Üniversite ilk dönem kalınca ne olur?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3100 / SAPPHIRE NITRO+ RX 5500XT SE 8GB / JAMES DONKEY Sata JD480 / Gigabyte B450M H / Apacer Panther 16 GB 3000 mhz / Power Boost VK-T01B 650W 80+Bronz
Meslek
Yazılım Geliştirici, Bilgisayar Teknikeri
Merhaba. 1.sınıf öğrencisiyim ve görünüşe göre matematikten ff alacağım. Diğer derslerden de DC ve CC arası geçiyorum. Ancak ne yaparsam yapayım ağırlıklı not ortalamam 2'ye ulaşamıyor. Böyle bir şey oldu diyelim 2'nin altında kaldım. CC altındaki bütün derslerden kalmış mı oluyorum? Matematiği anlarım onu veririm sıkıntı yok. Ama diğer derslerden de kalacaksam büyük sorun. Geçiş notu zaten 50 değil mi 70 alana kadar neden şartlı geçmiş oluyorum anlamadım bir türlü. Aydınlatırsanız çok sevinirim.
Not, ders geçiş notları 50 ve CC ile tamamen başarılı, ff olunca kalıyorsunuz. Ff ile CC arası da şartlı geçiliyor. Ağırlıklı not ortalaması 2.00 isteniyor.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Merhaba. 1.sınıf öğrencisiyim ve görünüşe göre matematikten ff alacağım. Diğer derslerden de DC ve CC arası geçiyorum. Ancak ne yaparsam yapayım ağırlıklı not ortalamam 2'ye ulaşamıyor. Böyle bir şey oldu diyelim 2'nin altında kaldım. CC altındaki bütün derslerden kalmış mı oluyorum? Matematiği anlarım onu veririm sıkıntı yok. Ama diğer derslerden de kalacaksam büyük sorun. Geçiş notu zaten 50 değil mi 70 alana kadar neden şartlı geçmiş oluyorum anlamadım bir türlü. Aydınlatırsanız çok sevinirim.
Not, ders geçiş notları 50 ve CC ile tamamen başarılı, ff olunca kalıyorsunuz. Ff ile CC arası da şartlı geçiliyor. Ağırlıklı not ortalaması 2.00 isteniyor.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Üniversitede dersten kalınır, bir sonraki yıl aynı dönem o ders tekrar alınır. Yani sınıf tekrarı diye bir şey yok.
Genel not ortalaman 1.80'in altına düşerse de şartlı olarak geçmiş olduğun (DC, dd ile) dersleri tekrar almak zorunda kalırsın.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
dersler önkoşullu ise kaldığın dersleri vermeden alamazsın yani otomatik sene uzar. ama 2. dönem dersleri önkoşullu değilse alır geçersin seneye de bu dönem kaldığın dersleri tekrar alırsın diğer derslerle birlikte veya yaz okulunda alabilirsin.

Üniversitede dersten kalınır, bir sonraki yıl aynı dönem o ders tekrar alınır. Yani sınıf tekrarı diye bir şey yok.
Genel not ortalaman 1.80'in altına düşerse de şartlı olarak geçmiş olduğun (DC, dd ile) dersleri tekrar almak zorunda kalırsın.

dersler önkoşullu ise kaldığın dersleri vermeden alamazsın yani otomatik sene uzar. Ama 2. dönem dersleri önkoşullu değilse alır geçersin seneye de bu dönem kaldığın dersleri tekrar alırsın diğer derslerle birlikte veya yaz okulunda alabilirsin.

Hocam geçiş notu 2.00 ancak 1.80 altında kalırsam koşullu derslerleri vermem gerekir değil mi? Yani 1.90 aldım diyelim direk şartlı dersleri geçiyorum.

Ayrıca sistemden bakıyorum hiçbir derste önkoşul diye bir şey yazmıyor. 2 senelik bölüm okuyorum bundan olabilir mi?

Hocam geçiş notu 2.00 ancak 1.80 altında kalırsam koşullu derslerleri vermem gerekir değil mi? Yani 1.90 aldım diyelim direk şartlı dersleri geçiyorum.

Ayrıca sistemden bakıyorum hiçbir derste önkoşul diye bir şey yazmıyor. 2 senelik bölüm okuyorum bundan olabilir mi?

Galiba olabilir yarın istersen bir tane hocandan rica et ve sor bu olayı sana anlatır.

Bölümün dört yıllık ise dört yıl içinde dersi aldığın dönemde vermen lazım.
1 2
3 4
5 6
7 8
1.dönem dersini 3.5.7.dönem seçme hakkın var. Derslerini ikinci dönemden itibaren CC üstünde tutmaya çalışırsan ileriki dönemler daha rahat geçirirsin.

1 2
3 4
5 6
7 8
1.dönem dersini 3.5.7.dönem seçme hakkın var. Derslerini ikinci dönemden itibaren CC üstünde tutmaya çalışırsan ileriki dönemler daha rahat geçirirsin.

Tam yazacaktım arkadaş yazmış teşekkürler.

İki senelik için:
1.sınıf = 1.dönem 2.dönem
2.sınıf = 3.dönem 4.dönem
Matematiği 3.dönem seçme hakkın var. 1.80 veya 1.90'a odaklanma. Elinden geldiğince 2 üzerinde tutabilirsen iyi olur. Her okulun belki kendi sistemi vardır ama dedikleri gibi en garantisi hocana danışmak olur. Eğer yaz okulunuz varsa şansını 1.sınıfın yazında orada da deneyebilirsin okulunun uzamaması için. Tek derse çalışıp girmek daha kolay.

1 2
3 4
5 6
7 8

Peki hocam bu dönem 2'nin altında geçtim diyelim. Ve CC'nin altında 2 veya 3 ff olarak da 1 ders var, ff i dediğiniz gibi 3 5 7 dönemlerde verme hakkım var. Peki 2. dönem not ortalamamı güzel tutarsam birinci dönem şartlı geçtiğim bu dersleri tekrar verme zorunluluğum var mı? Bu konuyu anlayamıyorum bir türlü. Danışman hocamıza mail attım fakat henüz cevap gelmedi.

Peki hocam bu dönem 2'nin altında geçtim diyelim. Ve CC'nin altında 2 veya 3 ff olarak da 1 ders var, ff i dediğiniz gibi 3 5 7 dönemlerde verme hakkım var. Peki 2. dönem not ortalamamı güzel tutarsam birinci dönem şartlı geçtiğim bu dersleri tekrar verme zorunluluğum var mı? Bu konuyu anlayamıyorum bir türlü. Danışman hocamıza mail attım fakat henüz cevap gelmedi.

İki senelik için okuduğunuz için 4 döneminiz var.

1.sınıf = 1.dönem 2.dönem
2.sınıf = 3.dönem 4.dönem

Mezuniyet için genel ortalamanız önemli. Eğer 4.dönem sonunda genel ortalamanız 1.90 üstü olursa mezun olursunuz. Eğer altı olursa DC olan derslerinizi yükseltmeniz gerekir diye biliyorum.

Geri
Yukarı