Üniversiteden sonra yurt dışında çalışmak

Venocom

Kilopat
19 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okuyorum ve seneye bitiyor. Ben yurt dışında yaşamak istiyorum. Aklımda olan ülkeler Birleşik Krallık ve İtalya. İngilizce biliyorum lakin Avrupa'da her ülkenin kendi dili olduğu için onları da öğrenmem gerekiyor. Birleşik Krallık'a gitmek diğer ülkelere göre çok daha zor olduğunu fark ettim. İtalyanca bana daha kolay geldi ve o yüzden İtalya girdi aklıma. İtalyanca öğrenmeye başladım yavaş yavaş. Gitmeden 1000-2000 Euro birikim yapmayı düşünüyorum. Şimdi 0'dan oraya nasıl gidebilirim? En kolay yolu oradan biriyle anlaşmalı evlenmek ama bu ihtimalin dışında çalışma ve oturma izni almam nasıl bir süreçten geçiyor yani alabilir miyim? Ben ne iş olursa yapmaya hazırım orada.

Güzel bir CV ile oradaki firmalara başvuruda bulun, kabul ederlerse hayırlı olsun. CV işi çok önemli, firmaları detaylı araştır ve eleman ihtiyaçlarına senin uygun olduğunu vurgulamaya çalış. CV için internette detaylı bilgiler mevcut, göz atmanı öneririm. Fakat şu pandemi dönemi biraz ters, ben olsam biraz daha beklerdim.

Güzel bir CV ile oradaki firmalara başvuruda bulun, kabul ederlerse hayırlı olsun. CV işi çok önemli, firmaları detaylı araştır ve eleman ihtiyaçlarına senin uygun olduğunu vurgulamaya çalış. CV için internette detaylı bilgiler mevcut, göz atmanı öneririm. Fakat şu pandemi dönemi biraz ters, ben olsam biraz daha beklerdim.
Zaten şimdi için değil. Okulum bir yıl sonra bitiyor ayrıca ağzımda tel var ve 2022'nin ilk ayında çıkacak. Yani en erken gidebileceğim süre 1.5-2 yıl sonra.

Madem yazılım işi yapacaksın burada remote olarak çalışmaya başlarsın sonra çalıştığın firmayı referans gösterip başka firma veya çalıştığın firmaya ofis çalışanı olarak devam etmek istediğini söylersen işin kolaylaşır hem bu arada yurt dışına çıkmadan ingilizceni yeterli seviyeye getirmiş olursun.

Madem yazılım işi yapacaksın burada remote olarak çalışmaya başlarsın sonra çalıştığın firmayı referans gösterip başka firma veya çalıştığın firmaya ofis çalışanı olarak devam etmek istediğini söylersen işin kolaylaşır hem bu arada yurt dışına çıkmadan ingilizceni yeterli seviyeye getirmiş olursun.
İlla kendi mesleğimde olacak diye bir şey yok. Ne iş olursa yaparım.

Üst düzey bir eğitim dosyası yoksa, üst düzey işlerde kendini kanıtlamış bir CV ortada yoksa neden seni kabul etsinler ki? Bu konularda bu kadar aceleci olmayın, önce birkaç yıllık insanlık dışı bir çaba gösterip gerekli olan kriterleri tamamlayın. Ondan sonra gidip 3 kuruşa ayak işleri yapıp yaşamaya çalışacağına kendi işini iyi düzeyde yapan biri olarak daha iyi standartlarda yaşarsın. İnsanın biraz emeklerine saygısı olması gerekiyor...

Ayrıca yurt dışında yaşamayı da o kadar gözünüzde büyütmeyin, iyi tarafları olduğu kadar kabullenmeyi asla istemeyeceğiniz kötü yanları da var. Adapte olması, tutunması ve daha da önemlisi doğru düzgün emek vermeden iyi şekilde yaşanılması pek kolay değil.

Üst düzey eğitim demişsiniz de oraya buradan giden kaç kişi üst düzey eğitimlidir ki ? Giden gidiyor düz çalışmak için.

Bir dönemler bunu yapan şirketler vardı. Belli bir ücret karşılığında sizin işçi kayıt ve başvurunuzu calisaginiz kurumu kalaciginiz yeri her şeyi ayarliyorlardi. Lakin son 4-5 yild dil önemli bir etken olmaya başladı süreci hızlandırmak için sağlam tescilli ve global geçerliği olan bir kurumdan dil eğitimi ve sertifika temin ederseniz sizin kariniza olur. Ornegin Almanya için goethe ensitutsunden C1 bir sertifikaniz Almanya'da memur bile olabilirsiniz Türkiye'ye diploma denkliği verildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı