VirtualBox Hatasi - VT-x/AMD-v donanım sanallaştırma sisteminizde kullanılabilir değil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

elite2han

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar kurulumu videoda anlatildigi gibi birebir yaptim fakat asagidaki resimdeki gibi bir hata aliyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

VT-x/AMD-v donanım sanallaştırma sisteminizde kullanılabilir değil

VT-X AMD-V donanım sanallaştırma sisteminizde kullanılabilir değil.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar kurulumu videoda anlatildigi gibi birebir yaptim fakat asagidaki resimdeki gibi bir hata aliyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

VT-x/AMD-v donanım sanallaştırma sisteminizde kullanılabilir değil

Eki Görüntüle 279

Bu hata, sanallaştırma özelliği olmayan işlemcilerde karşılaşılan, fakat çözümü mümkün bir VirtualBox bug'ıdır.
Maalesef son birkaç sürümdür bir türlü düzeltmediler.

Öncelikle BİOS ayarlarını kontrol edin. Recep hocanın dediği gibi Virtualization ayarı varsa işlemci destekliyor demektir, Enabled edin. Şayet yoksa aşağıdaki adımları uygulayın.

1- Öncelikle VirtualBox'ı kapatın.
2- Sonra Finder'dan sanal makinenizi kurduğunuz klasöre gidin. (nerede olduğunu bilmiyorsanız; VirtualBox-Tercihler-Varsayılan Makine Klasörü kısmında görebilirsiniz)
3- Klasörde .vbox ve .vbox-prev uzantılı iki adet dosya göreceksiniz. Bunlardan .vbox uzantılı olanı sağ tıklayarak TextEdit ile açın. (Dikkat: VirtualBox kapalı olmalı)

4-

Kod:
<HardwareVirtEx enabled="false"/>
        <HardwareVirtExNestedPaging enabled="false"/>
        <HardwareVirtExVPID enabled="false"/>
        <HardwareVirtExUX enabled="false"/>
        <PAE enabled="false"/>
        <LongMode enabled="false"/>
        <HardwareVirtExLargePages enabled="false"/>
        <HardwareVirtForce enabled="false"/>

Yukarıdaki satırlarda false yazan yerlerde bazılarının "true" olduğunu göreceksiniz. Tamamını "false" olarak değiştirin (Yukarıdakileri aynen kopyalayabilirsiniz) Kaydedip çıkın.

5- Keyifli forumlar ;)

Ya işlemciniz sanallaştırma desteklemiyor ya da Virtualization ayarı BIOS'ta devre dışı.

Sony marka Laptop kullanmaktayım oncelıkle. Pc 'yi restart yaptıktan sonra Sony yazan ekranda F2 tuşuyla BIOS ekranına girdim ve ikinci sekmedeki Intel Virtualization=Disable konumundayken Enable konumuna getirdim ve sorunu bu şekilde çözdüm.

Sony marka laptop kullanmaktayim oncelikle pcyi restart yaptiktan sonra Sony yazan ekranda F2 tusuyla BIOS ekranina girdim ve ikinci sekmedeki Intel Virtualization=Disable konumundayken Enable konumuna getirdim ve sorunu bu sekilde cozdum.

Çözülmesine sevindim.

Not: İşlemcisi sanallaştırmayı desteklemeyen arkadaşlar yukarıda yazdığım yöntemle çözüme ulaşabilirler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı