Üniversite için Bulgaristan'a gitmek mantıklı mı?

AyarsıZZ

Hectopat
Makaleler
1
Konuya nasıl girsem bilemiyorum, biraz karışık bir anlatım olacak ama umarım anlaşılabilir. Türkiye'de her geçen gün hayat pahalılaşıyor ve ben de bu durumdan bıktım. Refah seviyesi Türkiye'den daha yüksek bir ülkede üniversite okumayı düşünüyorum. Bana fazla masraf çıkarmaması için de Bulgaristan'ı mantıklı buldum. 2000 Lira civarına Sofya'ya uçak bileti varmış. Pasaportu, vizesi ucuz. Hem çalışır hem okurum. Yoksulluk sınırı 189 Euro, asgari ücret 286 Euro imiş. Bu durumda tek dert dil gibi görünüyor. 3 ay sonra üniversite sınavına gireceğim o zamana kadar da öğrenebildiğim kadar Bulgarca ve İngilizce öğrenirim. Sizin tavsiyeleriniz neler, Bulgaristan'a gitmek mantıklı mı? Gitsem toplam ne kadar masraf çıkar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hem çalışır hem okurum. Yoksulluk sınırı 189 Euro, asgari ücret 286 Euro imiş. Bu durumda tek dert dil gibi görünüyor. 3 ay sonra üniversite sınavına gireceğim o zamana kadar da öğrenebildiğim kadar Bulgarca ve İngilizce öğrenirim. Sizin tavsiyeleriniz neler, Bulgaristan'a gitmek mantıklı mı? Gitsem toplam ne kadar masraf çıkar?

Şahsen bu durumda hayatta gitmezdim. Dil yok ve ayrıca öyle 3 4 ayda öğrenilmez. Orada eğitim Türkçe olmayacaksa anlayamazsın. Ayrıca diploman uluslararası olmalı bence.

Bölüme göre değişir yüksek not alırsanız buradaki üniversiteler zaten Bulgaristan'daki yüksek bölümlerden daha iyi denilebilir ama çalışmak için Bulgarisan (Avrupa) vatandaşlığı alabilirseniz mantıklı.

Şahsen bu durumda hayatta gitmezdim. Dil yok ve ayrıca öyle 3 4 ayda öğrenilmez. Orada eğitim Türkçe olmayacaksa anlayamazsın. Ayrıca diploman uluslararası olmalı bence.
Gerekirse 1 sene mezuna kalırım, o sırada dil öğrenirim. Uluslararası diploma'nın ne olduğuna dair hiçbir bilgim yok.
Bölüme göre değişir yüksek not alırsanız buradaki üniversiteler zaten Bulgaristan'daki yüksek bölümlerden daha iyi denilebilir ama çalışmak için Bulgarisan (Avrupa) vatandaşlığı alabilirseniz mantıklı.
Tabi Türkiye'de çok iyi üniversiteler var ama ben kendi hayatımı kurtarmak için istiyorum yurt dışına çıkmayı. Bunun da tek yolu eğitim gibi.
Daha önce evden ayrılmadıysan kolay değil haberin olsun.
Ne kadar zor olabileceğini az çok tahmin edebiliyorum ama Türkiye'de yaşamak da zor. Avrupa vatandaşlığı alırsam ileri de ailemi de belki oraya taşınması için ikna edebilirim.

Üniversitenin diplomasının avrupa geçerliliği varmı kontrol el ve dünya sıralamasındaki durumu yüksek lisansa kimleri nereye yolladığına ders planına ve dersi veren hocalara bakıp uygunsa gidebilirsin bence . Ama farklı ülkede okumak zordur. Kolay Gelsin.

Üniversitenin diplomasının avrupa geçerliliği varmı kontrol el ve dünya sıralamasındaki durumu yüksek lisansa kimleri nereye yolladığına ders planına ve dersi veren hocalara bakıp uygunsa gidebilirsin bence . Ama farklı ülkede okumak zordur. Kolay Gelsin.
Avrupa Birliğinde olan tüm ülkelerin üniversitelerinde Mavi Diploma vardır.

Geri
Yukarı