Üniversite kaydı silindikten sonra askerlik ne kadar süre tecil edilebilir?

775297

Yoctopat
Merhaba, ben üniversiteden kaydımı silmeyi düşünüyorum ve 20 yaşındayım. Merak ettiğim konu, kaydımı sildikten sonra askerliğimi ne kadar süreyle tecil ettirebileceğim ve askerliğimi tecil ettirmek için ne kadar sürem olduğudur. Yani demek istediğim, örneğin bugün kaydımı sildim, askerliğimi kaç gün içinde tecil ettirmezsem asker kaçağı sayılırım? Bu arada belirteyim, üniversite değiştirmeyi düşünüyorum, bu yüzden kaydımı sileceğim ve birkaç hafta sonra üniversitemin olduğu şehre gitme şansım var. Gitmişken sileyim diyorum. Bilgisi olan arkadaşlar veya bu tarz bir deneyimi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaydını sildirmene gerek yok boş yere uğraştırma kendini, kaydın varken başka bir üniversiteye kayıt olabilirsiniz ondan sonra kaydınızı sildirmeniz daha mantıklı olabilir.

Kaydını sildirmene gerek yok boş yere uğraştırma kendini, kaydın varken başka bir üniversiteye kayıt olabilirsiniz ondan sonra kaydınızı sildirmeniz daha mantıklı olabilir.
Evet, dediğiniz yöntemi biliyorum. Üniversiteye kayıtlıyken tercih yapıp yerleşince önceki kaydı silmeyi fakat er ya da geç silmem gerekecek. Üniversite okuyacağım şehre ücretsiz gitme imkanım olduğu için, bazı arkadaşlarla gitmişken sileyim diyorum. Bu şekilde yol parası ödememiş olacağım. Öbür türlü tercihlerden sonra gidersem para benden çıkacak, ama korkum bu süre zarfında kaydımı sildiğimden ötürü askere alınmak oluyor. Yani, üniversite değiştireyim derken kendimi askeriyede bulmak istemiyorum. Uzun lafın kısası, kaç gün ya da ayda asker kaçağı sayılırım, bunu merak ediyorum.

Evet, dediğiniz yöntemi biliyorum. Üniversiteye kayıtlıyken tercih yapıp yerleşince önceki kaydı silmeyi fakat er ya da geç silmem gerekecek. Üniversite okuyacağım şehre ücretsiz gitme imkanım olduğu için, bazı arkadaşlarla gitmişken sileyim diyorum. Bu şekilde yol parası ödememiş olacağım. Öbür türlü tercihlerden sonra gidersem para benden çıkacak, ama korkum bu süre zarfında kaydımı sildiğimden ötürü askere alınmak oluyor. Yani, üniversite değiştireyim derken kendimi askeriyede bulmak istemiyorum. Uzun lafın kısası, kaç gün ya da ayda asker kaçağı sayılırım, bunu merak ediyorum.

Hemen olacağını sanmıyorum tahmini 3-5 ay içinde yazar ve askerlik şubesine gidip uğraşman gerekiyor, tecil bittikten sonra üniversiteye kayıt olsanız bile asker kaçağı durumuna düştüğünüz için hiçbir şey yapamıyorlar. Ben üniversiteyi asker kaçağı olarak tamamladım ve üniversite bittikten sonra para cezasını ödedim ve bu süreç boyunca çevirmelerde, kontrollerde tutanak tutuluyor. O yüzden bence kaydını en azından bu süreç boyunca sildirme acelesi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı