Ultra M.2 SSD ve M.2 - Anakart Uyumu

• Konuyu başlatan Neko
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 32B

Neko

Megapat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 İşlemci
MSI B550-A PRO Anakart
XPG Gammix D35 16GB (2x8) 3600MHz CL18 RAM
ID-Cooling Frostflow X 240 Soğutucu
Powercolor Fighter RX 6600 XT 8GB
WD Blue 1TB + WD Blue 1TB + WD Purple 1TB HDD + Adata Ultimate SU650 240G + Samsung PM991A 256G SSD
MSI MAG Forge 100M
Silverstone Strider Essential 500W 80+ Bronze (ST50F-ES230)
BenQ GW2270H 1080p 60Hz 5MS VA + LG 22MN430M-B 1080p 75Hz 5MS IPS
Meslek
Öğretmen
Profil Kapağı
1523109432
Selamlar.

İsminde M.2 yazan SSD'ler görmeye başladım artık.

Anladığım kadarıyla bunlar Kasaya monte edilmiyor, anakarta takılıyor.

Mesela bu:

Samsung 120GB 850 Evo 540/500 m.2 Sata (MZ-N5E120BW)

Şimdi aklımdaki soru ise bunları hangi anakartlara takabilirim ?

Bir de bunların çeşitler var galiba Ultra M.2 diye. Onları da açıklar mısınız ?

Mesela bu daha küçük:

Samsung 850 EVO 120GB 540MB-520MB/s mSATA 2.5" SSD Fiyatı

Bu Anakarta oluyor mu ?

Asus B350M-A Prime 3200 Mhz(OC) AM4+ mATX

Ya da bu Anakarta ?

ASRock H110M-DVS R2.0 Anakart

Bu Anakartların resimlerine bakınca üzerlerinde bir alanda kare kare şeyler görüyorum.

Sanki oraya takılabilirmiş gibi hissediyorum.

Beni aydınlatabilir misiniz ?

@Jira @ShadYaqz @Nazım Paşa @BERWAR @Türkün Gücü @Barış Tolon @JohnMacTavish @Hüseyin Ay

Son düzenleyen: Moderatör:
M2 SSD'ler ikiye ayrılır. SATA destekli M2 SSD'ler PCI-e destekli M2 SSD'ler. Ultra SSD dediğiniz mSATA SSD'dir ve laptopların WIFI kartlarının olduğu yere takılır. Orası mSATA slotudur. Bir M2 slotu PCI-e NVMe arabiriminden çalışabilir ama SATA arabirimini desteklemez. Bir M2 slotu vardır SATA M2 SSD'leri destekler ama PCI-e M2 SSD'leri desteklemez. Hem SATA hemde PCI-e M2'leri destekleyen portlarda mevcuttur.

Hmm. Anlamadım :kedi:

Şimdi ben bunu ne yapayım ?
O M2 SATA bir SSD. Yani SATA kontrolcüsü bu SSD'yi kontrol ediyor, kuzey köprüsü kontrol etmiyor. Destekli bir M2 porta taktığın zaman sıkıntı olmaz. Ama portun aynı olması seni şaşırtabilir. Desteğine bakman lazım.

@Neurevt Çok güzel açıklamış. Soruya gelirsek, montajı biz yapmayacağımız için bırak montajı yapan firmalar düşünsün.

Tamamdır konu kilit :D

O M2 SATA bir SSD. Yani SATA kontrolcüsü bu SSD'yi kontrol ediyor, kuzey köprüsü kontrol etmiyor. Destekli bir M2 porta taktığın zaman sıkıntı olmaz. Ama portun aynı olması seni şaşırtabilir. Desteğine bakman lazım.

Hocam çok teşekkürler bir daha M2 SSD'lere yaklaşmayacağım (y)

Diğer sorduğun sorularıda cevaplayayım hazır yazmışken. B350 chipsetleri bildiğimiz gibi gelişmiş bir chipsetler. M2 portu bulunmakta ve NVMe desteği var. Hem SATA M2 SSD'leri takabilirsiniz hemde PCI-e 3.0 NVME SSD'leri takabilirsiniz. İkisinide sorunsuz çalıştıracaktır. Ama Asrock H110M anakartında gerekli M2 slotu bulunmamakta :)

M.2 SSD iyidir. Çok daha hızlı okuma yazma değerleri sunabilir. NVME destekli SSD lerde boy olarak farklılıklar olabiliyor bazen. O yüzden anakartta 3 farklı delik bulunuyor.
mSATA SSD ise genellikle laptoplarda kullanılıyor.

Diğer sorduğun sorularıda cevaplayayım hazır yazmışken. B350 chipsetleri bildiğimiz gibi gelişmiş bir chipsetler. M2 portu bulunmakta ve NVMe desteği var. Hem SATA M2 SSD'leri takabilirsiniz hemde PCI-e 3.0 NVME SSD'leri takabilirsiniz. İkisinide sorunsuz çalıştıracaktır. Ama Asrock H110M anakartında gerekli M2 slotu bulunmamakta :)

Yani ben tüm B350 Anakartlara takabilir miyim kısaca ? :mutlu:

Yeni konular

Geri
Yukarı