Web site kodlanırken düşünülen gibi olmaması

Berat.xx56

Centipat
Herkese merhaba, başlığı açıklayayım: Web site kodlarken hiçbir şekilde aklımdaki tasarımı oluşturamıyorum. Çok uzun süredir HTML ve CSS(tailwind) üzerinde çalışıyorum.(Onun dışında ayrıyeten JavaScript çalışıyorum.) Pratik yapmak için 0'dan bir projeye başlamak istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum. HTML ve CSS hakkında bütün bilgilere sahibim. Her şeyi biliyorum ancak tasarım kısmında neden çuvallıyorum? Hocalarım cidden artık çok yoruldum. Zamandan sıkıntım yok neden yapamadığımı hâlâ anlayamıyorum deli olacağım. O kadar yazılım alanı varken en çok ilgimi çeken bu alan oldu. Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Sizden tavsiye almak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam yazılım da bu çok sık rastlanan bir durum. Her şeyi öğrenirsiniz ama editörü açtığınızda hiçbir şey yapamazsınız. Bunun için ayrıntılı detaylı alanınıza göre youtube videoları vb profesyonel kişilere ait projeleri inceleyin videolarını izleyin neyi nasıl yapıyor sizin öğrendiğiniz bilgilerle bunları derleyin birazcık karıştırmadan böyle kala kalmaya devam edersiniz. Aynı projeyi sizde yapmaya çalışın sürekli deneyin.

Web'de her şeyi biliyorum demek hiçbir şey bilmiyorum demektir. 15 yılda bunu bilirim, bunu söylerim.

Soruna gelecek olursak, kendine gerçekten güveniyorsan bir amaç edinmelisin ve onu yapmalısın. Frontend biraz hayal gücüyle de alakalı bir şey, her şey kod becerisi veya mantık değil.

Uygulama yaparken adım adım ilerlerim ve ne yapacağımı önceden not ederim.
Hata bunu farklı uygulamalarda yapıyorum diye en son kendime ait bir uygulama kodluyordum yarıda bıraktım.

1706570593120.png

Fizibilite çalışması yapmadan dümdüz girerseniz normal.

Düşündüğünüz siteyi yapamıyorsanız ya bilginiz eksiktir, ya da nasıl bir yol izeleyeceğinizi bilmiyorsunuzdur.

İşin başında düzen eksikliği var, başka bir neden yok.

Evet %100 haklısınız hocam. HTML CSS öğrendikten sonra daha bir proje yapıp githuba yüklemeden hemen JavaScript öğrenmeye geçmiştim. Yani anlamadim neden böyle yaptığımı. 16 yasindayim yazılıma geç de başlamadım zamandan yana bir sıkıntım da yok. Sanırsam JavaScript öğrenimime ara verip biraz daha HTML ve CSS üzerinde yoğunlaşmalıyım diye düşünüyorum.

Web'de her şeyi biliyorum demek hiçbir şey bilmiyorum demektir. 15 yılda bunu bilirim, bunu söylerim.

Soruna gelecek olursak, kendine gerçekten güveniyorsan bir amaç edinmelisin ve onu yapmalısın. Frontend biraz hayal gücüyle de alakalı bir şey, her şey kod becerisi veya mantık değil.

Front-End alanına çok merakım var ancak hayal gücümün çok kötü olduğunu son zamanlarda öğrendim. Resimi gectim çöp adam bile çizemeyen ben nasıl tasarım yapacağım. Evet resim çizemememi tasarımla bağdaştırmak ne kadar doğru bilmiyorum ama iki şeyide beceremiyorum.

Hocam yazılım da bu çok sık rastlanan bir durum. Her şeyi öğrenirsiniz ama editörü açtığınızda hiçbir şey yapamazsınız. Bunun için ayrıntılı detaylı alanınıza göre YouTube videoları vb profesyonel kişilere ait projeleri inceleyin videolarını izleyin neyi nasıl yapıyor sizin öğrendiğiniz bilgilerle bunları derleyin birazcık karıştırmadan böyle kala kalmaya devam edersiniz. Aynı projeyi sizde yapmaya çalışın sürekli deneyin.

Hepinize Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için :)

Hocam mesela bilindik sitelerin bir kopyasını yapmaya uğraşabilirsiniz. Netflix arayüz, twitter arayüz vs. vs. bu gibi sitelerin UI'si pikseline kadar düşünülmüştür kafanızı iyi çalıştırır kendinizi iyi geliştirirsiniz.

Front-End tasarımcılık değil aslında, tasarımı koda dökebilmek. Eğer eksik bilginiz yoksa çok fazla pratik yapmamışsınız demektir. Daha basit projelerle çokça projeler yapmaya başlayabilirsiniz hocam, Youtube kısmında da bir çok kişi var sıfırdan site yazıp satır satır anlatan onları izleyebilirsiniz neyi nasıl yapıyorlar falan diye, ayrıca bir projeye başlamadan önce de bir başlangıç planı yapmanız gerekiyor. Yine de şunu söyleyeyim ne kadar iyi olursanız olun kod yazarken işler asla tam istediğiniz gibi olmuyor.

Geri
Yukarı