VDSL İnternet nasıl?

xWizz

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Normalde fiber kullanıcısıyım fakat yeni eve taşınacağım ve yeni evde fiber altyapısı olmadığından, VDSL kullanabileceğimi söylediler. 50 Mbps VDSL paketi almayı düşünüyorum. Fiberden sonra VDSL kullanmak arasında çok bir fark görür müyüm? Evde 3 kişi internete bağlanıyor, ping vesaire sorunu VDSL'de çok yaşanıyor mu? Bilen ve anlayan arkadaşlar bilgilendirebilirse çok sevinirim.

Normalde fiber kullanıcısıyım fakat yeni eve taşınacağım ve yeni evde fiber altyapısı olmadığından, VDSL kullanabileceğimi söylediler. 50 Mbps VDSL paketi almayı düşünüyorum. Fiberden sonra VDSL kullanmak arasında çok bir fark görür müyüm? Evde 3 kişi internete bağlanıyor, ping vesaire sorunu VDSL'de çok yaşanıyor mu? Bilen ve anlayan arkadaşlar bilgilendirebilirse çok sevinirim.
Fiber: Direk eve fiber gelir.
VDSL: Binaya/Caddeye kadar fiber gelir. Kalanı telefon kablosu ile sağlanır.

Fiberde 5ms ping alıyorsan VDSL'de 23-25ms civarı olabilir.

Fiber: Direk eve fiber gelir.
VDSL: Binaya/Caddeye kadar fiber gelir. Kalanı telefon kablosu ile sağlanır.

Fiberde 5ms ping alıyorsan VDSL'de 23-25ms civarı olabilir.
Pingin Fiber ve ya VDSL alakası yoktur. Senin santrale olan uzaklığın, senin santralinin, bağlanacağın santrale/servere olan uzaklığı ile alakalıdır.
Gelelim soruya, saha dolabına kadar yenilenmiş bakır kablolar ile hatlar çekilir, saha dolabından evlere (genelde ankastre kutularına) eski sabit hat kablolarıyla gelen hatlardır VDLS.

Hocam, daha önceki hızları alamazsınız. Bu sizde farklı his oluşturabilir.

Çok problem oluyorsa ne yapacaksınız, kullanmayacak mısınız? 🤔

Hat değerleriniz iyiyse bir problem olmaz, kullanabilirsiniz.

Mecbur kullanacağız, yapacak bir şey yok. :)

Normalde fiber internette, 5 ping alıyorum. Hatta oyunlarda, Avrupa sunucularında 45-50 ping gibi çok iyi değerler alıyordum. Umarım çok fark yaşamam.

Muhtemelen VDSL ile ping değerleriniz bir tık yükselecektir ancak daha önceden fiberde de 50mbps hız alıyorsanız pek fark hissetmezsiniz. Hızınız da düşüyorsa vdsle geçerken, özellikle yoğun kullanımlarda hissedersiniz farkı.

Pingin Fiber ve ya VDSL alakası yoktur. Senin santrale olan uzaklığın, senin santralinin, bağlanacağın santrale/servere olan uzaklığı ile alakalıdır.
Gelelim soruya, saha dolabına kadar yenilenmiş bakır kablolar ile hatlar çekilir, saha dolabından evlere (genelde ankastre kutularına) eski sabit hat kablolarıyla gelen hatlardır VDLS.
1) Fiberi de VDSL'i de test ettim. Aynı sunucuda birinde 5ms alırken diğerinde 23ms aldım. Etkisi olmaz denilemez.
2) Saha dolabına kadar fiber, bakır değil.
3) *VDSL

Geri
Yukarı