Ubuntu şifresini unutmak

Wilhelm II

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar Ubuntu sifremi unuttum ve bilgisayara giris yapamiyorum su an. Shift+ESC kombinasyonu ile recovery moda girdim fakat sadece GRUB yazili bir kod satiri karsiladi beni. Herhangi bir secenek yok. Ne yapmam lazim?

Canlı Linux ortamından sistemi başlatın.

Linux sisteminizin kurulu olduğu disk bölümünü /mnt konumuna bağlayın. Ardından chroot işlemini gerçekleştirin.

En son artık şifrenizi değiştirebiliyor olacaksınız.

Bash:
# Örnek bir durum: Arch Linux tabanlı bir dağıtım ile...
lsblk

# Diskimi buldum.
sudo mount /dev/sda2 /mnt

# Ardından chroot işlemini gerçekleştiriyorum.
arch-chroot /mnt

# Artık diskte kurulu olan Linux sistemin kabuğuna erişim sağladım. Şifreyi değiştireceğim.
passwd username

# Şifremi yeniledim. Çıkış yapıyorum.
exit
sudo umount -R /mnt
systemctl reboot

Burada var mı dediğin şey?
Hocam ilk yontemi denedim ama passwd username kisminda kullanici adimi dogru girmeme ragmen bulunamadi hatasini aliyorum ne yapmam lazim?
Canlı Linux ortamından sistemi başlatın.

Linux sisteminizin kurulu olduğu disk bölümünü /mnt konumuna bağlayın. Ardından chroot işlemini gerçekleştirin.

En son artık şifrenizi değiştirebiliyor olacaksınız.

Bash:
# Örnek bir durum: Arch Linux tabanlı bir dağıtım ile...
lsblk

# Diskimi buldum.
sudo mount /dev/sda2 /mnt

# Ardından chroot işlemini gerçekleştiriyorum.
arch-chroot /mnt

# Artık diskte kurulu olan Linux sistemin kabuğuna erişim sağladım. Şifreyi değiştireceğim.
passwd username

# Şifremi yeniledim. Çıkış yapıyorum.
exit
sudo umount -R /mnt
systemctl reboot
Hocam biraz daha acar misiniz? Daily userim

Hocam biraz daha acar misiniz? Daily userim

Arch Linux tabanlı bir dağıtımı canlı masaüstü ortamında başlatırsanız örnekte verdiğim adımları harfiyen yapabilirsiniz. Canlı masaüstü dediğim de ISO dosyasından sistemi başlatmak. Kurulum yapmayacaksınız. Canlı masaüstü ortamında terminal ile gerçek diskinizdeki Linux sisteme erişim sağlayıp şifreyi değiştireceksiniz. /dev/sda kısmı sizin sisteme göre değişebilir. Öğrenmek için lsblk komut çıktısını buraya atarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı