
Hocam yine Lantiq kullanın. Sorun çıkartmayacaktır. Sadece Broadcom modem ve dolap daha senkron çalışır. Ama aşağı yukarı aynı değerler olur. Broadcom isterseniz illa ki 2. el Zyxel DX3200 bulabilirsiniz. En son 600-700 civarındaydı.

Şu an elimde Asus DSL N16 ve Keenetic Omni DSL modem mevcut. 2 cihaz da MTK işlemcili oldukları için inanın 25 dB SNR'de bile ağlıyor.

Sadece gördüğüm kadarıyla Asus yazılım ile CRC'nin önüne geçmeye çalışmış ama tabi bir yere kadar etki eder bu.

Hocam yine Lantiq kullanın. Sorun çıkartmayacaktır. Sadece Broadcom modem ve dolap daha senkron çalışır. Ama aşağı yukarı aynı değerler olur. Broadcom isterseniz illa ki 2. el Zyxel DX3200 bulabilirsiniz. En son 600-700 civarındaydı.

Şu an elimde Asus DSL N16 ve Keenetic Omni DSL modem mevcut. 2 cihaz da MTK işlemcili oldukları için inanın 25 dB SNR'de bile ağlıyor.

Sadece gördüğüm kadarıyla Asus yazılım ile CRC'nin önüne geçmeye çalışmış ama tabi bir yere kadar etki eder bu.
O zaman da router almam gerekecek. Router fiyatlarına bir bakayım dedim bakmaz olaydım.

TurkNet'e zam gelmiş.Fiyat 300 TL eylül ayından itibaren ama 12 ay sabit fiyat garantisi ile 279,90 TL olarak ödeme yapılacakmış.
Vay be! İnternet kullanmak hakikaten sıkıntı olmaya başladı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı