Türkiye'de Cumhurbaşkanı en fazla kaç kez seçilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Karakurt5877

Hectopat
Makaleler
2
Bildiğim kadarıyla Anayasa'ya göre 1 kişi en fazla 2 kez seçilebiliyor ama bugün haberlere bakayım dedim. Tüm haberlerde aynı konu. Adayımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bildiğim kadarıyla zaten 2 kez seçildi. Nasıl olacak bu iş?

Erken seçim olursa aday olabilir. Ama erken seçim olmazsa aday olamaz. Kimsenin de bunu kabul etmesi gibi bir durum söz konusu değildir, ayrıca 16 Nisan 2017'de yapılan referandumda da 2 dönem sınırı kaldırılmamıştır. Dolayısıyla bir kişi en fazla 2 dönem (bir dönem 5 yıldır) Cumhurbaşkanı olabilir.

Bildiğim kadarıyla Anayasa'ya göre 1 kişi en fazla 2 kez seçilebiliyor ama bugün haberlere bakayım dedim. Tüm haberlerde aynı konu. Adayımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bildiğim kadarıyla zaten 2 kez seçildi. Nasıl olacak bu iş?
Her gördüğüne inanıyor musun? Hem Anayasa'yı kim takar yahu (!)

Erken seçim olursa bir kere daha seçilebiliyor ama seçim normal tarihinde olursa aday olamıyor, yanlış da biliyor olabilirim.

Erken seçim olursa aday olabilir. Ama erken seçim olmazsa aday olamaz. Kimsenin de bunu kabul etmesi gibi bir durum söz konusu değildir, ayrıca 16 Nisan 2017'de yapılan referandumda da 2 dönem sınırı kaldırılmamıştır. Dolayısıyla bir kişi en fazla 2 dönem (bir dönem 5 yıldır) Cumhurbaşkanı olabilir.
Ha, Kemal Kılıçdaroğlu denen zât üçüncü dönem adaylığına itirazı olmadığını söylüyor fakat her şey o zâtın dedikleriyle olmadığı için muhtemelen Erdoğan değil AK Parti içerisindeki pelikancılar arasından bir aday çıkacaktır. Ama anayasayı bir açık bulup deşerlerse o mesele uzar gider, ya da referandum tarzı bir şey yapılabilir. Fakat bu sefer sonuçlar Tayyip Erdoğan'ın istediği tarzda kesinlikle olmayacaktır.

Erken seçim olmasza şuanki "reiz(!)" tekrar başkan olamaz.
Ama tekrar seçilme ümidi ile erken seçime gidecek "en büyük reizz(!)"

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı