Virüslü TS3 Setup Dosyasını İndirmek Virüs Bulaştırır mı?

Sizce bilgisayarıma virüs bulaşmış mıdır?

• Oy verenlerin toplamı
    8

rizzak11

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle doğru konu başlığı altında konu açıp açmadığımı bilmiyorum. Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Benim yaklaşık 2 hafta önce TeamSpeak 3 denilen sesli iletişim programı indirmem gerekiyordu. Şu an Discord kullandığım için silmiştim fakat arkadaşımda Discord olmadığı için zaten önceden de kullandığım ve zamanında sildiğim TS3'ü indirmek istedim. Fakat Google'da dolandırıcılar en üste reklamlı fake TeamSpeak sitesi vermiş. Benim de acelem vardı orada download linkine basıp indirdim setup'ı. Daha sonra indirilenlere geçtim programı kurmak için ve Windows Defender uyarı verdi setup'a çift tıkladıktan sonra. Ben de sonra dedim ben ne indirdim diye. Bir baktım ki reklamlı fake siteden indirmişim yanlışlıkla. Daha sonrasında setup'ı sildim (setup'ı PC'ye hiç kurmamıştım uyarı geldiği için) ve Windows Defender'ın virüs taramasını yaptım.

Çevrimdışı tarama da yaptım. (PC'yi kapatıp açmasıyla beraber yaklaşık 10 dk sürdü) Tam tarama da yaptım. (yaklaşık 1 saat 20 dk sürdü) Bunun sonucunda PC'mde zararlı yazılım olmadığını ve güvende olduğunu söyledi program. Ekstra bir virüs programı kullanmıyorum Windows Defender var sadece. Sizce endişelenmeli miyim? Bilgisayarıma setup yükledim ama "kurmadım" ve direkt sildim. Yoksa son anda kurtulmuşsun endişelenecek bir şey yok mu diyorsunuz? Bu konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıdaki programlar ile tarama yapın.
Free Anti-Malware & Malware Removal
AdwCleaner
uBlock Origin tarzı reklam engelleyiciler kullanarak bu tarz sitelerden uzak durabilirsiniz.
Ama orijinal sürümünü dahi önermem. TS açıkları bulunan bir programdır.
Discord kullanmaya devam etmenizi öneririm. Eğer arkadaşların TS kullanıyorsa onları da Discord gibi sürekli güncelleme alan platformlara yöneltmenizi öneririm.

Setup dosyaları gördüğüm kadarıyla sadece indirme sonucu virüs bulaştırmıyor. (Bilmediğim istisnalar olabilir) Eğer indirilen yükleme dosyasını çalıştırmadıysanız sorun olacağını sanmıyorum, bende de uzun süredir Windows Defender dışında koruma yok (hatta o da yok, C-D-E diskleri dışlama listesinde) ve buna benzer birkaç durumla karşılaştım. Herhangi bir problem olsaydı anlamamış olmam mümkün değil.

İçiniz daha rahat olacaksa ücretli ya da ücretsiz (ücretli olması daha iyi) başka bir koruma yazılımı ile bilgisayarı taratabilirsiniz.

Girdiğin siteyi içeriğini ne indirdiğini biz bilemeyeceğimizden sen bileceksin. Normalde zararlı içeren çalıştırılmadıkça inme sonucu bulaşmaz ancak girdiğin site size farklı zararlılar bulaştırmış olabileceğinden IS korumalı bir güvenliğinizin olması gerekliydi.
MBAM ile bir taratın her ihtimale karşı.

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Konu açtığımda büyük küçük harf, tırnak işaretleri vs. yanlış kullanımı sonucu süreli ban yemiştim o yüzden cevap atamadım kusura bakmayın.

@26318 Kardeşim Free Anti-Malware & Malware Removal ve AdwCleaner programlarını PC'me kurdum ve taratma yaptım. Bilgisayarda 2 adet threat buldu ve karantinaya aldı. O threat'lara baktığımda da ikisi de yandex ile ilgili gereksiz şeylerdi. Zaten ben o setup'u Google Chrome kullanarak indirmiştim. O yüzden setup ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Karantinaya aldı ve ben de o iki threat'ı sildim. Sildikten sonra bir daha genel tarama yaptım ve PC'min temiz olduğunu söyledi raporda. Ayrıca Windows Defender'la da tarama yaptım. Hem tam tarama hem de çevrimdışı tarama yaptım yaklaşık 1.5 saatimi aldı ama olsun :D.

@Murat5038 Kardeşim ben o kadar bilgili değilim bilgisayar konusunda. IS Korumasını anlamadım. MBAM i de internette arattım Malwarebytes i mi diyorsun anlayamadım tam olarak. Ama Malwarebytes ile tarattıgımda da dediğim gibi bilgisayarımın temiz olduğu raporu geldi. Eğer sen de yukarda yazdıklarımı okuyarak bi cevap verirsen çok mutlu olurum.

@Yararsız Üye Arkadaşların önerdiği programları kullandım bakalım arkadaşlardan cevap bekliyorum. Size de çok teşekkür ederim desteğiniz için.

Sonuç olarak, önerdiğin programlar bilgisayarımda herhangi bir kötü amaçlı yazılım olmadığını belirtti. Sizce sorunum hallolmuş mudur arkadaşlar? Eğer bu mesajımı görürseniz, cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz. Sizden cevap bekliyorum. Şimdiden cevap için teşekkürler arkadaşlar çok sağolun seviliyorsunuz..

Dediğimiz gibi setup dosyaları sadece indirmekle virüs bulaştırmaz. Şu ana dek öyle bir duruma denk gelmedim. Girilen sitede çalışan bir script dolayısıyla bir şey bulaşmış ise çok büyük ihtimalle denediğiniz programlardan en az birisi onu yakalardı.

MBAM'i de internette arattım Malwarebytes mi diyorsun anlayamadım tam olarak. Ama Malwarebytes ile tarattıgımda da dediğim gibi bilgisayarımın temiz olduğu raporu geldi. Eğer sen de yukarda yazdıklarımı okuyarak bir cevap verirsen çok mutlu olurum.
Yukarıda yazıları okuyarak zaten cevaplıyoruz. Sizde yazdıklarınızı bir okursanız "Malwarebyte ile tarama yaptım" diye birşey yazmadığınızı göreceksiniz.
MBAM evet Malwarebyte kısaltmasıdır. Taradığınıza göre bir sonuç çıkmadıysa zararlı yoktur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı