Vayne Rehberi

Çağın Can

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar bugün size artık ustalaşmış olduğum vaynenin taktiklerini anlatıcam.

Vayne early gamede zorlanan bir şampiyondur.Bu yüzden ilk başlarda sadece minyon odaklı oynamanızı öneririm.Vaynele işiniz 7-8 Levelde başlar.İlk başlarda supportunuz bir pozisyon yaratıp skor çıkarırsanız karşı adcnin üzerinde baskı olacaktır.

Vaynenin yanında support olarak Nami,Blitzcrank ve Jannayı öneririm.

Late gamede artık adamları ertitecek hale gelmeniz için item almanız gerekir.İtem olarak şunları alın:

Mahvolmuş Kralın Kılıcı
Hayalet Dansçı
Son Fısıltı
Koruyucu Melek
Ebedi Kılıç
Bunsheen Duvağı yada Kanasusamış

Bu itemleri aldığınızda artık durdurulamazsınız.

Aklıma gelenler bu kadar.İyi forumlar

Hayalet dansçı veya statik gibi itemler yerine artık youmu çıkılıyor ve bence daha güzel. Ebedi bence vayne için çok gerekli değil son bot almamışsın botsuz nasıl olacak onu bilemiyorum. Benim buildim şöyledir :
Attack speed botu (ileride satıp karayel alabilirsiniz)
Mahvolmuş
Youmu
Son Fısıltı
Koruyucu melek
Banshee (Randuin , Thornmail , buzdoğan eldiven ad ağırlıklı takımlara karşı çıkılabilir.)

Darkness adlı arkadaşın dediğine pek katılmıyorum. Bir konuda doğru demiş artık youmuu çıkılıyor. Fakat gelelim ki ebedi vayne için olmazsa olmaz bir item ayrıca mahvolmuştan sonra youmuu ve ebedi şarttır. Attack speed botundan sonra youmuu , ebedi , hayalet dansçı ya da son fısıltı (saldırı hızını beğenme durumuna bağlı ya da karşıda zırh çıkılma ihtimaline) son olarak da koruyucu melek ya da bir banshee öneririm sihirdar büyüleri olarak da şifa ve sıçra çünkü Vayne'ye gereken şey hareket hızı ve hem can hem hareket hızı vererek şifa buna yeter de artar bile. Support'un ya bitkinlik alsın ya da tutuştur ama ben bitkinlik tavsiye ederim. Dediğim gibi bu build le isterse yanında brand sup oynasın botta yenilmezsin diye düşünüyorum (brand şakaydı tabi :D ) Ama ben sup olarak Nami'yi tavsiye ederim.

Kendi tecrübelerime dayanarak yazdım bunları arkadaşımla Thresh çıktığından beri botta Vayne-Thresh yapıyoruz. 100 oyun attıysak yaklaşık 15 tanesini kaybetmişizdir. Geçen sezon silver 4 ten gold 1'e öyle çıktık bu sezonda plat 1'den diamond 1'e öyle çıktık yeni sezonda challenger umudundayız :)

Vayne ile ustalaşmak gerçekten zordur . Mekanikleri diyer adc lere kıyasla çok daha fazladır . Team fightlarda pozisyon almanız nerdeyse oyunun kaderini etkiler . Early game de pek fazla agrasif oynamamakta fayda var latede zaten tankları bile rahatca eritebilir . Rün ve kabiliyetler içinde Hi İm Gosu yu öneririm girin bakın profiline ona göre dizin adam gerçekten Vayne prosu :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı