VDSL altyapısı ADSL'e düşürüldü

Altyapı hangi firmada ise o. Öğrenmenin kolay yolu bina içerisindeki ankastrede yazıyordur.
Yok hocam onu demek istemedim. Altyapı Türk Telekom zaten. Ama hangi numarayı aramam gerekiyor çözemedim. Aradıklarım konuştuklarım bomboş konuyla bihaber insanlar. Bunları söyleyince bir karşılığı olmalı değecek birine söylemek gerek. 🤣

bihaber insanlar
TT saha çalışanları harici öyle. TT'yi arayın birisi sizi dinleyene kadar deneyin. Genelde alacağınız yanıt X firması ile çalışıyorsanız onlara iletin olacak ama ısrarla altyapıdan devam edin. Birisi sizi dinleyecek ve süpervizörlerine durumu bildirecek onlarda sizle iletişime geçecek.

TT saha çalışanları harici öyle. TT'yi arayın birisi sizi dinleyene kadar deneyin. Genelde alacağınız yanıt X firması ile çalışıyorsanız onlara iletin olacak ama ısrarla altyapıdan devam edin. Birisi sizi dinleyecek ve süpervizörlerine durumu bildirecek onlarda sizle iletişime geçecek.
Direkt müdürlüklerine gittim az önce. Sorunlarımı tek tek anlattım. Çok ilgilendi çalışan arkadaş. Çok bilgili olmasada saha ekiplerine baya ulaşmaya çalıştı ama hiçbiri müsait değildi. Kendi hizmetlerini kullanmak istediğimi söyledim. Kontrol ettik, 100 mbps fiber sağlanabilir ama saha ekipleri gelince tüm soru işaretlerinizi paylaşın dedi. Anlaştık yarına geleceklermiş saha ekipleri. Yapmam gerekenler dolapta portumun hızını ölçtürmek, binama gelen hızı ölçtürmek ve modeme gelen hızı ölçtürmek. Haricinde önerebileceğiniz sormam gereken bir şey var mı?

Şu anki kullandığınız port VDSL port olduğu için 24 üstü hızları alabiliyorsunuz. Türk Telekom'da geçiş işlemi olmadığı için onlar şu an sıfırdan kurulum için altyapı kontrolü yaptığında santralde VDSL port bulamamışlardır o yüzden ADSL veriyorlardır. Yani mahallenizde VDSL port olmadığı için ADSL portu vermeleri normal bir durum ama ilk 100 megabit deyip sonra ADSL var demelerini anlayamadım.

75 megabitten 35 megabite nasıl düştüm sorusu ise çoğunlukla iç tesisat ile alakalı bunun yanı sıra binanızda herkesin internet bağlatması ve mahalledeki santralin doluluğuda bu hızları düşüren bir unsur. Benim de önceden maksimum alabileceğim değer 84 Mbps idi şu an 49 Mbps. 35 Mbps paket kullandığım için baktırmadım tesisata.

Siz ne yapabilirsiniz elektrikçi çağırıp iç tesisatı yenileyebilirsiniz CAT 6 kablo çektirebilirsiniz düzeleceğini düşünüyorum.

Şu anki kullandığınız port VDSL port olduğu için 24 üstü hızları alabiliyorsunuz. Türk Telekom'da geçiş işlemi olmadığı için onlar şu an sıfırdan kurulum için altyapı kontrolü yaptığında santralde VDSL port bulamamışlardır o yüzden ADSL veriyorlardır. Yani mahallenizde VDSL port olmadığı için ADSL portu vermeleri normal bir durum ama ilk 100 megabit deyip sonra ADSL var demelerini anlayamadım.

75 megabitten 35 megabite nasıl düştüm sorusu ise çoğunlukla iç tesisat ile alakalı bunun yanı sıra binanızda herkesin internet bağlatması ve mahalledeki santralin doluluğuda bu hızları düşüren bir unsur. Benim de önceden maksimum alabileceğim değer 84 Mbps idi şu an 49 Mbps. 35 Mbps paket kullandığım için baktırmadım tesisata.

Siz ne yapabilirsiniz elektrikçi çağırıp iç tesisatı yenileyebilirsiniz CAT 6 kablo çektirebilirsiniz düzeleceğini düşünüyorum.
Yok hocam ev site içi müstakil. İç tesisatı kontrol ettirdim. Evin dışında eve gelen hız 35 mbps zaten. Ayrıca bugün direkt Türk Telekom müdürlüğe gittim. Şikayet biriminde görevli boş fiber portları olduğunu gördüğünü söyledi. Doğrudur yanlıştır yarın görecez. Yarın ekip gelecek eğer ölçüm sonuçları tatmin ederse geçişi yaparım.

Güncelleme : Dün Türk Telekom müdürlüğüne gidip şikayet birimiyle uzun süre konuştuk. Önce şikayet dilekçesi yazacaktım. Sonrasında abone olmak istediğimi söyleyince o zaman gerek yok şimdilik, ekipler geldiğinde sorunu çözmeye çalışırlar. Olmazsa abone olmaz şikayet dilekçesi yazarsınız dedi. Anlaştık bugüne randevu verildi.
Bugün geldi saha ekipleri. Ölçümlerde;
Modeme gelen hız 35 mbps
Evin dışına gelen hız 35 mbps
Evin yakınındaki internet dolabına gelen hız 35 mbps
Türk Telekom fiber dolabına gelen hız 100+ mbps çıktı.
Önce normal o kadar kayıp çok uzak falan dedi görevli. Önceden alabiliyordum 75 mbps şimdi nasıl düşer, 40 metrede yüzde 65 kayıp nasıl olabilir dedim. Kablo eskimiştir vs vs sıraladı. Sonrasında eve gelen 4 kablo olduğunu 2 tanesi internet için gerekli olduğunu diğerlerini deneyebileceğini söyledi çalışma arkadaşına. Diğer portumu buldular dolaptaki. Değiştirdik portu eve şuan gelen hız 110-120 mbps. Anlaşmamız 100 mbps.
Kısacacı port değişimi ile düzelebilecek meseleyle aylardır ara ara, üç haftadır yoğun şekilde uğraşıyorum. Sürekli ekiplere ilettiğini ve sorun olmadığını veya çözüldüğünü söyleyen Türk Net ve Millenicom’u tebrik ediyorum.
Son olarak Millenicom asla bulaşmamanız gereken bir firma. Her arıza kaydıma ekipler inceleme yaptı ve sorun çözüldü olarak geri döndüler. Kesinlikle önermem. Youtube vs hiç 35 mbps gibi değildi zaten.
Türk Net ise sorunsuz bir bölgede oturuyorsanız alabilirsiniz. Sorun çıkınca yardım beklemeyin. Bu maceram şimdilik sona erdi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı