Twitch yayını için RTX 3060 ve i7-7700 Sistemde OBS ayarları nasıl olmalı?

Mario Galigard

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba sevgili Technopat takipçileri. Geçtiğimiz ay ekran kartımı yükselttim ve artık yayıncılık yapmaya başlamak istiyorum. Bazı sorularım olacaktı ve bu sorulara detaylı ve net bir dille bilgi vermenizi rica ediyorum. Kendi deneyimlerinizden ve tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verirseniz çok sevinirim. Öte yandan A yayıncısının yorumları ile buraya gelmeniz benim için olumlu bir nokta olmuyor. Kişisel görüşleriniz ve tercih edeceğiniz yöntemlere ihtiyaç duyuyorum.

1. Soru: Yayın yapmak için hangi yazılımı kullanıyorsunuz? Diğer yazılımları kullanmamanız için sizi mevcut kullandığınız yazılıma yönlendiren nokta nedir? (OBS, XSplit, Streamlabs, Streamelements vb)
2. Soru: Yazının sonunda belirteceğim sistem özelliklerime sahip misiniz? Sahipseniz bu donanımlar ile hangi ayarlarda yayın yapardınız ya da yapıyorsunuz?
3. Soru: 50 Mbps Download / 8 Mbps Upload ile kaç bitrate yayın yaparsınız ve yayın çözünürlük değerleriniz ne olurdu?
4. Soru: Yayın esnasında (Fortnite) CPU kullanımı %100 oluyor ve oyunda anlık FPS dropları ve yayına drop gittiğini görüyorum. Bunu nasıl çözebilirim?

Bu sorulara kendi deneyimleriniz ve fikirleriniz ile cevap verirseniz çok sevinirim arkadaşlar.

Sistem Özellikleri:
GPU (Ekran Kartı): MSI - RTX 3060 Gaming X Trio 12 GB
CPU (işlemci): Intel i7-7700
Motherboard (Anakart): MSI H270 GAMING M3
RAM (Bellek): 8x2 - 16 GB 2400 MHz Kingston HyperX Fury
SSD (Depolama): Corsair MP510 - 480 GB Force M.2 NVMe (Yayın yapacağım yazılım SSD sürücüsünde olacak ve aynı zamanda oynayacağım oyunda)

Yapıyor veya yapmıyor emin değilim ama sorduğum soruların cevabı bu değildi. Sistem toplamıyorum. Mevcut bir sistemim var bu sistem ile yayın ayarları OBS ayarları hakkında bazı sorular sordum buna odaklanıp cevap vermenizi rica ediyorum.

1- OBS kullanmak her açıdan daha iyi kullanılabilirlik özgürlük olarak ama kesinlikle OBS'in varyantlarını yükleme Streamlabs OBS gibi vs hem işlemcini daha çok yorar hem de çok gereksiz eklentiler barındırıyor.
2- Tek bilgisayar ile yapacağın için ve yeni bir ekran kartına sahip olduğun için yayınını X264 yani işlemci üzerinden değil New NVENC ile vermen daha sağlıklı hem daha iyi görüntü kalitesine ulaşırsın hem de işlemcini boşuna yormazsın. Ekran kartına da herhangi bir yük binmiyor çünkü direkt olarak yayın için ayrılan bir çip NVENC çipi.
3- 6000 bitrate verebilirsin. Fortnite oynadığını söylediğin için 936p (1664x936) olarak çıkış çözünürlüğünü ayarlayabilirsin. Boyult azaltmayı FPS oyunlarında kesinlikle lanczos yapma daha fazla pixelleşmeye neden olur onun için bicubic yeterlidir.FPS'i de tabii ki 60 FPS olarak ayarlayabilirsin.
4- 2. cevap da belirttiğim şekilde çözebilirsin :)

1- OBS kullanmak her açıdan daha iyi kullanılabilirlik özgürlük olarak ama kesinlikle OBS'in varyantlarını yükleme Streamlabs OBS gibi vs hem işlemcini daha çok yorar hem de çok gereksiz eklentiler barındırıyor.
2- tek bilgisayar ile yapacağın için ve yeni bir ekran kartına sahip olduğun için yayınını X264 yani işlemci üzerinden değil New NVENC ile vermen daha sağlıklı hem daha iyi görüntü kalitesine ulaşırsın hem de işlemcini boşuna yormazsın. Ekran kartına da herhangi bir yük binmiyor çünkü direkt olarak yayın için ayrılan bir çip NVENC çipi.
3- 6000 bitrate verebilirsin. Fortnite oynadığını söylediğin için 936p (1664x936) olarak çıkış çözünürlüğünü ayarlayabilirsin. Boyult azaltmayı FPS oyunlarında kesinlikle lanczos yapma daha fazla pixelleşmeye neden olur onun için bicubic yeterlidir. FPS'i de tabii ki 60 FPS olarak ayarlayabilirsin.
4- 2. cevap da belirttiğim şekilde çözebilirsin :)

Çok teşekkür ederim, verdiğiniz cevaplar muhakkak işime yarayacaktır. Daha az ping değeri almak ve bilgisayarı daha az yormak için sabit olarak 720p yayın yapmayı düşünüyorum bu söylediklerinizin arasında. Sorun olmayacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı