Wi-Fi çoğaltıcının hız sınırı nasıl kaldırılır?

Majoris0

Centipat
Daha fazla  
Fiber kullanıcısıyım, evde kablo istenmediğinden modeme kablo ile bağlanamıyorum. Bende çözümü Wi-Fi çoğaltıcı kurarak çözdüm fakat en fazla 100 Mbps hız alabiliyorum. Bunu arttırabilmek mümkün müdür? Çünkü laptopum ile kendi odamdan 400 Mbps hıza kadar gördüğüm olmuştu.

Çoğaltıcı modeli:
TP-Link RE200 Dual band 750 Mbps.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiber kullanıcısıyım, evde kablo istenmediğinden modeme kablo ile bağlanamıyorum. Bende çözümü Wi-Fi çoğaltıcı kurarak çözdüm fakat en fazla 100 Mbps hız alabiliyorum. Bunu arttırabilmek mümkün müdür? Çünkü laptopum ile kendi odamdan 400 Mbps hıza kadar gördüğüm olmuştu.

Çoğaltıcı modeli:
TP-Link RE200 Dual band 750 Mbps.

100 Mbps aldığınız odada normalde kaç Mbps hız alıyorsunuz doğrudan modemden? Ve 100Mbps'i 2.4Ghz mi 5Ghz'den mi alıyorsunuz?

Kağıt üstünde cihaz 5Ghz'de 433 Mbps / 2.4Ghz'de 300Mbps'e kadar destekliyor ama tabi bu değerler çok ideal koşullarda. Hiçbir zaman gerçek kullanımda bu hızlara ulaşmak mümkün değil.

Cihazdan alabileceğiniz maksimum hızı modeminizin yanında kurup ölçerseniz görebilirsiniz. Mesela 5Ghz'de 433Mbps teoride alabilirsiniz ama modemin yanında bile cihazı takıp deneseniz 300-350Mbps'lere ulaşabilir diye tahmin ediyorum tabi denemek lazım.

100 Mbps hızı 2.4'ten mi alıyorsunuz? 5GHz'den denediniz mi?

Hiç bilmiyorum 5GHz'den nasıl alacağım ki?

interneti çoğaltıcı ile alıyorum modemden değil

1704114752065.png

Hiç bilmiyorum 5GHz'den nasıl alacağım ki?

interneti çoğaltıcı ile alıyorum modemden değil

Modeminizde 2.4Ghz ve 5Ghz olarak iki farklı wifi bandı var değil mi?

Varsa RE200'de de var ve RE200'ü kurarken 2.4 ve 5Ghz bantlarına ayrı ayrı bağlanıyorsunuz.

5GHz almak için çoğaltıcıyı kurarken mi ayarlamam gerekiyor yoksa başka bir ayarı var mı?

Hocam şunu netleştirebilir miyiz önce? Siz evinizde wifi ağları ararken tek bir wifi ismi mi çıkıyor? Yoksa 2 tane farklı wifi ismi mi var? RE200'den bahsetmiyorum modeminizden yayılan wifi isminden bahsediyorum.

Geri
Yukarı