Wi-Fi extender ile odaya Ethernet nasıl çekilir?

Hocam cihazı 5GHz'den mi 2.4GHz'den mi kullanıyorsunuz? RE305'in takılı olduğu yerde 5GHz sinyaliyle kaç Mbps alabiliyorsunuz telefonla test eder misiniz?

Hocam 2.4GHz ve 5GHz arasında otomatik geçiş ile kullanıyorum çünkü cihazın takılı oldugu yerden 5GHz tam olarak çekmiyor. Telefonum bozuldugu için serviste ama cihazın yerini degiştirip dediginizi deneyecegim.

Hocam cihazı 5Ghz'in az da olsa ama yeşil ışık yanacak kadar çektiği (RE305 üzerindeki 5Ghz ışığı yeşil olsa yeter) bir noktaya koyarsanız çok daha iyi bir hız alacağınızı düşünüyorum.

Eğer yine fark etmezse en ideal çözüm modemden 2.4Ghz ve 5Ghz'i önce ayırın. Sonra RE305'i resetleyip 2.4Ghz ve 5Ghz bantlarını ayrı ayrı tanımlatın ve 5Ghz'in sabit çektiği noktaya koyun. Ondan sonra ciddi bir fark görmeniz gerekiyor. Yani RE305'in şov yaptığı yer 5Ghz bandı aslında :)

Mesela şu konuda arkadaş uzun süre RE305'i 2.4Ghz'den kullanmış bir problem sebebiyle konu açmıştı, konuda 5Ghz'den kullanmasını önermiştim ve 2 yıl sonra cihazı daha yeni keşfettim demişti 80Mbps hız almıştı 5Ghz üzerinden bağlayarak.

Yani 5Ghz sinyalini 15-20Mbps seviyesinde dahi alabileceği bir noktaya RE305'i koyup denerseniz ethernet çıkışından ve RE305'in 5Ghz ağı üzerinden çok daha iyi bir sonuç alacaksınız.

Son düzenleme:
Hocam cihazı 5GHz'in az da olsa ama yeşil ışık yanacak kadar çektiği (RE305 üzerindeki 5GHz ışığı yeşil olsa yeter) bir noktaya koyarsanız çok daha iyi bir hız alacağınızı düşünüyorum.

Eğer yine fark etmezse en ideal çözüm modemden 2.4GHz ve 5GHz'i önce ayırın. Sonra RE305'i resetleyip 2.4GHz ve 5GHz bantlarını ayrı ayrı tanımlatın ve 5GHz'in sabit çektiği noktaya koyun. Ondan sonra ciddi bir fark görmeniz gerekiyor. Yani RE305'in şov yaptığı yer 5GHz bandı aslında :)

Mesela şu konuda arkadaş uzun süre RE305'i 2.4GHz'den kullanmış bir problem sebebiyle konu açmıştı, konuda 5GHz'den kullanmasını önermiştim ve 2 yıl sonra cihazı daha yeni keşfettim demişti 80Mbps hız almıştı 5GHz üzerinden bağlayarak.

Yani 5GHz sinyalini 15-20Mbps seviyesinde dahi alabileceği bir noktaya RE305'i koyup denerseniz Ethernet çıkışından ve RE305'in 5GHz ağı üzerinden çok daha iyi bir sonuç alacaksınız.

Hocam RE305'i başka bir yere koyup deneyemiyorum maalesef. Telefonum tamirden döndügünde modeme daha yakın bir yere koyup telefondan Wi-Fi test yapacagım. Extra olarak modemden 2.4GHz ve 5GHz'yi ayırıp deneyecegim şimdi de. Ayrıca odamda çeken degerler bunlarmış.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-04 145308.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-04 145308.png
    7,8 KB · Görüntüleme: 4
Hocam RE305'i başka bir yere koyup deneyemiyorum maalesef. Telefonum tamirden döndügünde modeme daha yakın bir yere koyup telefondan Wi-Fi test yapacagım. Extra olarak modemden 2.4GHz ve 5GHz'yi ayırıp deneyecegim şimdi de. Ayrıca odamda çeken degerler bunlarmış.

Odanızda modeminizden ulaşan 2 diş 5Ghz sinyali varsa tamamen yok olmuyorsa ya da bazen tamamen gitmiyorsa, RE305'in de bu sinyali yakalaması mümkün olabilir.

Cihazı modeminizden 2.4 ve 5Ghz'i ayırdıktan sonra tekrar kurarsanız ve 5Ghz bandından ayrık olarak tanımlarsanız odanızdaki bir prize bile taksanız hem RE305'in ethernet portundan hem de kablosuz 5Ghz olarak yaydığı sinyalden daha iyi bir hız alma ihtimaliniz olabilir.

Odanızda modeminizden ulaşan 2 diş 5GHz sinyali varsa tamamen yok olmuyorsa ya da bazen tamamen gitmiyorsa, RE305'in de bu sinyali yakalaması mümkün olabilir.

Cihazı modeminizden 2.4 ve 5GHz'i ayırdıktan sonra tekrar kurarsanız ve 5GHz bandından ayrık olarak tanımlarsanız odanızdaki bir prize bile taksanız hem RE305'in Ethernet portundan hem de kablosuz 5GHz olarak yaydığı sinyalden daha iyi bir hız alma ihtimaliniz olabilir.

5GHz üzerinden yaptığımda çıkan sonuç: (5GHz çok çekmiyor kırmızı yanıyor üstünde ve modemde 2.4GHz ve 5GHz ayrı.)

1714824703637.png

2.4GHz ile yaptığımda çıkan sonuç: (modemde 2.4GHz ve 5GHz ayrı.)

1714824794198.png

İkisi de baglıyken yaptığımda çıkan sonuç: (modemde 2.4GHz ve 5GHz ayrı.)

1714825040358.png

İkisi de baglıyken yaptığımda çıkan sonuç: (modemde 2.4GHz ve 5GHz birleşik.)

1714825664106.png

5GHz üzerinden yaptığımda çıkan sonuç: (5GHz çok çekmiyor kırmızı yanıyor üstünde ve modemde 2.4GHz ve 5GHz ayrı.)

Eki Görüntüle 2186418

2.4GHz ile yaptığımda çıkan sonuç: (modemde 2.4GHz ve 5GHz ayrı.)

Eki Görüntüle 2186419

İkisi de baglıyken yaptığımda çıkan sonuç: (modemde 2.4GHz ve 5GHz ayrı.)

Eki Görüntüle 2186426

İkisi de baglıyken yaptığımda çıkan sonuç: (modemde 2.4GHz ve 5GHz birleşik.)

Eki Görüntüle 2186438

Sizin paket hızınız kaçtı hocam? Yani Telekom'dan (ya da hangi firmaysa) size verilen paket?

5Ghz üzerinde kırmızı yanıyorsa o noktada 5Ghz alamıyor demektir ve ölçtüğünüz her iki hız da 2.4Ghz'den alıp dağıttığı hız anlaşılan, o yüzden hemen hemen aynı vermiş.

Sizin paket hızınız kaçtı hocam? Yani Telekom'dan (ya da hangi firmaysa) size verilen paket?

5GHz üzerinde kırmızı yanıyorsa o noktada 5GHz alamıyor demektir ve ölçtüğünüz her iki hız da 2.4GHz'den alıp dağıttığı hız anlaşılan, o yüzden hemen hemen aynı vermiş.

Hocam aslında olması gereken kadar çekiyormuş. Paket evde fiber 24 müş. Yazın veya yazdan sonra Turkcell veya Türk Telekom ev internetine geçecekmişiz.

Hocam aslında olması gereken kadar çekiyormuş. Paket evde fiber 24 müş.

Anladım hocam yani bu durumda saçma bir şey oldu, zaten bu kadar anca alırsınız. Modeminizden de ve var olan adaptörden de zaten 23 almıyor muydunuz? Ben en baştan beri şöyle anladım, "wifi adaptörüm kötü bu yüzden ancak 23Mbps alabiliyorum :) "

Neyse peki pinge bir katkısı oldu mu adaptörün?

Anladım hocam yani bu durumda saçma bir şey oldu, zaten bu kadar anca alırsınız. Modeminizden de ve var olan adaptörden de zaten 23 almıyor muydunuz? Ben en baştan beri şöyle anladım, "Wi-Fi adaptörüm kötü bu yüzden ancak 23Mbps alabiliyorum :) "

Neyse peki pinge bir katkısı oldu mu adaptörün?

Hocam eski adaptörüm hem Windows 11 desteklemiyordu hem bozuktu. Odamda 10-12Mbps alıyordum ve kesilme/ping sorunları yaşıyordum. Ancak RE305 ile ping/kesilme sorunları çözüldü ve internetimde artık 20-23Mbps arası oldu. Ayrıca cihazı yazın köydede kullanacagım için almış olmam iyi oldu.

Hocam eski adaptörüm hem Windows 11 desteklemiyordu hem bozuktu. Odamda 10-12Mbps alıyordum ve kesilme/ping sorunları yaşıyordum. Ancak RE305 ile ping/kesilme sorunları çözüldü ve internetimde artık 20-23Mbps arası oldu. Ayrıca cihazı yazın köydede kullanacagım için almış olmam iyi oldu.

Anladım o zaman sevindim. İleride daha yüksek hızlı bir pakete geçerseniz de işinizi uzun süre görür RE305. Güle güle kullanın.

Geri
Yukarı