Videoları sıkıştırabilecek fakat kalitesini kaybetmeyecek bir Codec önerisi

H265 şuanda bu konuda en iyisi sanırım, daha iyi olan yeni codecler var ancak bunlar yeni yeni ortaya çıkıyor, AV1 gibi kodekleri renderlamayı destekleyen pek fazla donanım yok, bildiğim kadarıyla RTX 3000 ve RDNA2 kartlar destekliyor bunu. Dolayısıyla iş CPU'ya kaldığından render süreleri vs. çok uzun sürüyor. H265, H264'ün biraz daha gelişmiş versiyonudur. Aynı kaliteyi daha düşük bitrate ile almanı sağlar ancak şöyle bir sıkıntı var her program H265 oynatamaz.

Windowsun medya oynatıcısını kullanıyorsanız H265 videoların oynatılabilmesi için Microsoft Store'dan HEVC Video Uzantıları isimli uygulamayı satın almanız gerekiyor, 3 TL olması lazım ancak zorunda değilsiniz. VLC'nin içerisinde H265 desteği bulunuyor ve ücret ödemeniza gerek yok, aynı şekilde başka programlarda da ücretsiz H265 desteği yer alıyor olabilir.

Son düzenleme:
AV1 gibi kodekleri renderlamayı destekleyen pek fazla donanım yok, bildiğim kadarıyla RTX 3000 ve RDNA2 kartlar destekliyor bunu.
RTX 3000 ve RX 6000 serileri AV1 decode (çözme) özelliğine sahipler, encode (kodlama) özelliğine sahip değiller. Ayrıca ekran kartları H.264 ve H.265 donanımsal kodlama özelliğine sahip olsalar da görüntü kalitesi ve boyut verimi işlemci bazlı kodlayıcılardan daha kötü. Şu an normal kullanıcılar için en iyi video kodlayıcılar x264 (H.264/AVC), x265 (H.265/HEVC) ve aomenc (AV1).

Sorum başlıktadır, yer sorunum olduğu için videoları sıkıştırmam gerekiyor.
H.264, H.265 ve AV1 codecler var. Bir de VP9 da var fakat o bu üçüne kıyasla kötü. HandBrake programıyla H.264 ve H.265 codec'leri kullanabilirsin. H.265 sıkıştırma konusunda daha iyi olduğundan H.264'e kıyasla aynı bitrate değerinde daha fazla kalite verir fakat kodlama hızı da H.264'e kıyasla daha yavaştır. Yüksek kaliteli 1080p videolar için H.264'de CRF 18 kalite ve çok yavaş hız ayarını, H.265'de ise CRF 22 kalite ve yavaş hız ayarını tavsiye ederim. Yine de en iyisi sizin denemeler yaparak kendi istediğiniz ayarı bulmanız en iyisi olur. Kısa kısa kliplerde testler yapabilirsiniz.

AV1 kodlayacaksanız da NEAV1E programını kullanabilirsiniz fakat işlemci performansınız ve sabrınız yüksek olmalı. Ben Ryzen 5 3600X ile 1 buçuk dakikalık 1080p videoyu cpu-used=1 hızında 5 buçuk saatte, 24 dakikalık 1080p videoyu ise cpu-used=3 hızında 3 buçuk - 4 saat arasında kodlamıştım. Bu video kodlayıcılarda hız ne kadar yavaş olursa kalite ve boyut verimi de o kadar artıyor.

Codeclerin verimlilik karşılaştırmaları: AV1 > H.265 > VP9 > H.264.

Son düzenleme:
RTX 3000 ve RX 6000 serileri AV1 decode (çözme) özelliğine sahipler, encode (kodlama) özelliğine sahip değiller. Ayrıca ekran kartları H.264 ve H.265 donanımsal kodlama özelliğine sahip olsalar da görüntü kalitesi ve boyut verimi işlemci bazlı kodlayıcılardan daha kötü. Şu an normal kullanıcılar için en iyi video kodlayıcılar x264 (H.264/AVC), x265 (H.265/HEVC) ve aomenc (AV1).

H.264, H.265 ve AV1 codecler var. Bir de VP9 da var fakat o bu üçüne kıyasla kötü. HandBrake programıyla H.264 ve H.265 codec'leri kullanabilirsin. H.265 sıkıştırma konusunda daha iyi olduğundan H.264'e kıyasla aynı bitrate değerinde daha fazla kalite verir fakat kodlama hızı da H.264'e kıyasla daha yavaştır. Yüksek kaliteli 1080p videolar için H.264'de CRF 18 kalite ve çok yavaş hız ayarını, H.265'de ise CRF 22 kalite ve yavaş hız ayarını tavsiye ederim. Yine de en iyisi sizin denemeler yaparak kendi istediğiniz ayarı bulmanız en iyisi olur. Kısa kısa kliplerde testler yapabilirsiniz.

AV1 kodlayacaksanız da NEAV1E programını kullanabilirsiniz fakat işlemci performansınız ve sabrınız yüksek olmalı. Ben Ryzen 5 3600X ile 1 buçuk dakikalık 1080p videoyu cpu-used=1 hızında 5 buçuk saatte, 24 dakikalık 1080p videoyu ise cpu-used=3 hızında 3 buçuk - 4 saat arasında kodlamıştım. Bu video kodlayıcılarda hız ne kadar yavaş olursa kalite ve boyut verimi de o kadar artıyor.

HandBrake'te CPU ile render yapmayı denemiştim dediğiniz ayarlar ile. H265'te CPU ile 6 GB'lık bir videonun işlenmesi için 5 saat civarı süre vermişti, H264'te ise değişken bir süre veriyor yani render devam ettikçe yavaş yavaş kalan süre artıyordu. Avg FPS'in 20 30 arasında gidip gelmesine bakarsak 30 dakika ve 60 FPS olan bu videoyu en kötü ihtimalle bir buçuk saat civarında renderlayacaktır diye düşünüyorum, tabii yerine göre Avg FPS 60'ın üstüne ve hatta 90'a bile çıkabiliyor o yüzden değişken. İki türlü de eğer dosya boyutları büyük ve işlemci kötüyse ekran kartı ile yapılan renderın yanına yaklaşamıyorlar gibi duruyor çünkü NVENC H265 yaklaşık 15 dakikada renderı bitirdi. NVENC'te kalite kaybı olduğunu bende farketmiştim şu videoda biraz belli oluyor gibi ama render sürelerindeki fark göz önüne alınınca kalite kaybına değer gibi duruyor. Yine de konu sahibinin bileceği iş karar ona kalmış.

Videoda 2:08'e bakarsanız sol taraf ekran kartı sağ taraf işlemci ile kayda alınıyor, sağ taraftaki kısımda ekran kartı olarak değiştirildiğinde çimenlerde biraz kalite kaybı görülebiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Samet.Çınar ben dediğim ayarları arşive ekleyeceğim ve güzel görüntü kalitesine sahip olmasını istediğim videolarda kullanıyordum. Aynı videoları NVENC ile encode ettiğimde hem boyutları yüksek oluyor hem de görüntü kaliteleri işlemciyle encode edilenlere kıyasla düşük oluyor, özellikle karanlık sahne performansı kötü olurken fazlasıyla color banding sorunu da oluyor. Normal izleyip geçeceğim videolarda ve oyun kaydı videolarında ben de NVENC kullanıyorum. Bu arada eğer işlemci zayıfsa illa en yavaş ayarların kullanılmasına gerek yok, daha hızlıları da kullanılabilir fakat hızlıdan ötesi pek de iyi değil.

Olabildiğince iyi görüntü kalitesi, düşük boyutta yüksek kalite, iyi işlemci ve yavaş hız: x264 ve x265.
Görüntü kalitesinde bir miktar kayıp, boyut fazla önemli değil, çok yüksek hız: NVIDIA NVENC, AMD VCE ve Intel QuickSync.

H.265'te CPU ile 6 GB'lık bir videonun işlenmesi için 5 saat civarı süre vermişti.
Video dönüştürme süresini asıl etkileyen dosya boyutundan ziyade çözünürlük, kare sayısı ve video uzunluğudur.

Çok güzel özetlemişsiniz. H.265'in lisans sorunları sebebiyle x265 müthiş gelişmedi. 2008'den beri x264'ü kullanırım, müthiş bir gelişme gösterdi. x264 için bir eklemek istediğim, placebo ayardan uzak durması...

Ben çok anlayamıyorum kusuruma bakmayın dediğinizi net olarak anlayabildim fakat videoların nasıl Codec'lerini değiştirebilirim? Data miner yapan birisiyim ve 1TB harddisk alıcağım indireceğim videolar ona bile sığmayacağı için sıkıştırmam gerekiyor, işlemcim çok iyi denilebilir Intel I5-10400F kullanan birisiyim 6 çekirdeği 4GHz'e rahatlıkla boostlayabiliyorum fakat ekran kartım iyi denilmeyebilir XFX RX550 4GB sürümünü kullanıyorum, RAM'den ötürü bir sorunum yok.

Video dönüştürücü kullanmanız lazım. HandBrake programını öneririm.

Videoyu HandBrake'de açtıktan sonra dönüştürme ayarlarını yapmanız lazım. İlk sekmede MKV veya MP4 uzantılarından birini seçin. MP4'ü seçerseniz "Web için optimize et" ve "A/V hizalama" seçeneklerine tik atın. Eğer seste FLAC veya OPUS gibi Codec'ler kullanacaksanız MKV'yi seçin. Bu arada HandBrake'i ilk açtığınızda "Araçlar -> Tercihler -> Çıktı Dosyaları" sekmesinden "MP4 Dosya Uzantısı" seçeneğini "Her zaman MP4 kullan" olarak değiştirin.

"Boyutlar" sekmesinden çözünürlüğü ayarların. HandBrake ilk başta otomatik kırpıyor, eğer kırpmasını istemiyorsanız elle ayarlayın.

"Filtreler" sekmesinden istediğiniz bir filtre varsa açın, ne yapacağınızı bilmiyorsanız hepsini kapatın.

"Videolar" sekmesinden dönüştürme ayarlarını yapın. Codec olarak H.264 ve H.265 ikilisinden birini seçin. Normal olanlar 8-bit, diğerleri ise belirtildikleri bit değerinde. 10-bit olarak encode etmek hızı yavaşlatacaktır fakat color banding azalıp verimlikik biraz artacaktır, kaynak video 8-bit olsa bile.

Kare hızında ise kaynak videonun değerinden fazlasına ayarlamayın ve "sabit kare hızı" seçeneğini seçin.

Kalite bölümünden sabit kaliteyle mi yoksa bitrate ile mi encode edeceğinizi seçin. Sabit kalitede "düşük değer = yüksek kalite" anlamına geliyor. Sabit kalitede H.264'de 18 yüksek kalite, 23 normal kalite, 28 ise düşük kalite olarak geçer. H.265'de ise bu değerlere +5 ekleyin. Ayrıca kaynak videonun kalitesi kötüyse fazladan sabit kalite ile dönüştürmek kaliteyi arttırmaz, aksine video boyutunu boşa arttırır. Kendinizin deneyerek en doğru ayarı bulması gerekiyor.

Sabit kalite yerine bitrate ile encode edecekseniz 2 geçişli kodlamayı açmanızı öneririm. Sabırlı insanım diyorsanız Turbo ilk geçişi kapatın, hız istiyorsanız açın. 2 geçişi komple kapatmak video kalitesini azaltıp bazı sahnelerde pikselleşmeye yol açacaktır. Bitrate değerini de istediğiniz bir değerde verebilirsiniz, eğer belirli bir video boyutu istiyorsanız sırasıyla "video saniyesi * bitrate Kbps / 8 / 1024" formülüyle video boyutunu MB cinsinden bulup ona göre ayar yapabilirsiniz. Örneğin 24 dakikalık (1440 saniye) videoya 1000 Kbps bitrate verirseniz video 175 MB olacaktır. Sakin, yavaş videolara kısmen düşük bitrate verilebilir fakat aksiyonlu, hareketli videolara yüksek bitrate verilmesi gerekiyor. Sabit kalite ayarının Bitrate'den farkı ayarladığınız kaliteye göre her sahneye farklı bitrate veriliyor.

Videoyu optimize et bölümünden ise ilk olarak "kodlayıcı ön ayarı" bölümünden dönüştürme hızını ayarlayın. Düşük hız = daha iyi kalite ve boyut verimi. "Kodlayıcı profili" kısmında ise H.264'de "High" profili, H.265'de ise "Main" profili seçin. "Kodlayıcı seviyesi" bölümünü de H.264'de şuradan, H.265'de ise şuradan bakarak ayarlayabilirsiniz veya direkt otomatik olarak da bırakabilirsiniz. Yalnız otomatik ayarı dönüştürme hızına göre seviye vereceği için yavaş hızlarda referans kareler ayarı yüksek olduğundan yüksek seviye verecektir bu da dönüştürme hızını yavaşlatacaktır. Bunu istemiyorsanız verdiğim bağlantılardan video çözünürlüğüne ve FPS'e göre seviyeyi seçin.

"Ses" sekmesinden ise ses Codec'ini ayarlayın. Uyumluluk açısından AAC iyidir. Kaynak video sesinin Bitrate'i yüksekse 192 Kbps veya 256 Kbps AAC'a dönüştürmeniz yeterli olacaktır. Daha düşük boyut istiyorsanız OPUS kullanabilirsiniz, onda da stereo ses için 96 Kbps ile 128 Kbps bitrate değerleri gayet iyidir. Yalnız OPUS'u MP4'de kullanamazsınız, MKV'de kullanabilirsiniz. Eğer kaynak video AAC filan kullanıyorsa direkt "Passthru" ayarıyla sese hiç dokunmadan yeni videoya kopyalayabilirsiniz.

"Alt yazı" sekmesinden ise altyazıları ayarlayabilirsiniz. "Yanmak" seçeneğini seçerseniz alt yazı videoya gömülecektir.

Mesela kendi dönüştürdüğüm videolardan bir örnek göstereyim. Kaynak video Blu-ray videosu, 35 Mbps bitrate değerine ve 5.77 GB dosya boyutuna sahip. H.265 CRF 16 olarak dönüştürdüğüm video ise 765 MB boyuta sahip.
Kimetsu no Yaiba - 19 [Blu-ray].png
Kimetsu no Yaiba - 19 [x265 CRF 16].png

Son düzenleme:
Video dönüştürücü kullanmanız lazım. HandBrake programını öneririm.

Videoyu HandBrake'de açtıktan sonra dönüştürme ayarlarını yapmanız lazım. İlk sekmede MKV veya MP4 uzantılarından birini seçin. MP4'ü seçerseniz "Web için optimize et" ve "A/V hizalama" seçeneklerine tik atın. Eğer seste FLAC veya OPUS gibi Codec'ler kullanacaksanız MKV'yi seçin. Bu arada HandBrake'i ilk açtığınızda "Araçlar -> Tercihler -> Çıktı Dosyaları" sekmesinden "MP4 Dosya Uzantısı" seçeneğini "Her zaman MP4 kullan" olarak değiştirin.

"Boyutlar" sekmesinden çözünürlüğü ayarların. HandBrake ilk başta otomatik kırpıyor, eğer kırpmasını istemiyorsanız elle ayarlayın.

"Filtreler" sekmesinden istediğiniz bir filtre varsa açın, ne yapacağınızı bilmiyorsanız hepsini kapatın.

"Videolar" sekmesinden dönüştürme ayarlarını yapın. Codec olarak H.264 ve H.265 ikilisinden birini seçin. Normal olanlar 8-bit, diğerleri ise belirtildikleri bit değerinde. 10-bit olarak encode etmek hızı yavaşlatacaktır fakat color banding azalıp verimlikik biraz artacaktır, kaynak video 8-bit olsa bile.

Kare hızında ise kaynak videonun değerinden fazlasına ayarlamayın ve "sabit kare hızı" seçeneğini seçin.

Kalite bölümünden sabit kaliteyle mi yoksa bitrate ile mi encode edeceğinizi seçin. Sabit kalitede "düşük değer = yüksek kalite" anlamına geliyor. Sabit kalitede H.264'de 18 yüksek kalite, 23 normal kalite, 28 ise düşük kalite olarak geçer. H.265'de ise bu değerlere +5 ekleyin. Ayrıca kaynak videonun kalitesi kötüyse fazladan sabit kalite ile dönüştürmek kaliteyi arttırmaz, aksine video boyutunu boşa arttırır. Kendinizin deneyerek en doğru ayarı bulması gerekiyor.

Sabit kalite yerine bitrate ile encode edecekseniz 2 geçişli kodlamayı açmanızı öneririm. Sabırlı insanım diyorsanız Turbo ilk geçişi kapatın, hız istiyorsanız açın. 2 geçişi komple kapatmak video kalitesini azaltıp bazı sahnelerde pikselleşmeye yol açacaktır. Bitrate değerini de istediğiniz bir değerde verebilirsiniz, eğer belirli bir video boyutu istiyorsanız sırasıyla "video saniyesi * bitrate Kbps / 8 / 1024" formülüyle video boyutunu MB cinsinden bulup ona göre ayar yapabilirsiniz. Örneğin 24 dakikalık (1440 saniye) videoya 1000 Kbps bitrate verirseniz video 175 MB olacaktır. Sakin, yavaş videolara kısmen düşük bitrate verilebilir fakat aksiyonlu, hareketli videolara yüksek bitrate verilmesi gerekiyor. Sabit kalite ayarının Bitrate'den farkı ayarladığınız kaliteye göre her sahneye farklı bitrate veriliyor.

Videoyu optimize et bölümünden ise ilk olarak "kodlayıcı ön ayarı" bölümünden dönüştürme hızını ayarlayın. Düşük hız = daha iyi kalite ve boyut verimi. "Kodlayıcı profili" kısmında ise H.264'de "High" profili, H.265'de ise "Main" profili seçin. "Kodlayıcı seviyesi" bölümünü de H.264'de şuradan, H.265'de ise şuradan bakarak ayarlayabilirsiniz veya direkt otomatik olarak da bırakabilirsiniz. Yalnız otomatik ayarı dönüştürme hızına göre seviye vereceği için yavaş hızlarda referans kareler ayarı yüksek olduğundan yüksek seviye verecektir bu da dönüştürme hızını yavaşlatacaktır. Bunu istemiyorsanız verdiğim bağlantılardan video çözünürlüğüne ve FPS'e göre seviyeyi seçin.

"Ses" sekmesinden ise ses Codec'ini ayarlayın. Uyumluluk açısından AAC iyidir. Kaynak video sesinin Bitrate'i yüksekse 192 Kbps veya 256 Kbps AAC'a dönüştürmeniz yeterli olacaktır. Daha düşük boyut istiyorsanız OPUS kullanabilirsiniz, onda da stereo ses için 96 Kbps ile 128 Kbps bitrate değerleri gayet iyidir. Yalnız OPUS'u MP4'de kullanamazsınız, MKV'de kullanabilirsiniz. Eğer kaynak video AAC filan kullanıyorsa direkt "Passthru" ayarıyla sese hiç dokunmadan yeni videoya kopyalayabilirsiniz.

"Alt yazı" sekmesinden ise altyazıları ayarlayabilirsiniz. "Yanmak" seçeneğini seçerseniz alt yazı videoya gömülecektir.

Mesela kendi dönüştürdüğüm videolardan bir örnek göstereyim. Kaynak video Blu-ray videosu, 35 Mbps bitrate değerine ve 5.77 GB dosya boyutuna sahip. H.265 CRF 16 olarak dönüştürdüğüm video ise 765 MB boyuta sahip.
Konuyu hortlatmış oldum ama konu ile ilgili araştırma içerisindeyim. Sevdiğim animenin bölümlerini 4k'ya upscale etmek istiyorum. En iyi ve en kaliteli nasıl olacaksa o şekilde yapmak istiyorum. İnternette bir kaç yöntem buldum fakat ilk başta tüm bölümleri indirmem gerekeceğinden hangi özellikteki bölümleri indirmem gerekiyor emin olamadım. Binlerce çeşit seçenek var. Açmak gerekirse direkt blu-ray box (m2ts dosyalı olanlar) versiyonu olan sezonlar da var BD-Rip 1080p olanlar (mkv) da var. Blu-ray box'lar boyutsal olarak devasa ancak bitrateleri inanılmaz iyi. Blu-ray box olarak indirip onların üzerinde çalışsam daha iyi bir sonuç elde eder miyim? Blu-ray box'u upscale edip daha sonra h265'e encode edersem maksimum kalitede nispeten daha düşük boyutta çıktılar elde edebilir miyim? Bu konularda çok fazla bilgim olmadığı için nasıl bir yol izlemem gerekiyor yol gösterip destek olabilirseniz çok mutlu olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı