Veri Tabanı Bölümü Zor mu?

GodlessGame

Decapat
Bu sene 11. sınıfa geçtim. Alan olarak ilk sıraya veri tabanı, 2. sıraya ağ işletmenliği, 3. sıraya ise web tasarım yazdım. Büyük ihtimal ortalamam 70 olduğundan veri tabanı ile ağ işletmenliği arasında gidip geleceğim. Cidden denildiği kadar çok mu zor? Veri tabanı forumlarda genellikle ağda 100 alma garantisi var. Veri tabanında başın ağrır diyenler var da yani cidden şu an yazarken tuhaf oldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar bende 11.sınıf olacağım. Bende Veritabanı seçtim. Veritabanında okuyan bir kaç tanıdığım var. 10.sınıftayken eğer program temelleri dersin iyi ise veritabanında zorlanacağımızı düşünmüyorum. Veritabanının dersleri şu şekilde
-Nesne tabanlı programlama (baraj ders 10 saat diye biliyorum)
-Web tasarımı ve programlama
-Grafik ve animasyon
Veritabanı zor diyenler. Bölüme istemeden giden insanlar. Bence kafan rahat olsun. Ayrıca okul başlamadan önce youtube'dan C# form dersleri izler ve bunları bilgisayar'da uygularsan okul zamanı çok rahat edersin.

Merhabalar bende 11.sınıf olacağım. Bende Veritabanı seçtim. Veritabanında okuyan bir kaç tanıdığım var. 10.sınıftayken eğer program temelleri dersin iyi ise veritabanında zorlanacağımızı düşünmüyorum. Veritabanının dersleri şu şekilde
-Nesne tabanlı programlama (baraj ders 10 saat diye biliyorum)
-Web tasarımı ve programlama
-Grafik ve animasyon
Veritabanı zor diyenler. Bölüme istemeden giden insanlar. Bence kafan rahat olsun. Ayrıca okul başlamadan önce youtube'dan C# form dersleri izler ve bunları bilgisayar'da uygularsan okul zamanı çok rahat edersin.
Dostum ilk dönem 45 ilekalmıştım.2.ci dönem hoca sınavı çok basit yaptı.90 aldım.Böylece 70 oldu.İnş fazla zorluk çekmem.

Lisede veritabanını ilk sıraya yazmıştım ve çıkmıştı. Ama taşındığımızdan dolayı gittiğim okulda veri tabanında yer olmadığı için, ağ işletmenliği ve yönlendirme okudum. Pişman değilim, bilgisayar teknolojisi hakkında öğrenebileceğim her şeyi öğrenmeye çalışıyorum, çok küçük yaşlardan beri ilgiliyim, ama bu işin yaşla alakası yok. 15 yaşımda c# öğreniyorsam, 40 yaşımda yeni çıkan bir şeyi öğrenemem, öğrenmeme gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Yani, bir sorunum olunca hemen forumlara konu açmıyorum, önce kendim çözmeye çalışıyorum, önce kendim deniyorum, araştırıyorum. Şuan bilgisayar programcılığı 2. sınıftayım ve bilgisayar mühendisliğine hazırlanıyorum.

Eğer programlamaya hevesin varsa, kendini geliştirebileceğine güveniyorsan, korkmana gerek yok zor bir bölüm değil (biraz bilgim olduğundan demiyorum ve bence). Sadece insanların ön yargısı var programlamaya, o yüzden fazla seçen olmuyor.

Sorun olursa seve seve yanıtlarım.

Lisede veritabanını ilk sıraya yazmıştım ve çıkmıştı. Ama taşındığımızdan dolayı gittiğim okulda veri tabanında yer olmadığı için, ağ işletmenliği ve yönlendirme okudum. Pişman değilim, bilgisayar teknolojisi hakkında öğrenebileceğim her şeyi öğrenmeye çalışıyorum, çok küçük yaşlardan beri ilgiliyim, ama bu işin yaşla alakası yok. 15 yaşımda c# öğreniyorsam, 40 yaşımda yeni çıkan bir şeyi öğrenemem, öğrenmeme gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Yani, bir sorunum olunca hemen forumlara konu açmıyorum, önce kendim çözmeye çalışıyorum, önce kendim deniyorum, araştırıyorum. Şuan bilgisayar programcılığı 2. sınıftayım ve bilgisayar mühendisliğine hazırlanıyorum.

Eğer programlamaya hevesin varsa, kendini geliştirebileceğine güveniyorsan, korkmana gerek yok zor bir bölüm değil (biraz bilgim olduğundan demiyorum ve bence). Sadece insanların ön yargısı var programlamaya, o yüzden fazla seçen olmuyor.

Sorun olursa seve seve yanıtlarım.
Hocam valla ben arkadaşada yazdım.dediğim gibi c# fazla iyi değilim.Şimdi onları tekrar edecem.Yani gecen sene perogramalamada zorluk çekiyordum.Çünki günlük tekrar fazla yapmıyordum.Ama bu sene yapacam.Bide yks hazırlanacağım.Zaten bu öğretim yılını atlatayım.Babam belki temel liseye pardon koleje (temel liseler koleje dönüşeceği için) yazdırabilir.Bu seneyi Takdir ile kapatmaya çalışacağım.Sizce nasıl çalışmalıyım.Aileme 2 senedir teşekkür getiriyorum.Bu sene onları dahada mutlu edeyim.Bide geçen dönem hoca şey demişti.Bu dönemi olabildiğince iyi kapatan 12.sınıfta fazla uğraşmaz.Ben zaten belki bide koleje gidecem.Bu bana daha fazla avantaj onun sizce nasıl çalışmalıyım hangi dersime ağırlık vermeliyim?

Lisedeki C#'ta öyle zor şeyler istemezler. Belki SQL konularındaki kodlarda kafan karışır ama birazcık ezberle çözersin. Önemli olan işin programlama mantığı ve algoritma kısmını anlamak. Onları iyice kavradıktan sonra mantığınla gerisini hallediyorsun zaten. 1 programlama dilini kavradıktan, işin mantığını anladıktan sonra diğer programlama dillerinin çok da bir farkı olmadığını göreceksin. Birinde "Merhaba Dünya"yı 2 satır kod ile yazıyorsan diğer dilde 5 satır kodla, başka bir dilde 3 satır kodla yazarsın. Dediğim gibi işin mantığını anla, aksatmadan arada sırada örnekler yap kendi kendine, değişik projeler geliştirmeye çalış. Sonuçta "en iyi" üniversiteden de mezun olsan bilgi birikimin olmadan hiç kimsenin işine yaramıyorsun.

Nasıl olsa temel lise tarzı bir şeye geçecekmişsin, oralarda benim bildiğim puanları şişiriyorlar. Çalışmadan 96-99 ortalama yapan arkadaşlarım vardı. Belki de onların gittikleri öyleydi bilmiyorum artık. Ben meslek lisesindeydim 12. sınıfım taktir ile geçti. Ortalamalarımı hatırlamıyorum ama 85 üzeri olduğu kesin. Neyse hangi lisede okuman ile ilgili önerme yapmayacağım.

Üniversite sınavını aksatma derim, düzenli olarak çalış, artık nasıl çalışırsın bilemem. Destek mi alırsın kendi programına göre mi çalışırsın, o sana kalmış, o konuda da tavsiye veremem. Ama verebileceğim tavsiye şu olur; 11. sınıfa başlarken sınava çalışmaya başla bence. Son seneye bırakma. Hem stresini arttırmış oluyorsun, moralin düşüyor, hem de konuları yetiştiremeyebiliyorsun, yeteri kadar soru çözüp tekrar yapamayabiliyorsun. Bir yandan da programlama mantığını geliştir ve ingilizceyi üst seviyeye çıkarmaya çalış derim.

Abi visual studio indirip okul açılana kadar tekrar yapmaya başlıycam.Youtube'dan izleyerek visual'da ise kendim yaparak neyse allah yardımcım olsun ne diyim? Abi temel liseye geçecezde tam belli değil duruma göre her şey istediğimiz gibi olursa geçecez.Hem okul derslerine hem YKS'ye hazırlanacam.Nasıl yapacam.Hiç bir fikrim yok neyse hele okul açılsın bakarız.Tavsiyelerin için sağol.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı