Üniversitelere yapay zeka bölümü açılacak

Makaleler
45
Merhaba,

YÖK, 20 üniversiteye yapay zeka mühendisliği açacak. YTÜ'de özvar'ın da katıldığı programda karar alındı.

yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında üniversitelerde 2'si ilk kez olmak üzere 5 lisans ve tamamı yeni 12 ön lisans programı açılmasına karar verdik.

Öğrenciler, başka bir üniversite öğretim üyesinden de ders alabilecekmiş.

Belli olan üniversiteler kaynakta var.

Peki buranın içerisinde neden ODTÜ yok? Ya da var, ben bilmiyorum.

Bölüm açmaktan ziyade bu bölümden mezun olduktan sonra insanlara yeterli istihdamı sağlayabilecekler mi? Yoksa üniversite bölümlerinin %90'ı gibi boşu boşuna mı okuyacak ve işsiz kalacaklar.
Ayrıca neden bu bölümü Hacettepe, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi veya ODTÜ gibi yerlere açmamışlar anlamadım.
Bölümü açtıkları okullar genelde bir kaç üniversite hariç sıralamada çok başarısız olan üniversiteler ve muhtemelen bölümlerin puanlarını düşük tutup herkesi alacaklar gibi gözüküyor.

Benim anlamadığım genelde böylesi bölümler özellerde açılıyorlar.Sebebi bir tık belli gibi.

Taban puanları nasıl olacak çok merak ediyorum. Veya PC/Yazılım Mühendisliği bölümlerini nasıl etkileyecek? Ayrıca sınava kadar bölümler hakkında daha detaylı bilgiler paylaşılmalı bence. Paylaşıldı ise link atan olursa çok makbule geçer, çünkü bulamadım.

Merhaba,

YÖK, 20 üniversiteye yapay zeka mühendisliği açacak. YTÜ'de özvar'ın da katıldığı programda karar alındı.

yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında üniversitelerde 2'si ilk kez olmak üzere 5 lisans ve tamamı yeni 12 ön lisans programı açılmasına karar verdik.

Öğrenciler, başka bir üniversite öğretim üyesinden de ders alabilecekmiş.

Belli olan üniversiteler kaynakta var.

Peki buranın içerisinde neden ODTÜ yok? Ya da var, ben bilmiyorum.

Bu bölümlerde okuyup işsiz kalıp sonra üniversite okumayın biz okuduk da işsiz kaldık diyen gençlerin olmasını sağlayacak gibi duruyor ve BİM kasiyeri şakasının yayılmasını sağlayacak.

Bu bölümlerde okuyup işsiz kalıp sonra üniversite okumayın biz okuduk da işsiz kaldık diyen gençlerin olmasını sağlayacak gibi duruyor ve BİM kasiyeri şakasının yayılmasını sağlayacak.
Ya üniversitenin adı önemli bence. ODTÜ dediğin zaman kalifiyeli eleman olarak görüyorlar.

Geri
Yukarı