Üniversite başka şehirde okunur mu?

LemiGalip

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar soracağım soruya üniversite okuyanlar cevap versin. Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversiteyi nerede okusam diye düşünüyorum. Ailemin yanında mı okuyayım yoksa başka bir şehirde mi? Tavsiyeniz var mı?

Arkadaşlar soracağım soruya üniversite okuyanlar cevap versin. Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversiteyi nerede okusam diye düşünüyorum. Ailemin yanında mı okuyayım yoksa başka bir şehirde mi? Tavsiyeniz var mı?
Baska sehir kesinlikle. Ben ailemi seven biriyim fakat yine de başka sehir yazdim. Ilk defa tek basina kalıyorsun ve basinin caresine bakman gerekiyor. Karakter gelisimine cok katkisi olduğunu düşünüyorum.

Üniversite ailenin yanında okunmaz öncelikle. Çünkü üniversiteye gittiğin zaman anlayacaksın aslında sana üniversitenin pek bir şey katmadığını. Ben 4 yıllık üniversitemi bu sene bitirdim. İstanbul'da yaşarken, maddi durumumuz olmamasına rağmen İzmir'de okudum. İlk yılımda yurtta kalırken ikinci sene pandemi için İstanbul'daydım. Ondan sonraki iki sene içinde de ayrı ayrı evlerde kaldım. Kendim çalıştım, okudum ve kiramı da bu şekilde karşıladım. Bu 4 yıl sonucunda elde ettiğim her şey sadece başka bir şehirde yaşamak sayesinde oldu. Üniversite pek bana bir şey katmadı, ben de almaya gayret etmedim açıkçası ama bir ev nasıl geçindirilir, çalışma hayatı, aileden uzak yaşamak. Hasta olduğunda sana bakacak birisi yok, yorgun eve geldiğin zaman sana yardımcı olacak birisi yok. Bunları yaşayıp deneyimlemen lazım. Üniversite bana göre ergenlikten çıkış zamanıdır bir bakıma. Bir şeylerin zorluğunu yaşaman gerekiyor ki en azından üniversite sonrası hayata biraz da olsa adapte olmalısın. Yirmi kere üniversite okusam, ne kadar zorluk çekeceğimi her zaman bilsem de yine başka şehirlerde okumak isterim. Her şeyin tadı başka, ailen her zaman yanında olmayacak.

Başka şehirde kendime ev tutarak bitirdim ben üniversiteyi. Kısa bir süre için 3 aylık yaz stajında kyk yurdunda da kaldım. Şuan da DGS ile ailemin olduğu şehirde bir üniversite yazacağım muhtemelen. Şahsen yurtta kalacağıma bir daha üniversiteye adım atmam daha iyi. Baya zorlamıştı beni yurt ortamı. Kendi evim biraz yorucu oluyordu fakat iyi bir deneyim oldu benim için. Şuan bazı sebeplerden ailemin yanında okuyacağım fakat fırsatım olsa gene kendi evime çıkmayı tercih ederim. Tek zorluğu bazen yemek yapasın bulaşık yıkayasın gelmiyor fakat onunda kolayı var. Bence imkanın varsa başka şehirde oku.

Eskiden olsa başka şehirde oku derdim ama artık ekonomi ekonomi olmaktan çıktığı için aile evinde daha rahat oluyorsun, ailen sana karışan/baskıcı tipler değillerse ve çok fazla gönlün de yoksa olduğun şehirde kalmanı tavsiye ediyorum.

Baska sehir kesinlikle. Ben ailemi seven biriyim fakat yine de başka sehir yazdim. Ilk defa tek basina kalıyorsun ve basinin caresine bakman gerekiyor. Karakter gelisimine cok katkisi olduğunu düşünüyorum.
Sağol.

Eskiden olsa başka şehirde oku derdim ama artık ekonomi ekonomi olmaktan çıktığı için aile evinde daha rahat oluyorsun, ailen sana karışan/baskıcı tipler değillerse ve çok fazla gönlün de yoksa olduğun şehirde kalmanı tavsiye ediyorum.
Sağol

Başka şehirde kendime ev tutarak bitirdim ben üniversiteyi. Kısa bir süre için 3 aylık yaz stajında kyk yurdunda da kaldım. Şuan da DGS ile ailemin olduğu şehirde bir üniversite yazacağım muhtemelen. Şahsen yurtta kalacağıma bir daha üniversiteye adım atmam daha iyi. Baya zorlamıştı beni yurt ortamı. Kendi evim biraz yorucu oluyordu fakat iyi bir deneyim oldu benim için. Şuan bazı sebeplerden ailemin yanında okuyacağım fakat fırsatım olsa gene kendi evime çıkmayı tercih ederim. Tek zorluğu bazen yemek yapasın bulaşık yıkayasın gelmiyor fakat onunda kolayı var. Bence imkanın varsa başka şehirde oku.
Sağol

Üniversiten okumuyorum ama bana göre ailenin yanında okumamalısın. Bir anlamı kalmaz.
Sağol

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye, maddi imkana, okunacak okulun kalitesine vs. göre çok değişken barındırır.

İlk bakılması gerekecek kısım okumak istediğin bölümün yer aldığı üniversite ile bulunduğun şehirdeki üniversitenin imkanı neler? Şehir dışına gitmeye değer mi? Bölümün hocaları mezunları nasıl bunları iyi araştır.

Maddi imkan ikinci sırada, ailen bu noktada seni ne kadar destekleyebilir, kendin çalışabilir misin şehir dışında? Hem çalışma hem üniversiteyi birlikte götürebilir misin? Bundan muzdarip çok arkadaşım var, yaşam şartlarından dolayı okuluna tam olarak kendini adapte edemeyebiliyorlar bazen, dersler geride kalıyor. Bazısı da oldukça iyi götürüyor. Bunun ayarı önemli.

Ailenin durumu üçüncü sırada. Eğer çok baskıcı, her haline hareketine karışan bir ailen varsa ve bundan hoşnut değilsen değişim iyi gelebilir ama sırf bunun için şehir dışı yazmayı ön planda tutma. İlk iki maddeyi göz önüme al.

Geri
Yukarı