TürkNet vs Türk Telekom vs Fibim internet

gurkan356

Hectopat
Yer
Kütahya
Merhaba arkadaşlar,

Aşağıyı okumak istemeyen arkadaşlar için özet geçeyim.
  • TürkNet 75 Mbit/sn 86₺ (VDSL) taahhütsüz.
  • Türk Telekom HiperNet (kaç Mbit olduğunu göstermiyor, tahminimce o da 75-80Mbit/sn VDSL), 100Mbit/sn tarife fiyatı 24 ay taahhütlü, ilk ay bedava 155₺
  • Fibim net (gerçek fiber GPON-XPON) 100Mbit/sn destekliyor, tarife fiyatı 140₺ 24 ay taahhütlü fiyat, 150₺ taahhütsüz fiyat.

Okumak isteyen ve bana asıl yardımcı olacak arkadaşlar için durumum şöyle;
Turkcell Superonline 16Mbit internet kullanıcısıyım. İlk aldığımda arızalardan illallah etmiştim, şu an için 14Mbit olarak kullanıyorum, son zamanlarda biraz ping problemlerim var ama evdekal yoğunluğundandır galiba.

Asıl ana problemim
ise eşim Netflix izlerken ben kesinlikle oyun oynayamıyorum. BF5'te pingim 2000MS'lere kadar çıkıyor CoD Warzone'da da hem pingim hem de paket kaybım oynanmayacak kadar yükseliyor. Eşim Netflix izlerken ben oyun oynamak istiyorum, ayrıca IP TV'de almayı planlıyorum bu yüzden böyle bir internet arayışına girdim.

VDSL, gpon-xpon farkları nedir bilmiyorum, sitelerinde ne yazıyorsa onu aldım. Fibim interneti ben de yeni duydum. Bizim binanın altına kadar yol kazıp yeni hat döşediler ve posta kutularımıza broşür bıraktılar. Oradan gördüm ve teyit ettim, 100Mbit hız verebiliyorlar ve hatları yeni. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Ayrıca 50Mbit veya 32Mbit internet benim problemime çözüm olur mu?

Son düzenleme:
Fotoğraf alabilir miyim binanızdaki kabloların? Eğer TT, Superonline, Kablonet ve Vodafone'dan sonra yeni bir firma başladıysa güzel bir şey.

En altta gördüğünüz gibi AirFiber oldukları açıkça yazıyor.
Açıkçası ben de çok merak ettim, işten çıkınca bina santralinin fotoğrafını çekeceğim. Atarım buraya, dediğiniz gibi belki de vaat ettikleriyle alakası yok, görelim hep birlikte.

Fotoğraf alabilir miyim binanızdaki kabloların? Eğer TT, Superonline, Kablonet ve Vodafone'dan sonra yeni bir firma başladıysa güzel bir şey.

En altta gördüğünüz gibi AirFiber oldukları açıkça yazıyor.
Ben bunu görmemiştim. %99 Uptime mı? :D ?
1588587764344.png

Fibim ne? İlk defa duydum.
Ama 14 Senelik TTNet (Evet 2016'dan önce TTNet idi) kullanıcısı olarak Türk Telekom önermem.
Ülkemizin internet tekelidir, ne yapar eder insanı sinirlendiririr. :)

Ben bu konularda bilgili biri değilim. Bir bildiğiniz varsa söyleyin, yok listeye eklediğiniz için teşekkür ederim, yok %99 Uptime falan, bunlara gerek yok. Sizin bunları yazmanız bana hiçbir şey katmıyor,

AirFiber hizmette olumsuz hava koşullarında kesintisiz ve sorunsuz bir hizmetin %99 oranla verilebileceğini söylüyor. Böyle bir şey yok.

AirFiber hizmette olumsuz hava koşullarında kesintisiz ve sorunsuz bir hizmetin %99 oranla verilebileceğini söylüyor. Böyle bir şey yok.
Airfiber internette olumsuz hava koşullarında kesintiler, hız düşmeleri, ping gecikmeleri vs fazla mı olur peki? Zaten şimdi tivibu vs en ufak yağmurda gidiyor, interneti riske atamam.

AirFiber internette olumsuz hava koşullarında kesintiler, hız düşmeleri, ping gecikmeleri vs fazla mı olur peki? Zaten şimdi Tivibu vs en ufak yağmurda gidiyor, interneti riske atamam.

Daha önce AirFiber kullanmadım fakat olumsuz hava koşullarında olsun olmasın, elbette %99 oranla hizmet veremez hiç bir firma. TurkTelekom bile altyapı olduğu halde kesintisiz hizmet verebildiğini iddia edemez, hiç kimse edemez.
Bana sorarsanız, AirFiber ise uzak durun derim ki AirFiber hizmet satıyorlar yüksek ihtimalle. Uzak durmanızı gerektirecek sebep; yeni, adı şanı duyulmamış bir firma ve hava koşullarından etkilenmesidir.
Millenicom, TurkNet ve NetSpeed gibi firmalardan taahhütsüz olarak hizmet almanız çok daha iyi olur.

Arkadaşlar yazamadığım için kusura bakmayın. Santral odası kilitliydi, açtırdım, Fibim internet firması yeni bir kutu yapmış oraya. Fotoğrafını çekme fırsatım olmadı. İçini açıp bakamadım, anahtarı fibim yetkililerindeymiş. Apartmandan bir kişi bağlatmış, bu kutudan daireye fiber kablo çekiyorlarmış, modemin kendisi direk olarak gpon terminal olarak vazife görmekteymiş ve fiber port modem de sonlandırılmaktaymış. Sonuç olarak gpon bir fiber var fakat hem bilinen bir marka olmaması hem de airfiber demeniz sebebiyle Fibim'den vazgeçtim. Aslında Türknet'e geçecektim, forumdaki şikayetlerden dolayı, Milleni.com bağlatma kararı aldım son olarak.

Arkadaşlar yazamadığım için kusura bakmayın. Santral odası kilitliydi, açtırdım, Fibim internet firması yeni bir kutu yapmış oraya. Fotoğrafını çekme fırsatım olmadı. İçini açıp bakamadım, anahtarı fibim yetkililerindeymiş. Apartmandan bir kişi bağlatmış, bu kutudan daireye fiber kablo çekiyorlarmış, modemin kendisi direk olarak gpon terminal olarak vazife görmekteymiş ve fiber port modem de sonlandırılmaktaymış. Sonuç olarak gpon bir fiber var fakat hem bilinen bir marka olmaması hem de airfiber demeniz sebebiyle Fibim'den vazgeçtim. Aslında Türknet'e geçecektim, forumdaki şikayetlerden dolayı, Milleni.com bağlatma kararı aldım son olarak.
Millenicom da hız ve ping dalgalanması var.

Geri
Yukarı