Üniversiteyi yurt dışında okumak mı Türkiye'de okumak mı?

pinkmans

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar vatandaşlık işlerim 18'ime kadar hallolacak. Üniversite eğitimimi insanını, sosyokültürel faktörlerini bilmediğim Almanya'da okuyabilirim. Lakin bir tarafım Türkiye'deki üniversite ortamını da istemiyor değil. Sizce çok çalışıp, ODTÜ, İTÜ gibi iyi bir üniversitede okuyup yüksek lisansı Almanya'da mı yapmalıyım? Yoksa fazla bilgim olmayan Almanya'da üniversite eğitimimi tamamlayıp Türkiye'de yüksek lisans yapmalıyım? Açıkçası yüksek lisansta üniversite havası çok yokmuş diye duydum bilenler ya da önerisi olanlar yazabilir, iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki yurt dışı ancak almancan yoksa sınır kapısına bile sokmayabilirler. Bol bol İngilizce ve Almanca çalışman gerekli.

Türkiye'de yüksek lisans yapmak için öncelikle yurt dışında okuduğun üniversitenin denkliğini alman gerekir. Her üniversiteye vermeyebiliyor. Tam bilgi sahibi değilim bu konuda ama bildiğim kadarıyla yurt dışında üniversite okuyup yüksek lisansı Türkiye'de yapmak istersen denklik alman şart.
Ha çifte vatandaşlığın varsa tercihin neden Türkiye'de yüksek lisans ben onu merak ettim açıkçası

Geri
Yukarı