TUF Gaming A15 FA507NU RTX 4050 laptopa Linux Mint kurarken unkown chipset hatası

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Cinnamon Edition - "EDGE" ISO'yu indirmeme rağmen bu hatayı alıyorum. Nasıl kurabilirim? Ventoy'dan kuruyorum. Bununla bir alakası var mı?

20240430_113232.jpg

"error -ETIMEDOUT..." hatasına kadar geldikten sonra Mint animasyonu geliyor ekrana. Sonra sadece bi' imleçin yanıpp söndüğü ekran geliyor. CTRL Alt F1 ile üstteki ekrana geliyorum tekrar. F2, F3 ile vs. tty ekranını açıyorum ama birkaç saniyede bir boş imleçin olduğu yere atıyor.

@202 @Kernelginar rahatsız ediyorum.

Laptop özellikleri:
  • BIOS: FA507NU.310
  • İşlemci: R7 7735HS
  • RAM: 8GB
  • Ekran kartı: RTX 4050
Not: Dualboot kuracağım Windows 10 ile, diskimde yer ayırdım.

Rufus ile de denedim, sadece ekran çözünürlüğü arttı. Hâlâ aynı.

Son düzenleme:
Cinnamon Edition - "Edge" ISO'yu indirmeme rağmen bu hatayı alıyorum. Nasıl kurabilirim? Ventoy'dan kuruyorum. Bununla bir alakası var mı?

Eki Görüntüle 2182419

"Error -ETIMEDOUT..." hatasına kadar geldikten sonra Mint animasyonu geliyor ekrana. Sonra sadece bi' imleçin yanıpp söndüğü ekran geliyor. CTRL Alt F1 ile üstteki ekrana geliyorum tekrar. F2, F3 ile vs. tty ekranını açıyorum ama birkaç saniyede bir boş imleçin olduğu yere atıyor.

@202 @Kernelginar rahatsız ediyorum.

Laptop özellikleri:
  • BIOS: FA507NU. 310
  • İşlemci: R7 7735HS
  • RAM: 8 GB
  • Ekran kartı: RTX 4050
Not: Dualboot kuracağım Windows 10 ile, diskimde yer ayırdım.

Rufus ile de denedim, sadece ekran çözünürlüğü arttı. Hâlâ aynı.

Edge yerine normal ISO'yu dene.

Edge yerine normal ISO'yu dene.
Denedim hocam, onda da olmadı. Dün gece Kali'yi denemiştim zaten ilk. Sonra Cinnamon, sonra Edge denedim. Hepsi aynı hatayı verdi. Kapatıp Fedora geçtim şimdi. Hatasız kuruldu.

Yine merak ettim, detaylı açıklamanıza gerek yok ama devam etseydik ne deneyebilirdik?

Denedim hocam, onda da olmadı. Dün gece Kali'yi denemiştim zaten ilk. Sonra Cinnamon, sonra Edge denedim. Hepsi aynı hatayı verdi. Kapatıp Fedora geçtim şimdi. Hatasız kuruldu.

Yine merak ettim, detaylı açıklamanıza gerek yok ama devam etseydik ne deneyebilirdik?

Secure Boot kapatmayı, BIOS'tan NVIDIA GPU'yu devre dışı bırakmayı, varsa MUX Switch'i kullanmayı.

Secure Boot kapatmayı, BIOS'tan NVIDIA GPU'yu devre dışı bırakmayı, varsa MUX Switch'i kullanmayı.
Teşekkürler hocam. Secure boot kapalıydı zaten Ventoy için n'olur n'olmaz diye. Diğerleri belki olabilirdi. Aslında müsaitseniz yapabiliriz. :D

Değilseniz çok da uğraşmaya gerek yok.

Teşekkürler hocam. Secure Boot kapalıydı zaten Ventoy için n'olur n'olmaz diye. Diğerleri belki olabilirdi. Aslında müsaitseniz yapabiliriz. :D

Bence hazır Fedora'dayken hiç gerek yok ama Mint geçmeyi istiyorsanız yapalım.

Öncelikle ISO dosyasının PC'deki hash değerlerini kontrol edin. Ardından Ventoy veya etcher ile ISO'yu yazın ve güvenli çıkar işleminden sonra çıkar-tak yapıp USB'deki hash değerini kontrol edin.

Hash değerlerinde sıkıntı yoksa direkt sonraki paragrafa geçin ama sıkıntı varsa ve eğer PC aşamasındaysa ISO'yu yeniden indirin. Eğer USB yazma aşamasındaysa güvenli çıkart işleminin tam bitip bitmediğini kontrol edin, Farklı bir ISO yazma aracı kullanın.

MUX Switch varsa açın. Sadece NVIDIA GPU olsun sistemde. Öyle deneyin. Olmazsa MUX Switch'i kapatıp BIOS'tan sadece Intel dahili GPU olacak şekilde deneyin.

Bence hazır Fedora'dayken hiç gerek yok ama Mint geçmeyi istiyorsanız yapalım.

Öncelikle ISO dosyasının PC'deki hash değerlerini kontrol edin. Ardından Ventoy veya etcher ile ISO'yu yazın ve güvenli çıkar işleminden sonra çıkar-tak yapıp USB'deki hash değerini kontrol edin.

Hash değerlerinde sıkıntı yoksa direkt sonraki paragrafa geçin ama sıkıntı varsa ve eğer PC aşamasındaysa ISO'yu yeniden indirin. Eğer USB yazma aşamasındaysa güvenli çıkart işleminin tam bitip bitmediğini kontrol edin, Farklı bir ISO yazma aracı kullanın.

MUX Switch varsa açın. Sadece NVIDIA GPU olsun sistemde. Öyle deneyin. Olmazsa MUX Switch'i kapatıp BIOS'tan sadece Intel dahili GPU olacak şekilde deneyin.
Çok zahmetli geldi ve ben hâlâ ümitli değilim açıkçası. İlk defa Linux kullanacak birisi için kuruyorum. Değer mi sizce?

Çok zahmetli geldi ve ben hâlâ ümitli değilim açıkçası. İlk defa Linux kullanacak birisi için kuruyorum. Değer mi sizce?

Fedora'yı düzenleyip arkadaşınız için daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz direkt.

Önden gerekli olabilecek depoları ekleyin, Optimus Manager'ı indirip ayarlayın. Kullanacaksa Steam ve proton gibi araçların ayarlarını yapın, Wine yönetimi için Bottles'ı kurun. Windows deneyimi istiyorsa GNOME stok haliyle biraz zorlayabilir. Ya GNOME'u eklentilerle düzenleyin ya da KDE, cinnamon gibi Windows benzeri deneyime odaklanan bir masaüstüortamına geçin.

Bazı codecler Fedora'da direkt yüklü gelmeyebiliyor ve bu video izleme deneyimini çok baltalayabiliyor. Doğru codecleri indirin ve kontrol edin.

Optimus Manager için bunu kullanabilirsin ama arkadaşın oyun oynamayı düşünmüyorsa pek gereği yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodaki Fedora sürümü 36, bazı yapılan ayarlar güncel sürümlerde halihazırda yapılıyor olabilir. O yüzden yapılan ayarın öncesinde olup olmadığını kontrol edin.

GNOME'u Windows'a benzetmek için arcmenu ve dashtopanel eklentileri yeterli olacaktır. Mağazadan eklenti yöneticisi uygulamasını indirerek halledebilirsiniz.

Pil sürelerinde bir sorun olursa da aşağıdaki rehber işinize yarayabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı