Uyuz hastalığı ve tedavisi

sweiss

Megapat
Yer
Pendik, İstanbul
Ailecek lanet bir hastalığa yakalandık. Görünmez hastalık gibi bir şey. Göremiyorsun, hissediyorsun ve emin olamıyorsun. Daha önce yakalanıp iyileşenler deneyimlerini yazabilir mi rica etsem?

İlk kullandığım losyonu hatırlamıyorum, etki etmemişti. Xabion diye bir krem aldık, 3'e bölüp 3 gün boyunca kullandık. Kaşıntıları bayağı azalttı ama arada bir kaşınıyoruz yine. Emin de olamıyoruz tamamen geçtiğinden. Her gün kıyafetler ve çarşaflar yıkanıyor. 1 haftadır losyondan dolayı da duş alamıyorum, kafayı yiyeceğim. 😅 Kükürt sabunu kullananız var mı? Kükürt sabunu alıp yarın sabah duşa girmeyi planlıyorum.

İnternette tonca bilgi var ama daha önce deneyimlenmiş insanların bilgisi daha yararlı gelecek gibi hissediyorum. Teşekkürler.

Doktora gitmeden iyileşen bir aptal olarak şöyle anlatayım hocam, başlarda krem vs kullanmadım duş aldığımda sürekli kaşıntı olduğu için ayda 1 duş alıyordum toplam 2 ay sürdü, ilk ay kaşınan yerlerimi permatik ile kaşıyarak kanatıp kabuk bağlatıp belli süre kaşınmamasını sağladım, sonrasında ise annemin çok eskiden kullandı bir krem vardı ondan aldı onu kullandım ve iyileştim, hocam size tavsiyem benim gibi üşenip doktora gitmemezlik yapmayın gidin, vücut direncim bayıldı ve şu an daha lanet bir şeyle uğraşıyorum ve yine üşenip hastaneye gitmeyip her gün kendime zarar veriyorum, ve yaklaşık 6 aydır gece gündüz aralıksız kaşınıyorum, uyuz daha iyiydi en azından sadece geceydi krem sürünce falan geçiyordu, bu arada geçme süresi en az 1 2 ayı buluyor en azından tamamen bitmesi, bitmeye yakın hafif kaşıntı olur sonra tamamen biter.

Doktora gitmeden iyileşen bir aptal olarak şöyle anlatayım hocam, başlarda krem vs kullanmadım duş aldığımda sürekli kaşıntı olduğu için ayda 1 duş alıyordum toplam 2 ay sürdü, ilk ay kaşınan yerlerimi permatik ile kaşıyarak kanatıp kabuk bağlatıp belli süre kaşınmamasını sağladım, sonrasında ise annemin çok eskiden kullandı bir krem vardı ondan aldı onu kullandım ve iyileştim, hocam size tavsiyem benim gibi üşenip doktora gitmemezlik yapmayın gidin, vücut direncim bayıldı ve şu an daha lanet bir şeyle uğraşıyorum ve yine üşenip hastaneye gitmeyip her gün kendime zarar veriyorum, ve yaklaşık 6 aydır gece gündüz aralıksız kaşınıyorum, uyuz daha iyiydi en azından sadece geceydi krem sürünce falan geçiyordu, bu arada geçme süresi en az 1 2 ayı buluyor en azından tamamen bitmesi, bitmeye yakın hafif kaşıntı olur sonra tamamen biter.
2 kere doktora gittim. İlkini İstanbul'da özel bir hastaneye gittim ve mercek gibi bir şeyle bakıp uyuz göremediğini söyledi. Ama uyuz ihtimali olduğunu da söyledi. Bir krem verdi ama hiçbir etkisi olmadı. Denizli'de tekrardan bir hastaneye gittim ve doktorda köylümüz çıktı şansa. :D Direkt uyuz olduğunu söyledi ve ilaç verdi işte. Krem bitti ama gene de emin olamıyoruz geçti mi, geçmedi mi diye. Kaşıntılar büyük oranda azaldı. Gene de geçtiğini sanmıyorum, vücudumun daha önce kaşınmayan yerleri kaşınıyor arada. Eczaneden kükürt sabunu aldım kullandım. Eczaneci uyuz için bir losyon olduğunu ve 2 kullanımda tamamen geçirdiğini söyledi. Ama ellerinde yokmuş. Pazartesi gidip onu alıp kullanacağım bir de.

2 kere doktora gittim. İlkini İstanbul'da özel bir hastaneye gittim ve mercek gibi bir şeyle bakıp uyuz göremediğini söyledi. Ama uyuz ihtimali olduğunu da söyledi. Bir krem verdi ama hiçbir etkisi olmadı. Denizli'de tekrardan bir hastaneye gittim ve doktorda köylümüz çıktı şansa. :D direkt uyuz olduğunu söyledi ve ilaç verdi işte. Krem bitti ama gene de emin olamıyoruz geçti mi, geçmedi mi diye. Kaşıntılar büyük oranda azaldı. Gene de geçtiğini sanmıyorum, vücudumun daha önce kaşınmayan yerleri kaşınıyor arada. Eczaneden kükürt sabunu aldım kullandım. Eczaneci uyuz için bir losyon olduğunu ve 2 kullanımda tamamen geçirdiğini söyledi. Ama ellerinde yokmuş. Pazartesi gidip onu alıp kullanacağım bir de.

Hocam uyuz başta tamamen geçmiyor, dediğim gibi tamamen geçmesi bir tık uzun sürüyor, yumurtadan çıkanların ölmesi yanlış hatırlamıyorsam isem 1 ay sürüyordu, tabii sizdeki nasıl bilmiyorum.

2 kere doktora gittim. İlkini İstanbul'da özel bir hastaneye gittim ve mercek gibi bir şeyle bakıp uyuz göremediğini söyledi. Ama uyuz ihtimali olduğunu da söyledi. Bir krem verdi ama hiçbir etkisi olmadı. Denizli'de tekrardan bir hastaneye gittim ve doktorda köylümüz çıktı şansa. :D Direkt uyuz olduğunu söyledi ve ilaç verdi işte. Krem bitti ama gene de emin olamıyoruz geçti mi, geçmedi mi diye. Kaşıntılar büyük oranda azaldı. Gene de geçtiğini sanmıyorum, vücudumun daha önce kaşınmayan yerleri kaşınıyor arada. Eczaneden kükürt sabunu aldım kullandım. Eczaneci uyuz için bir losyon olduğunu ve 2 kullanımda tamamen geçirdiğini söyledi. Ama ellerinde yokmuş. Pazartesi gidip onu alıp kullanacağım bir de.
Hocam hastalığın son durumu nedir geçti mi?

Tedavi süreci sancılı kıyafet evdeki çoğu eşyaya zemine tutunabilen bir canlı, yani sadece kendinizi temizlemek yetmez evdeki her şeyden arınmalıdır aksi taktirde kurtulamazsınız. Kıyafetler siyah çöp poşetleri içinde güneş görmeli, güzelce ütülenmeli vs birçok iş istiyor. Geleyim sadede biz en az 10 15 farklı ilaç kullandık ev yapımı, hazır kremler vs en son bir tanesi işe yaradı ismi: Wilkinson % 12.5 pomat iğrençtir ama çok etkili hisse ve kokuya katlanırsanız çözümdür kendisi :)

Tedavi süreci sancılı kıyafet evdeki çoğu eşyaya zemine tutunabilen bir canlı, yani sadece kendinizi temizlemek yetmez evdeki her şeyden arınmalıdır aksi taktirde kurtulamazsınız. Kıyafetler siyah çöp poşetleri içinde güneş görmeli, güzelce ütülenmeli vs birçok iş istiyor. Geleyim sadede biz en az 10 15 farklı ilaç kullandık ev yapımı, hazır kremler vs en son bir tanesi işe yaradı ismi: Wilkinson % 12.5 pomat iğrençtir ama çok etkili hisse ve kokuya katlanırsanız çözümdür kendisi :)

Wilkinson pomat'ı ben de kullandım 3 gün sürdüm her gün duş almadan, 1 gün falanda bekledim sonra hiçbir kaşıntı hissetmedim birkaç gün veya 1.5-2 hafta, ama ev halkının doğru dürüst kullanmamasından geçmiş değil.

Geçmiş olsun. Uyuz değil de alerji gibi bir şey yaşamıştım ben de. Duşa giremiyor küçücük tüplerle satılan bir krem kullanıyordum. Çıldırtacak kadar kaşınıyordum. Acil şifalar diliyorum.

2 ay çektim ben de bu lanet şeyi. Kullanmadığım şey kalmadı en son özele gittim bu ilaçlar geçirdi sana tavsiyem bunların hepsini al. Uyuz tamamen biter yine de psikolojik 1-2 hafta kaşınırsın sonra tamamen geçer. Adım adım uygula hepsini. Zaten reçetede hangi gün ne kullanılacağı yazıyor.
Not: Yapma kremi eczaneden yaptıracaksın uyuz için istiyorum de karışım yapıp veriyorlar.

Dosya Ekleri

• 36B755A1-2B46-443E-B0BE-F2289C8A9E54.jpeg
    36B755A1-2B46-443E-B0BE-F2289C8A9E54.jpeg
    209,2 KB · Görüntüleme: 904
  • 589C5763-7198-460B-8E49-6E10380AABAD.jpeg
    589C5763-7198-460B-8E49-6E10380AABAD.jpeg
    132 KB · Görüntüleme: 569
Hocam hastalığın son durumu nedir geçti mi?
Evet, şu an tamamen iyileştik ailecek. Bir sorun kalmadı. İyileşme sürecinde aşırı hijyen gerçekten önemli. Herkes uysun, 1 kişi uymasın gene iyileşemezsiniz. Xabion gerçekten iyi geldi. Xabion kremi 3 gün kullandıktan sonra kükürt sabunu aldım. Kükürt sabununu 1 hafta kullandım. Ama sık kullanmak çok da iyi bir fikir değil herhal. Zararları olabilir, emin değilim. Ufak ufak tahriş etmişti vücudu. Günlük olarak giyilen kıyafetler ve yatak çarşafları yıkandı. Yerleri her gün sildik.

Uyuza yakalanan ve atlatan herkese geçmiş olsun, atlatamayanlar da umarım atlatırsınız. Kaşınmaktan daha çok psikolojik zarar veriyor. Psikolojik olarak bitiriyor insanı.

ev halkının doğru dürüst kullanmamasından geçmiş değil.
Evet, herkesin düzgünce verilen kremleri kullanması ve aşırı hijyenik olması gerekiyor. Herkes uysun, 1 kişi uymasın tekrardan çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Konuya bayadır girmiyordum. :D Şu an kaşınmaya başladım, psikolojik herhal.

Geri
Yukarı