Üniversite mezuniyetimin 4. ayında babam işsizliğimi yüzüme vurmaya başladı

Feyzi Unal

Decapat
Daha fazla  
Benim babam farklıdır. Öyle okul bitti hadi çalış para getir diyecek birisi asla değildir. Tam da öyle demedi zaten ama ben öğretmenim. Üniversite de mezuniyet telaşına düştüğümden KPSS'ye hiç çalışamadım. Zaten Eğitim Bilimlerinden 49 puan almışım. O kadar sıfırım yani. ''Öyle harıl harıl iş arayacağına oturup KPSS çalışıp atansan da öğretmen olsan olmaz mı?'' dedi ama iğneleyerek farklı bir ima ile yani. Ben de güzelce anlattım: 3 farklı konudan sınava girmem gerektiğine, 10'a yakın dersim olduğuna ve tüm bunlara çalışmaya başlasam 2-3 yılda ancak atanabileceğime ki bununda garantisi yok diye.'' Bunu derken ciddiye bile almadı beni. Sonra ben içeri geçerken annemle tartışmaya başladılar. Neymiş bir de 2-3 yıl çıkarttı başımıza diye. Annem belli ki susturmaya, oğlumu duymasın üstüne gitme demeye çalıştı. Ama babam bayağı sinirle öfkeyle konuştuğunu duydum. Odama geçip müzik açtım ki benim hakkında konuştuğunu duymayayım diye. Hayır bilmiyorsunuz ama biz de güzelce anlatıyoruz da neden sanki yalan, bahane uyduruyormuşuz gibi davranıyorlar anlamış değilim. 8-10 ay da koskoca GK, GY, Eğitim bilimleri ve alan bilgisini halledip atanacağımı düşünüyor çünkü; bu iş bu kadar kolaymış onun gözünde.

Ben de dayanamayıp odadan çıkıp:'' Ben sana ta 5 yıl önce üniversitenin ilk senesinde dedim:'' Ben ilerde öğretmen, hoca vs. olmam. Ben mezun olunca benden bir şey beklemeyin diye. O zaman tamam deyip şimdi konuşmayın!'' deyip çarptım kapıyı. Özel sektör de zaten iş bulmak imkansız. Aha kaç aydır neler çekiyorum içindeyim işte. Odama geçip ışığı söndürüp ağlamaya başladım. Daha 4. ayımdayım işsizlikte. İleriyi düşünmek dahi istemiyorum. Sigaramı dahi ailemden karşılıyorum mecburen. Bu da artık zoruma gitmeye başladı. Gerçekten işsizliklerinin 2. veya 3. yıllarında intihar edenleri anlamaya yaklaştım sanırım.

Hayır bir de ulan madem bir konu hakkında bilgin yok iyi de o zaman sana denilene neden bir acaba bu ne diyor diye kulak asmıyorsun. Siyasette de böyleler. Kendileri fikirlerini söylerler ama sen daha ağzını açmadan hemen suratlarını buruşturup kafalarını yana çevirirler. Benimle de böyle konuşuyor işte. E aga insan bu yüz şeklini görünce de kalkıp gitmek istiyor kişinin karşısından.

Dünyayı değiştirecek potansiyele sahip biz gençleri ne hallere düşürdüler be!

Hocam öncelikle şunu söyleyeyim 3 yıldır işsizim şöyle anlatayım 3 yıl önce Marmara reklam bölümünden mezun oldum iş aradım buladim geçen sene AÖF web tasarım yazdım oda bitti yine iş falan bulamadım aradım taradim yok kariyerden arıyorum bekliyorum gidiyorum konuşmaya aricaz gerisi yok bu sene 4 yıllık bölüm tam burslu kazandım İngilizce hazırlık için gidiyorum vede yeni yeni öğrenciler şuan hayatın farklı da bile değiller hayal alemindeler yeminle işsizler surusu ne okuyorsun diye soruyorum halkla ilişkiler falan diyorlar

Hangi üniversiteden mezunsunuz? Özel sektörde hiç şansınızı denediniz mi?
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden meznum. Özel sektörün altını üstüne getiriyorum şuan. İstanbul Spor organizasyonları üzerine bir şirkette İnsan Kaynaklarında ştajyerlik yapıyorum şuan ancak uzaktan eğitimle. Proje üretmeye şuan. Ama bunun da tek faydası direkt şirketin müdüründen referans elde edebilecek olmamız. Özel sektör de hangi pozisyonda iş ararsan ara daha önce deneyim istiyorlar. Özel okullar bile 5-10 yıl gibi geçmiş tecrübe istiyor.

Hocam öncelikle şunu söyleyeyim 3 yıldır işsizim şöyle anlatayım 3 yıl önce Marmara reklam bölümünden mezun oldum iş aradım buladim geçen sene AÖF web tasarım yazdım oda bitti yine iş falan bulamadım aradım taradim yok kariyerden arıyorum bekliyorum gidiyorum konuşmaya aricaz gerisi yok bu sene 4 yıllık bölüm tam burslu kazandım İngilizce hazırlık için gidiyorum vede yeni yeni öğrenciler şuan hayatın farklı da bile değiller hayal alemindeler yeminle işsizler surusu ne okuyorsun diye soruyorum halkla ilişkiler falan diyorlar
Üniversitenin hiç bir hükmü yok ki. Alanın ne olursa olsun herkesin istediği tek şey:'' Minimum 2 yıl daha önce bu pozisyonda çalışman olman''. Mühendislikte okusan, Gazetecilikte baksan, öğretmen de olsan. Tüm meslekler ve bölümler böyle.

Ah bir yerler de herhangi bir tanıdık olsa her şey çok farklı olacak ama.
Bir tane akrabam var aslında. 36 yıllık şef kameraman. Çok sağlam gazeteci kameramandır kendisi. Krt Tv' de çalışıyor şuan da da. Benim de ne kadar çok Muhabir olmak istediğimi biliyor aslında. Evine misafirliğe gidip konuştum. 2 Ay sonra iş yerine gittim. Beni TV'de herkesle görüştürüp kim ne iş yapar anlattırdı. Bayağı heveslendirdi yani. Bakıyorum sana bir pozisyon ayarlayacağız dedi. 2 Ay daha geçti üstünden ses yok. En son aradım yine hal hatır sorup kendimi hatırlatmış olayım diye ama adam telimi açmadı ve 2 hafta oldu dönmedi daha.

Dostum öncelikle bende başıma gelecekleri bildiğim için . Öğretmenliğimin 1.yılında elektrik ve açık öğretim ybs bölümlerini okumaya başladım . Şuan aklı başına azıcık gelen herkes 2.3 üni okumanın derdinde . Siz 4 yıl boyunca dümdüz mezun olup babanıza bu cevabı vermek yerine kendinizi Türkiye şartlarına uygun hale getirseydiniz keşke. Benim size vereceğim en iyi tavsiye gidin ve zanaat öğrenin . Belirli bir işiniz ve düzeniniz olsun . Babanız da biliyor sizin 2-3 yılda atanamayacağınızı . Onun sitemi sizin şimdiye kadar neden boş durdun . Bende öğretmen olmak istiyorum ama farkındayım her şeyin . Gidip sanayide usta olup bir şekilde kendi hayatımı kurmak hedefim . Kendimi övmek için söylemiyorum hoş övülecek bir durum yok ortada ama. Kendinize bir çıkış yolu bulun ve sonrası hedeflerinizi belirleyin .

Yeni konular

Geri
Yukarı