Web sitesinde kaynak kodları gizlemek

Tyrist

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba,
Web kodlama öğrenmeye başladım. HTML, CSS ve JavaScript ile bir blog sitesi yapmak istiyorum.
Bu 3 dil ile bunu yapabilir miyim? Yaparsam da JavaScript kodlarını nasıl gizlerim? SQL bağlantısı falan yaparken şifre gibi bilgiler de olacak sanırsam kodda. Nasıl yapılır bu iş?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Web kodlama öğrenmeye başladım. HTML, CSS ve JavaScript ile bir blog sitesi yapmak istiyorum.
Bu 3 dil ile bunu yapabilir miyim? Yaparsam da JavaScript kodlarını nasıl gizlerim? SQL bağlantısı falan yaparken şifre gibi bilgiler de olacak sanırsam kodda. Nasıl yapılır bu iş?

Hocam onu gizleyemiyorsunuz maalesef ancak sifre gibi şeyleri çekmeniz gerek zaten Manuel eklemiyeceksiniz ya? Üstelik HTML bir dil olarak da sayılmıyor. Bu üçü ile site yapabilirsiniz ancak bence bir biraz öğrenin mantığını ondan sonra sorunuz varsa sorun çünkü şifreler zaten sitenin kodlarında saklanmıyor.

Ön tarafta bir kod gizlersen siteyi silersin. Veri tabanı bağlantısını Backend'de yapmalsıın. Tam hatırlamıyorum kim paylaştı ancak geçenlerde Sosyal'de HTML kodu arasında script tagı ile SQL bağlantısı kuran sen miydin?

Kritik şeyler Backend'de yapılır. Node.js veya PHP kullanabilirsin. Backend kodları gizli olur, sadece çıktısı görülür.

Kaynak Kodlarını gizlemekten kastınız, "Sayfanın Kaynağını Görüntüle" seçeneğinden mi bahsediyorsunuz?
Aynen, o Kısmı.

Ön tarafta bir kod gizlersen siteyi silersin. Veri tabanı bağlantısını Backend'de yapmalsıın. Tam hatırlamıyorum kim paylaştı ancak geçenlerde Sosyal'de HTML kodu arasında script tagı ile SQL bağlantısı kuran sen miydin?

Kritik şeyler Backend'de yapılır. Node.js veya PHP kullanabilirsin. Backend kodları gizli olur, sadece çıktısı görülür.
Yok o ben değildim. Node.js de javascript değil mi?

Node.js javascript değil. Node.js javascript kullanarak back-end servisler kullanmanıza izin veren bir çatıdır. Örneğin MongoDB ve Node.js kullanarak veritabanı bağlantısı kurar, işlem yaparsınız. Bu kodlar da expose olmamış olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı