Türkiye'de Yazılım

Kütüphane üretmeye çalışacağım webden C ve Elektroniğe geçiş yapmaya kara verdim bunlarda gelişmem sanırsam kütüphaneleri bilmek ve kütüphane üretmekten geçiyor Teşekkürler :) Ayrıca benim hayatta gereksiz kişilerle uğraşmamaya karar verdim. 1 kanıt ile 40 alimi yendim 40 kanıt ile cahili yenemedim. Mevlana "Moderatorler ben ban yemekten sıkıldım siz atmaktan sıkılmadınız"

Bana gelde 300000 kütüphaneyi bileni göster yazılımcı birisi demişti biliyorum değil temelini biliyorum buna neden hep dikkat ediyorsunuz?

Ayrıca yaşıt olarak aynıyız diye yazılım ile uğraşma süremiz aynı değil ben projelere girdim sürekli araştırdım stackoverflow gibi yerlerden benden büyük olanlar bazen hiç bilmiyor eskiden açtığım bir konuda yaşın önemli olmadığını öğrenmiştim. 1 sene internetim olmadı ama büyük projelere girdim sanada öneririm. Sınav senesinide kolay geçtim fen geldi matematik yerine genellikle yazılım çalıştım. Ben 5. Sınıfta yazılıma başladığımı bilmeyerek girdim. 2 tanesi programlama dili değil derken html ve css diyorsan onlar programlama dilidir. CSS Cascading Style Sheets demektir HTML ise bir yazılım dilidir lütfen bildiğiniz şeyleri yazın.
Çıldırıyorum :)) Benmerkezcilik zararlı bir şey işte, bilmiyor muşum ben hiçbir şey :))
Neyse kendi bilgim kendime, başarılar dilerim. HTML programlamanın hangi temellerini içeriyor sadece onu soruyorum.
Döngüler? Koşullar? Matematik operatörleri? 2+2 kaç ediyor hesaplayan HTML kodunu atabilir misin?

Bilgisayar dünyasında eğer bir dil "akış yönlendirme" unsurları içeriyorsa programlama dilidir.
Örneğin "sayı 3 ise bunu yazdır" yada "klavyeden girilen değer kadar yıldız çiz" gibi. Madem HTML CSS programlama dili ozaman bir dizinin en büyük elemanını bulan programı HTML ile yazabilir misin? Algoritma kurulamayan dil programlama dili değildir. HTML ve CSS sadece işaretleme/betimleme dilleridir.

Çıldırıyorum :)) Benmerkezcilik zararlı bir şey işte, bilmiyor muşum ben hiçbir şey :))
Neyse kendi bilgim kendime, başarılar dilerim. HTML programlamanın hangi temellerini içeriyor sadece onu soruyorum.
Döngüler? Koşullar? Matematik operatörleri? 2+2 kaç ediyor hesaplayan HTML kodunu atabilir misin?
Haklısınız :) Yeni fark ettim KB. Öğrendiğim içinde teşekkür ediyorum.
Bilgisayar dünyasında eğer bir dil "akış yönlendirme" unsurları içeriyorsa programlama dilidir.
Örneğin "sayı 3 ise bunu yazdır" yada "klavyeden girilen değer kadar yıldız çiz" gibi. Madem HTML CSS programlama dili ozaman bir dizinin en büyük elemanını bulan programı HTML ile yazabilir misin? Algoritma kurulamayan dil programlama dili değildir. HTML ve CSS sadece işaretleme/betimleme dilleridir.
1536126830914.png

1536126843255.png

Ben dil olarak biliyorum. Ama betimleme demeniz doğru betimleme dilidir tam yazılım değil ama ben google'ye göre diyorum. Bunu çok düşündüm ama google programming launguage diye diyince bende yazılım dili olarak aldım. Yeni fark ettim google'nin hatası her yerde betimleme dili olarak geçiyormuş kb. Teşekkürler
Gelecekte çıkması muhtemel işletim sistemlerine atıf.
Bence gelecekte yeni işletim sistemleri çıkacak.

Son düzenleme:
@takanik33 'un da açıkladığı gibi, HTML, işaretleme dilidir. HTML ile kendi kendine çalışan program yapamazsınız. Basit tablo tarzı işler yapabilirsiniz sadece. HTML ile program yazabilmek için JavaScript gibi dillerden yardım almanız gerekiyor.

Bize Scratch bile göstermediler. Anca yaz yaz... Bazenleri sohbet ettik. Bazen hoca bıraktı. Öyle doğru düzgün bilgisayarım başına bile geçmedik. Sonlara doğru bir oyun oynattıydı. Eba Blockly idi yanlış hatırlamıyorsam.

Aldırma köstek olanlara ilgi göstermen iyi bir şey, yanlışlarını kabullenmen daha da iyi bir şey. Adam gidiyor google'da bir şey öğreniyor. Sonra sen yanlış olduğunu söylüyorsun, sen daha mı iyi bileceksin diye yükseliyorlar. Böyle devam, kendini geliştir. Yaşın daha genç, biraz azimle iyi yerlere gelebilirsin 👍

Okullarda da öğretiliyor artık evet ama okullardaki öğretmenler de ne kadar iyi öğretiyor hatta biliyor bilse bile ne kadar öğretmek için çabalıyor orası da ayrı bir konu. Bir öğretmene denk geldim, açık kaynak dersiydi.
Pardus anlatıyor. Dedim ne güzel öğrensinler. Aman aman. Sonradan fark ettim, sunum internetten indirilmiş ve hoca göz bile gezdirmeden gelmiş okuya okuya sunuyor. En kötüsü de krizi içimde tutmaktan gözüme perde indi mefta oluyordum, Azrail'in nefesi enseme vurdu mübarek.
Sunumda şöyle bir satır var: "Türkçe sever: Tüm Türkçe karakterleri desteklemektedir." oraya geldi hızlı okuyor biraz, peki ne diye okudu? "Türkçe server desteği vardır" TÜRKÇE SERVER DESTEĞİ NE LAN WTF!?

Türkiye'de Computer Science eğitimi yok. Bilgisayar mühendisliği bölümleri malesef diploma veriyor. Kernel mode user mode, paging, virtual memory bilmeyenler "bilgisayarın mühendisi" olarak mezun ediliyor, bölümlerin hocaları da öyle. Dört dörtlük C eğitimi verilir Undefined Behavior nedir asla haberi bile verilmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı