Üniversiteye gidilmeli mi?

Asterz

Femtopat
Daha fazla  
Ben 21 yaşındayım, ilk defa 2020 de girdim YKS'ye sonra tercih yaptım yaptım yapmasına ama o dönem korona dönemi olmasından dolayı tercihi tek başıma yaptım, sıfır bilgiyle kötü tercih yaptım, hiç istemediğim sonlara yazdığım olmadık bir bölüm çıktı, sonra dedim ben bu bölümü okumam o şehre gitmem bir daha gireyim sınava dedim, mezuna kalmak istemediğim ve aile ortamının ve koşulların uygun olmadığıni bildiğim halde mezuna kaldım tabii mezunu yapamadım aile işlerine koşturdum sürekli, neyse sınava girdim kırık puanla daha kötü geldi ben de bir moralim bozuldu ondan sonra da üniversite işlerini çok iplemedim, çünkü moralimi bozuyordu sürekli o motivasyonu hiç bulamadım, zaten yaşadığım yer biraz taşra doğru düzgün insan yok, sıkıldım iyice hayattan, şimdi 21 yaşındayım ya bakıyorum bütün herkes üniversite mezunu, herkes geziyor, kendini geliştiriyor ben babamın yanında çalışıyorum ve yaşıyorum ama burada hayatım sürmeyecek, ben şimdi kendi ayaklarımın üstünde durmak istesem benim bulacağım Max iş amelelik, fabrika işçisi, cart curt iş, şimdi diyorum üniversite gitsem mi diye ama çok geç kalmış hissediyorum, bu kadar üniversite işsizlik varken ne zaman evleneceğim ayaklarımın üstünde duracağım, ne zaman para biriktireceğim bazı arkadaşlara soruyorum okuma çalış paranı kazanmaya bak diyor ama bazıları oku diyor, ne yapacağımı şaşırdım, üniversite ye gitsem, mezun olduğumda 26 yaşında olacağım, para nereden gelecek(bu saatten sonra babamdan para almak istemiyorum), lise hayatım yurtlarda geçti yine bu saatten sonra yurtlarda mı sürüncem, işin ucunda bir sürü masraf ve işsiz kalma korkusu yine çekilecek o sınav stresi, üniversiteye gitmesem karmaşık önü belli olmayan bir hayat. Sizce ne yapayım ben açık öğretim falan mı okuyayım, 2 yıllık falan mı okuyayım, hiç okumayayım mı? Tavsiyenize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belli başlı üniversiteler harici diğer üniler boş, yani onlardan çıkıp max olacağın meslek gidip biraz zor olan meskeklerden daha az kazanç sağlayacak. Örnek vermek gerekirse en basitinden gemilerde çalışan vasıfsız elemanlara bile en az 56k küsür veriliyor aylık. İlkokul mezunu olman yeterli. Ya da botaş'da vs çalışan yine işe girmek için çok fazla kriteri bulunmayan görevlerde oldukça fazla para mevcut.

Ne olursa olsun gidilmeli. Ne yapacaksın? Çoğunluğu bilgisayar başında halen üniversiteye girmeye çalışan ve giremedikçe bu sistem tarafından ötekileştirilen bilgisayar bağımlısı arkadaşlardan tavisye mi alacaksın bu konu hakkında. Hayat senin hayatın kararlar senin kararın bir forumda hayatının söz konusu olacağı kadar kritik bir niteliği sana kimsenin kazandıracağını düşünmüyorum sen ve ailen dışında linç'e açık bir yorum yaptım ama direkt muteleyeceğim konuyu tabii ki de. :D

Neyi yapmak istedigini bulmakla baslayabilirsin sonra dedigin gibi ilk 2 yillik okuyabilirsin yasadigin sehirde Meslek Yuksekokulu illaha vardir e tabi eger dedigin gibi yurtlarda yasamak istemiyorsan.

Ne olursa olsun gidilmeli. Ne yapacaksın? Çoğunluğu bilgisayar başında halen üniversiteye girmeye çalışan ve giremedikçe bu sistem tarafından ötekileştirilen bilgisayar bağımlısı arkadaşlardan tavisye mi alacaksın bu konu hakkında. Hayat senin hayatın kararlar senin kararın bir forumda hayatının söz konusu olacağı kadar kritik bir niteliği sana kimsenin kazandıracağını düşünmüyorum sen ve ailen dışında linç'e açık bir yorum yaptım ama direkt muteleyeceğim konuyu tabii ki de. :D
Sana katiliyorum burada kimin ne oldugu belli degil yanlis bir tavsiye ile hayati cok daha kotu olabilir. Yapacagi sey ilk once yapmayi en sevdigi alana yonelik bolum bulmali sonra yapabilirse bence tabi mezun oldugu liseye gidip rehber ogretmeni ile konusmak.

Belli başlı üniversiteler harici diğer üniler boş, yani onlardan çıkıp max olacağın meslek gidip biraz zor olan meskeklerden daha az kazanç sağlayacak. Örnek vermek gerekirse en basitinden gemilerde çalışan vasıfsız elemanlara bile en az 56k küsür veriliyor aylık. İlkokul mezunu olman yeterli. Ya da botaş'da vs çalışan yine işe girmek için çok fazla kriteri bulunmayan görevlerde oldukça fazla para mevcut.
Kim 56k maaşı bu kadar kolay buluyor? Daha önce hiç iş hayatında bulunup maaşların ne olduğuna baktın mı? Gemide çalışan temizlik elemanları ortalama 15k alıyor. Onu da geçtim, gemide çalışan yüksek maaşlıların hepsi sağlam üniversite mezunları oluyor.

Kim 56k maaşı bu kadar kolay buluyor? Daha önce hiç iş hayatında bulunup maaşların ne olduğuna baktın mı? Gemide çalışan temizlik elemanları ortalama 15k alıyor. Onu da geçtim, gemide çalışan yüksek maaşlıların hepsi sağlam üniversite mezunları oluyor.
Yük gemisinde çalışan abim var. :)

Yük gemisinde çalışan abim var. :)
Yük gemisi, normal gemi bu tür işlere sürekli denetleyen bir şirkette çalışıyorum. Yük gemisinde uluslararası taşımacılıkta kullanılan vasıfsız dediğin insanların maaşları en fazla 35k oluyor. Şimdi, tekrar sormak gerekirse kim 60k maaşı buluyor bu kadar basitçe?

Geri
Yukarı