Uydunet Akşamları Ping Sorunu!

baran1291

Kilopat
Öncelikle farkettim ki bahsedeceğim konu son haftalarda birkaç kişi tarafından forumda dile getirilmiş, fakat malesef çözüme ulaşan yok gibi duruyor, dolayısıyla ben de bu başlığı açıyorum.

Yaklaşık 2 senedir uydunet kullanıcısıyım, genel olarak ciddi bir ping sorunum olmamıştı. Fakat son birkaç haftadır düzenli olarak akşam saatlerinde pingim hep aynı seviyelere yükseliyor. Gündüz saatlerinde bir sıkıntı yok, oynadığım oyunlarda Avrupa serverlarında 50-70 civarı ping alıyorum. Fakat akşam saat 6-7'den sonra pingim her zaman 160-190 arası oluyor düzenli olarak. Bu durum gece 1'e kadar falan devam ediyor. Bu sorunu hergün aynı saatlerde ve tüm oyunlarda yaşıyorum. Müşteri hizmetleri hattımda bir sıkıntı olmadığını söylüyor. Akşamları oyun oynamak eziyet haline geldi.

Akşamları hattınıza bağlanan biri olabilir mi? Ya da akşamları PC'de başlattığınız bir download, upload? Evdeki ağa katılan biri?

Ya da kablosuz bağlanıyorsanız akşamları kablosuz ağını devreye alan birisi sizin hat ile çakışmaya sebep oluyor olabilir. Ağınızın kanalını değiştirmeniz gerekebilir.

Bana 4 gün önce mesaj gelmişti bölgenizde altyapı bakım onarım çalışmaları olacak internetiniz kesintiye uğrayabilir diye. Aynı şekilde pingde yükselmeler ve internette kesintiler yaşandı. 23 ile 02 arası 2 gece üst üste olmuştu. Daha sonra düzeldi belki senin için de böyle bir durum olabilir.

Akşamları hattınıza bağlanan biri olabilir mi? Ya da akşamları PC'de başlattığınız bir download, upload? Evdeki ağa katılan biri?

Ya da kablosuz bağlanıyorsanız akşamları kablosuz ağını devreye alan birisi sizin hat ile çakışmaya sebep oluyor olabilir. Ağınızın kanalını değiştirmeniz gerekebilir.

Selamlar

Kablosuz'u devre dışı bırakarak denediğimde de aynı pingleri alıyorum. Ben kendim bilgisayarımdan kabloyla bağlanıyorum. Bilgisayarımda da upload veya download yok, yani en azından gördüğüm kadarıyla. Bir şekilde arkaplanda download/upload yapan programlar olabilir mi? Varsa nasıl anlayabilirim? İnternetten teknik olarak çok anlayan birisi değilim. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Bana 4 gün önce mesaj gelmişti bölgenizde altyapı bakım onarım çalışmaları olacak internetiniz kesintiye uğrayabilir diye. Aynı şekilde pingde yükselmeler ve internette kesintiler yaşandı. 23 ile 02 arası 2 gece üst üste olmuştu. Daha sonra düzeldi belki senin için de böyle bir durum olabilir.

Bana bir mesaj gelmedi, internette de kesinti yaşamadım. Yalnızca her akşam pingim aynı aralıklara (160-190) yükseliyor 2 haftadır falan. Enteresan bir durum. Ne yapsam bilemiyorum.

Bende Uydunet kullanıyorum fakat değiştireceğim. Genel bir ping problemi zaten online oyunlarda mevcut uydunet kullanıcılarında. Ping artışı server'ın akşam saatlerde daha yoğun olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca akşam saatlerinde internetin daha fazla kullanılmasına bağlı olarak hat üzerindeki yoğunluktan dolayı gecikmeler yaşanabiliyor.

İnternette bir sıkıntı yoktur. Avrupa sunucularında oynadığınız için sabahları Avrupaya göre daha geç denk geldiğini varsayarsak normal bir durum. Burada gece olunca da aynı şey orada yaşanıyor.

İnternette bir sıkıntı yoktur. Avrupa sunucularında oynadığınız için sabahları Avrupaya göre daha geç denk geldiğini varsayarsak normal bir durum. Burada gece olunca da aynı şey orada yaşanıyor.

Avrupa sunucularından normal bir internet bağlantısıyla 190 ping almazsınız, ki dediğim gibi bu durum 2 hafta önce başladı. Bu problem yokken Batı Avrupa'dan aldığım ping maksimum 90-100 olurdu, Doğu Avrupa'dan ise 50 ping bile görürdüm. 2 sene gayet güzel pinglerle yalnızca Batı ve Doğu Avrupa sunucularını açarak rekabetçi CS:GO oynadım . Zaten birlikte oynadığım İstanbullu arkadaşlarımın da hiçbirinin benim gibi pingleri olmuyor. Hepimiz aynı serverdayız ve ben onların iki katı ping alıyorum ne hikmetse, üstelik aralarından biri de benim gibi Uydunet kullanıcısı.

Bende Uydunet kullanıyorum fakat değiştireceğim. Genel bir ping problemi zaten online oyunlarda mevcut uydunet kullanıcılarında. Ping artışı server'ın akşam saatlerde daha yoğun olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca akşam saatlerinde internetin daha fazla kullanılmasına bağlı olarak hat üzerindeki yoğunluktan dolayı gecikmeler yaşanabiliyor.
Bakalım ben de kendiliğinden geçmezse bu sorun değiştireceğim mecburen. Yapabileceğim birşey yok gibi duruyor beklemekten başka.

Görev Yöneticisi'nden Arka Plan Aktarım Hizmetleri ve Teslim En İyileştirme (kapanmazsa Hizmetler'den kapatın.) bir de Windows Update'i kapatırsanız sorununuz çözülebilir. Çünkü bunlar direk internet katili. Bir de NVIDIA Web Helper Service.

126 yı arayıp bilgi alman daha sağlıklı olacaktır. Uydunetin son DOCSIS 3.0 destekli modemini kullanıyorum. Online oyunlarda 50 - 40 civarı ping alıyorum. 7 yıldır Uydunet kullanıcısıyım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı