VDSL modem önerisi

yusuf551

Hectopat
Yer
İzmit
Daha fazla  
Şu anda Türk Telekom'un vermiş olduğu ZyXEL VMG3312-B10B modemini kullanmaktayım. Yaklaşık olarak 3 haftadır Wi-Fi'da olağan üstü derecede bir yavaşlık yaşıyorum, sorunumu Türk Telekom'a ilettiğimde bana yeni modem veya router almamı önerdiler. Ben yeni modem almayı tercih etmekten yanayım çünkü bendeki bu modem yaklaşık olarak 4-5 yıldır var. İnternet hızım ethernet kablosu ile ölçtüğümde 49Mbps, Wi-Fi ile baktığımda ise 5Mbps alıyorum. Bu yüzden yeni modem almayı düşünüyorum Türk Telekom'da kullanmış olduğum paket VDSL 50Mbps paketi. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Asus DSL-N16 tavsiye ederim çok iyi bir modem.Wife odamdan 1 tık eksik olmasına rağmen 50 mbit tam olarak alıyorum.Arayüzü gerçekten çok rahat ve kullanışlı.İndirimi beklerseniz sizin için daha iyi olur şuanki fiyatları biraz yüksek.

Şu anda Türk Telekom'un vermiş olduğu ZyXEL VMG3312-B10B modemini kullanmaktayım. Yaklaşık olarak 3 haftadır Wi-Fi'da olağan üstü derecede bir yavaşlık yaşıyorum, sorunumu Türk Telekom'a ilettiğimde bana yeni modem veya router almamı önerdiler. Ben yeni modem almayı tercih etmekten yanayım çünkü bendeki bu modem yaklaşık olarak 4-5 yıldır var. İnternet hızım ethernet kablosu ile ölçtüğümde 49Mbps, Wi-Fi ile baktığımda ise 5Mbps alıyorum. Bu yüzden yeni modem almayı düşünüyorum Türk Telekom'da kullanmış olduğum paket VDSL 50Mbps paketi. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Hocam modem arayüzüne girip bir baktınız mı yanlışlıkla 5GHz ayarlıysa onu 2.4Ghz yapın. 5Ghz maksimum 2 metrede etkili olur. Ondan sonra felaket derece yavaşlar. Bir girin bakın son çare olarak modem alın. Size önerim Asus'un DSL-AC750 modemini almanızdır. Technopat kanalında incelemesi de yapıldı hatta. Bir göz atın.

Bütçe nedir hocam?

Wifi kanallarınızı taratmayı denediniz mi? Muhtemelen sizin bağlandığınız Wifi kanalında bir yoğunluk var, o yüzden bu kadar ağrı çekiyorsunuz. Belki boş bir kanala transfer edebilirsiniz sinyalinizi.
Wifi analyzer yazılımını yükleyip bir test yaptırın. Modeminize bağlantı kurduğunuz, kurabileceğiniz en iyi kanalları size sunacaktır. Daha sonra modem arayüzünden o kanalı tek olarak seçip, denemelerinizi yapın. Belki para ödemeden kurtulabilirsiniz. Ancak modem ile aranızda derya deniz mesafe varsa buna çözüm hiçbir modem olmaz. Araya access point ya da repeater gerekecektir.

Eğer almayı düşünürseniz ZyXEL VMG 3312 T20'a almalısın çünkü ben 2 hafta önce aldım ADSL VDSL VDSL2 fiber destekliyor 300 TL.

Asus N16 sahibiyim 4 yıldır kullanıyorum. Ben önermiyorum çünkü Wifi ile TV, PC, PS4 bağlı 2'de telefon bağlı eve birileri girip Wifi bağlandıkça o internet kesin çöküyor o yüzden kapatıp açıyorum modemi. En fazla 2 günde 1 durduk yere yine çöküyor yine kapatıp açman gerekiyor. Fiyatına göre iyidir belki ama kesinlikle iyi bir modem değil. İyi bir modem Asus AC55U'dur.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Evde kenarda köşede unutulmuş TP-Link TL-WA801ND repeater buldum onu kurdum. Sorunum düzeldi.
Wi-Fi kanallarınızı taratmayı denediniz mi? Muhtemelen sizin bağlandığınız Wi-Fi kanalında bir yoğunluk var, o yüzden bu kadar ağrı çekiyorsunuz. Belki boş bir kanala transfer edebilirsiniz sinyalinizi.
Wi-Fi analyzer yazılımını yükleyip bir test yaptırın. Modeminize bağlantı kurduğunuz, kurabileceğiniz en iyi kanalları size sunacaktır. Daha sonra modem arayüzünden o kanalı tek olarak seçip, denemelerinizi yapın. Belki para ödemeden kurtulabilirsiniz. Ancak modem ile aranızda derya deniz mesafe varsa buna çözüm hiçbir modem olmaz. Araya Access Point ya da repeater gerekecektir.

Sorunu Türk Telekom'u arayarak onlarada ilettim. Modem firmasını aramamı istediler aradım onların verdiği kanal ayarlarını yaptım. Değişen bir şey olmadı. Modem benim olduğum oda da. Sorunumu repeater kurup sorunu çözdüm ekstra para vermeye gerek kalmadı.

Geri
Yukarı